Kiedy dynia dla niemowlaka?
Dynia ma łagodny smak, dlatego maluchy ją wprost kochają. Co więcej, dynia dla niemowlaka jest bardzo zdrowa – nie wywołuje alergii, jest lekkostrawna, zawiera beta-karoten, a także szereg witamin m.in. C, z grupy B i PP. Dynię możesz podać dziecku już na początku rozszerzania jego diety, czyli nie wcześniej niż przed 17. tygodniem życia i nie później niż przed 26. tygodniem.
Jaka dynia dla niemowlaka będzie najlepsza?
Świetnie sprawdzi się dynia piżmowa, zwyczajna, hokkaido czy makaronowa. Pamiętaj, że na początek niemowlakowi najlepiej podawać zupki z dyni, przeciery i musy. Całe, małe i miękkie kawałki dyni sprawdzą się w diecie dziecka dopiero po ukończeniu 9. miesiąca życia.
Dynia dla niemowlaka – jak pasteryzować, jeśli chcemy podać ją dziecku?
Pasteryzacja to świetny sposób na domowe słoiczki dla dzieci. Pasteryzujesz, wkładasz do lodówki i możesz przechowywać je tak przez kilka następnych miesięcy. Później, kiedy dziecko jest głodne, otwierasz słoiczek, a zawarty w nim pokarm jest świeży i nie jest pozbawiony wartości odżywczych. Pasteryzować można każde warzywo i owoc. Jak jednak zrobić to prawidłowo?
Przygotuj dynię. Ugotuj nią, pokrój na kawałki, a następnie zblenduj. Teraz sięgnij po duży garnek i mniejsze słoiczki, np. po przecierze pomidorowym. Słoiczki dokładnie umyj i przelej każdy z nich wrzątkiem. Następnie włóż do nich przecier z dyni lub inne potrawy, np. zupkę. Na dnie garnka ułóż czystą ścierkę kuchenną. Ustaw na niej słoiki, ale tak, aby nie stykały się ze sobą i aby między nimi mogła przepływać woda. Teraz wlej gorącą wodę. Ma ona sięgać 3 cm poniżej zakrętki. Tak przygotowane słoiki pozostaw na 10 minut. Wieczko powinno się uwypuklić i charakterystycznie „strzelić”. Teraz wyjmij słoiki z garnka, dokręć wieczko i odstaw je do góry dnem. Gdy przestygną możesz włożyć je do lodówki.