Data modyfikacji:

Fakty i mity na temat warzyw

Autor: Sylwia Stwora

Mówi się, że dieta każdego dziecka powinna zawierać jak najwięcej warzyw, które posiadają solidną dawkę witamin i minerałów. Jednak niektórzy rodzice dopuszczają się skrajnej interpretacji tego przekonania. Przedstawiamy najważniejsze fakty i mity na temat warzyw.

Pierwszą kwestią jest to, że soki warzywne uznawane są przez większość z nas za zdrowe i „prawdziwe” w porównaniu do owocowych. To mit. Nawet w przypadku napojów warzywnych można natknąć się na produkty na bazie koncentratów lub zagęszczonych soków. Dlatego też należy uważnie czytać etykiety i wybierać produkty 100%, które są najlepsze dla zdrowia naszej pociechy.

Faktem jest, że warzywa zawierają cenny błonnik, który zapobiega zaparciom, pobudza perystaltykę jelit, chroni przed otyłością i zapewnia długotrwałe uczucie sytości oraz prawidłowy poziom cukru we krwi. Zmniejsza ryzyko chorób serca, miażdżycy oraz zwiększenia poziomu cholesterolu. Zalecany jest w szczególności dzieciom oraz osobom z problemami trawiennymi.

Nieprawdą jest, że każdego dnia należy jeść co najmniej 5 porcji warzyw. Wystarczy, gdy będą stanowić dodatek do posiłków. Ponadto można wypić szklankę soku warzywnego kilka razy w tygodniu lub od czasu do czasu zamienić słodycze i słone przekąski na np. pokrojoną w słupki marchewkę.

Pamiętać należy także, że proces kiszenia zwiększa zdrowotne właściwości warzyw. Dzięki obróbce wzrasta poziom witamin C i K oraz tych z grupy B odpowiedzialnych m.in. za przyswajanie żelaza. Co więcej, warzywa kiszone zwiększają odporność, pomagają przy przeziębieniu i przeciwdziałają anemii. Usuwają także toksyny z organizmu oraz chronią przed grzybicą.

Jeden z bardziej popularnych mitów dotyczy tego, że świeże warzywa uważane są za zdrowsze i bardziej odpowiednie od tych suszonych, mrożonych czy marynowanych. Nic bardziej mylnego, bo wszystkie rodzaje są tak samo pożywne. Największa kontrowersja zawsze dotyczy produktów mrożonych. Jednak warzywa są pakowane od razu po zerwaniu z krzaka i poddawane procesowi chłodzenia, co pozwala na zachowanie wszelkich niezbędnych właściwości odżywczych.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

2020-03-10
Termometr to jedno z podstawowych akcesoriów, w które powinniśmy się zaopatrzyć, gdy w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak szeroka gama produktó...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!