Data modyfikacji:

Co podawać dziecku zamiast mleka matki?

Autor: Sylwia Stwora

Nie możesz karmić swojej pociechy piersią, a może przyszedł już czas na odstawienie naturalnego pokarmu? Radzimy, co podawać dziecku zamiast mleka matki, aby zdrowo rosło i prawidłowo się rozwijało.

Zgodnie z zaleceniami mleko matki powinno stanowić podstawowy produkt w diecie dziecka do 6 miesiąca życia, a następnie być sukcesywnie zastępowanie przez jego zamienniki. W przypadku, gdy od narodzin nie możesz karmić malca piersią ze względu np. na Twoją chorobę czy uczulenie dziecka na mleko (w przypadku, gdy Ty nie możesz przejść na dietę bezmleczną) niezbędne będzie wprowadzenie do menu Twojej pociechy produktu mlekozastępczego.

W przypadku alergii na mleko krowie żywienie dziecka można oprzeć na hydrolizatach białkowych (serwatkowych czy z kazeiny), czyli specjalistycznych preparatach, które zawierają cząstki białego napoju nie powodujące uczulenia. Ten zamiennik dobiera lekarz i można go dostać jedynie na receptę.

Innym zamiennikiem mleka matki są preparaty modyfikowane. W pierwszych czterech miesiącach życia należy podawać mleko początkowe, które na opakowaniach oznaczane cyfrą „1”. Pod względem składu przypomina ono pokarm kobiecy. Między 5 a 12 miesiącem należy wybierać produkt oznaczony „2”, a dla dzieci powyżej roku – preparaty z „3” lub napisem „Junior”. Mleko modyfikowane należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami producenta, dodając do niego przegotowaną lub niegazowaną wodę. Pomocny w wyborze odpowiedniego produktu będzie ranking mleka modyfikowanego.

Na rynku dostępne są także mieszanki bezmleczne produkowane na bazie soi. Starszym maluchom, które nie mają alergii można podawać mleko krowie lub kozie, kaszki i kleiki (początkowo bezsmakowe, a z czasem zamieniane o produkty owocowe), a także jogurty. Jeśli dziecko ma problemy z ulewaniem, warto podawać mu produkt oznaczony AR – antyrefluks, które zawiera mączkę chleba świętojańskiego, która zwiększa gęstość napoju.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!