Data publikacji:

Co na katar u dziecka? 8 sprawdzonych sposobów na katar

Uporczywy katar utrudnia nie tylko oddychanie, ale także spokojny sen. Istnieje wiele domowych sposobów, które sprawdzą się na katar u dziecka, ale pamiętaj, że nie zastąpią one wizyty u pediatry. Chcesz wiedzieć, co jest dobre na katar dla dziecka i co do inhalacji na katar dziecka jest najlepsze? Przeczytaj.

co na katar u dziecka

Katar u dziecka - przyczyny:

Katar jest częstym objawem przeziębienia lub grypy, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Przyczyną są najczęściej wirusy lub bakterie, ale może być także objawem tzw. infekcji mieszanej.

Katar nie zawsze jednak świadczy o infekcji. To także najczęstszy objaw alergii, która może się rozwinąć już w wieku niemowlęcym. Katar alergiczny u dzieci jest wodnisty. Mogą mu towarzyszyć także inne objawy, takie jak:
  • rozdrażnienie,
  • wzmożony płacz,
  • zaczerwienienie oraz obrzęk nosa i spojówek,
  • wodnisty wypływ z oczu.

8 domowych sposobów na katar u dziecka:

  • Połóż dziecko do łóżeczka w taki sposób, by jego główka była wyżej niż klatka piersiowa. Wystarczy, że w miejscu główki dziecka, włożysz pod materac książkę lub poduszkę. Dzięki temu wydzielina produkowana w nosie będzie naturalnie spływać do przedsionka nosa pod wpływem grawitacji.
  • Kiedy dziecko nie śpi, staraj się je kłaść na brzuchu. Wydzielina będzie wówczas spływać do ujścia nozdrzy i nos będzie się sam opróżniał z jej nadmiaru.
  • Oczyszczaj nos dziecka za pomocą aspiratora. Popularne są aspiratory manualne. Nowość stanowią aspiratory automatyczne.
  • Inhalacje u dziecka za pomocą specjalnego inhalatora sprawdzą się nie tylko na katar, ale także w przypadku zapalenia gardła, krtani czy oskrzeli. Do inhalatora możesz wlać sól fizjologiczną z preparatami poleconymi przez pediatrę.
  • Nawilżaj powietrze w sypialni dziecka za pomocą nawilżacza. Możesz też położyć zwilżony ręcznik na ciepłym kaloryferze.
  • Stosuj wodę morską do nosa w spray’u, która rozpuszcza zaschniętą wydzielinę w nosku. Dostaniesz ją w każdej aptece. Wytrzyj nadmiar wody od razu po aplikacji preparatu. Poczekaj chwilę i spróbuj usunąć pozostałą wydzielinę za pomocą chusteczki lub aspiratora.
  • Maść majerankowa na katar sprawdzi się na noc. Posmaruj maścią skórę pod nosem, ale uważaj, by jej nadmiar nie dostał się do nosa, bo może podrażnić śluzówkę nosa.
  • Stosuj spray’e do nosa z substancjami czynnymi zmniejszającymi produkcję wydzieliny w nosie. Pamiętaj, by nie podawać dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie zapomnij także przeczytać ulotki dołączonej do opakowania.

Co na katar dla 3 miesięcznego dziecka

Większość preparatów na katar z apteki nie jest wskazana do stosowania u tak małych dzieci, dlatego leczenie kataru u 3 miesięcznego dziecka należy skonsultować z pediatrą. Dziecko w tym wieku może jeszcze nie potrafić utrzymać główki, ale mimo to, możesz je kłaść na brzuchu, bo powinno mu to pomóc w oddychaniu. Staraj się usuwać nadmiar wydzieliny za pomocą aspiratora. Kładź niemowlę w taki sposób, aby jego głowa była wyżej niż tułów. Dzięki temu wydzielina będzie się kierować do przedsionka nosa i nie będzie spływać do gardła.

Katar u dziecka - kiedy udać się do pediatry?

Jeśli dziecko ma skąpą ilość wodnistej wydzieliny i nie ma innych objawów, możesz wstrzymać się z wizytą u lekarza przez pierwsze kilka dni. Jeśli objawy się utrzymują, nasilają lub pojawia się gorączka czy kaszel, konieczna jest niezwłoczna wizyta u pediatry.