Data modyfikacji:

Dziecko uzdolnione humanistycznie – jak wspomóc jego rozwój?

Autor: Sylwia Stwora

Twoja pociecha zaczęła czytać i pisać szybciej niż jego rówieśnicy? Do tego posługuje się bardzo bogatym, jak na młody wiek, słownictwem i często zasypuje Was różnymi historyjkami? To znak, że rośnie Wam w domu humanista. Podpowiadamy, jak wspomagać dziecko uzdolnione humanistycznie, aby mogło rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności.

Oprócz wyżej wymienionych cech, małego humanistę poznasz po tym, że chętnie sięga po książki, czyta ze zrozumieniem, analizuje tekst i wyciąga wnioski na podstawie znajdujących się w nim informacji. Dziecko potrafi wymyślać ciekawe opowiadania, a jego wypowiedzi są składne, pełne szczegółów i tzw. ozdobników, czyli metafor, porównań itp. Nie ma problemów z kojarzeniem faktów. Wyróżnia go także wysoka wrażliwość, poczucie estetyki oraz emocjonalność.

Rozwijaj zdolności humanistyczne swojego dziecka

Aby malec nie zaprzepaścił swoich humanistycznych zdolności, musisz zadbać o to, aby mógł rozwijać się zwłaszcza na polu językowym. Poświęcaj czas na wspólne czytanie. W ten sposób malec będzie przyswajał wiedzę z różnych dziedzin. Ćwicz z nim umiejętność czytania ze zrozumieniem, czyli rozmawiaj z malcem o tym, co przeczytaliście.

Prowadź z dzieckiem rozmowy oparte na otwartych pytaniach, czyli takich, które wymagają zastanowienia się, budowania złożonych zdań, wyrażania własnych opinii itp. Nie bój się podtykać pociesze pod nos słowników, encyklopedii itp.

Wspomaganie rozwoju zdolności humanistycznych dziecka

W miejsce tradycyjnych zabaw, wpleć rozwiązywanie krzyżówek, rebusów czy zagadek. Sprawdzą się również gry słowne. Aby dać upust bujnej wyobraźni małego humanisty, możesz podpowiedzieć mu, aby spisywał swoje myśli, opowiadania. Możecie założyć segregator lub wykorzystać duży zeszyt, który potem przerobicie w książeczkę.

Egzamin zdadzą też pamiętnik czy dziennik. Jeśli dziecko dużo opowiada, możesz zaproponować nagrywanie, a potem odsłuchiwanie wypowiedzi. W trakcie spacerów możecie tworzyć ciekawe historyjki na temat odwiedzanych miejsc. Aby pobudzać wyobraźnie i kreatywność malca, poświęcajcie czas na opisywanie historyjek obrazkowych.

Możesz także zorientować się, czy w Waszej miejscowości organizowane są warsztaty teatralne lub kółka literackie dla małych dzieci i zapisać na nie pociechę.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!