Data modyfikacji:

Fakty i mity na temat warzyw

Autor: Sylwia Stwora

Mówi się, że dieta każdego dziecka powinna zawierać jak najwięcej warzyw, które posiadają solidną dawkę witamin i minerałów. Jednak niektórzy rodzice dopuszczają się skrajnej interpretacji tego przekonania. Przedstawiamy najważniejsze fakty i mity na temat warzyw.

Pierwszą kwestią jest to, że soki warzywne uznawane są przez większość z nas za zdrowe i „prawdziwe” w porównaniu do owocowych. To mit. Nawet w przypadku napojów warzywnych można natknąć się na produkty na bazie koncentratów lub zagęszczonych soków. Dlatego też należy uważnie czytać etykiety i wybierać produkty 100%, które są najlepsze dla zdrowia naszej pociechy.

Faktem jest, że warzywa zawierają cenny błonnik, który zapobiega zaparciom, pobudza perystaltykę jelit, chroni przed otyłością i zapewnia długotrwałe uczucie sytości oraz prawidłowy poziom cukru we krwi. Zmniejsza ryzyko chorób serca, miażdżycy oraz zwiększenia poziomu cholesterolu. Zalecany jest w szczególności dzieciom oraz osobom z problemami trawiennymi.

Nieprawdą jest, że każdego dnia należy jeść co najmniej 5 porcji warzyw. Wystarczy, gdy będą stanowić dodatek do posiłków. Ponadto można wypić szklankę soku warzywnego kilka razy w tygodniu lub od czasu do czasu zamienić słodycze i słone przekąski na np. pokrojoną w słupki marchewkę.

Pamiętać należy także, że proces kiszenia zwiększa zdrowotne właściwości warzyw. Dzięki obróbce wzrasta poziom witamin C i K oraz tych z grupy B odpowiedzialnych m.in. za przyswajanie żelaza. Co więcej, warzywa kiszone zwiększają odporność, pomagają przy przeziębieniu i przeciwdziałają anemii. Usuwają także toksyny z organizmu oraz chronią przed grzybicą.

Jeden z bardziej popularnych mitów dotyczy tego, że świeże warzywa uważane są za zdrowsze i bardziej odpowiednie od tych suszonych, mrożonych czy marynowanych. Nic bardziej mylnego, bo wszystkie rodzaje są tak samo pożywne. Największa kontrowersja zawsze dotyczy produktów mrożonych. Jednak warzywa są pakowane od razu po zerwaniu z krzaka i poddawane procesowi chłodzenia, co pozwala na zachowanie wszelkich niezbędnych właściwości odżywczych.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!