Data modyfikacji:

Gry dla dzieci 5 lat: jakie wybrać?


Potrzeba zabawy jest jedną z najważniejszych w życiu dziecka, a jednym z ulubionych sposobów jej realizacji są gry. Rolą rodzica jest natomiast wybranie rozrywek odpowiednich do wieku oraz nie obciążających wrażliwego układu nerwowego. Dla wielu rodziców przedszkolaków ważny jest również aspekt edukacyjny. Wybór na rynku jest ogromny, wciąż powstają nowe gry dla dzieci 5 lat. Jak wybrać te, które zapewnią długie godziny beztroskiej zabawy, a jednocześnie nie przyniosą maluchowi szkody?
plac zabaw

Najlepsza gra dla dzieci 5 lat – planszowa czy komputerowa?


Dzieci kochają zabawę. Realizują dzięki niej bardzo silną potrzebę rozrywki. Jednak to nie wszystko. Za pomocą zabawy uczą się nowych rzeczy i radzą sobie z rozładowywaniem emocji, a bawiąc się z bliskimi, pogłębiają relacje z nimi. Kluczowe jest jednak wybieranie takich form rozrywki, które będą przynosiły prawdziwe korzyści.

Dostępnych jest wiele gier dla dzieci 5 lat, zarówno planszowych, jak i komputerowych. Czy warto sadzać dziecko przed ekranem w tym wieku? Trudno zupełnie uniknąć ekspozycji na media elektroniczne i w większości przypadków nie jest to konieczne. Kluczowy jest jednak odpowiedni dobór gier oraz ograniczenie czasu, który dziecko spędza w ten sposób. Najlepiej, by nie było to dłużej niż 30 minut dziennie. W gruncie rzeczy spokojne gry są mniej szkodliwe dla rozwijającego się mózgu niż wiele programów telewizyjnych, a mogą także nieść ze sobą wartość edukacyjną lub rozwijać zręczność i spostrzegawczość.

Planszowe gry dla dzieci 5 lat nie niosą ze sobą właściwie żadnych zagrożeń. Mogą natomiast być elementem wspólnych rodzinnych rytuałów i miłym sposobem na urozmaicenie długich wieczorów, a także rozwijać młody umysł. Dziecko w tym wieku jest w stanie zrozumieć zasady prostych i nieco bardziej zaawansowanych gier, dlatego ten sposób spędzania czasu może być bardzo relaksujący dla całej rodziny.

Komputerowe gry dla dzieci 5 letnich


Najważniejsza zasada, której trzeba się trzymać, wybierając gry dla dzieci, które mają 5 lat, to unikanie przemocy oraz tytułów, które wywołują bardzo silne emocje. Takie gry mogą wpłynąć na zachowanie, ponieważ dziecko nie będzie w stanie przetworzyć tak wielu bodźców. Na pudełku znajdziemy zawsze informację, od jakiego wieku dozwolona jest dana pozycja, jest to charakterystyczny prostokąt z cyfrą. W przypadku 5-latka szukamy oznaczenia z cyfrą „3” (następna kategoria to dopiero „7”). Jeśli natomiast decydujesz się na dostępne w sieci gry dla dzieci 5 lat darmowe, zazwyczaj musisz samodzielnie określić, czy są odpowiednie dla tego wieku.
Wybór gier zależy od zainteresowań i od tego, czy nasze dziecko jest zaawansowanym graczem, czy dopiero zaczyna tego typu przygodę. Bardzo lubiane są zazwyczaj gry samochodowe dla dzieci 5 lat oraz różnego typu wyścigi. Ich wielkim plusem jest rozwijanie zręczności. W tym wieku sprawdzi się na przykład gra Crash Team Racing Nitro-Fueled. Dla dzieci, które preferują nieco spokojniejsze aktywności, związane z przygodami i kreowaniem świata w grze, lepszy będzie natomiast wyjątkowo wciągający tytuł Animal Crossing New Horizons. Wielbiciele sportu zakochają się w nieśmiertelnej grze FIFA w wersji 21, natomiast rodzice, którzy szukają gier dla dzieci 5 lat edukacyjnych, z pewnością docenią familijny tytuł Wiedza to Potęga.

Planszowe gry dla dzieci od 5 lat


Wybór gier planszowych dla nieco starszego przedszkolaka jest ogromny. Z dziećmi w tym wieku można już powoli grać w karty czy tradycyjne gry, takie jak chińczyk. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by uczuć malucha grać w warcaby. Wśród gier logicznych dla dzieci 5 lat powinny znaleźć się również szachy. Niektórym rodzicom może się wydawać, że to zbyt wcześnie, jednak może okazać się, że to bardzo dobry moment na naukę. Warunkiem jest jednak zainteresowanie dziecka oraz możliwość skupienia przez nie uwagi przez dłuższy czas.
Dzieciom może spodobać się gra w statki, szczególnie w różnych nieco bardziej nowoczesnych odsłonach, takich jak Flotylla. Uniwersalne domino lub memo również z pewnością przypadną im do gustu, szczególnie jeśli na obrazkach będą umieszczone postaci z ulubionych bajek, takich jak „Psi Patrol”. Świetną rodzinną rozrywkę zapewni gra Dobble. W tym wieku mogą również rewelacyjnie zdać egzamin gry z serii Smart Games.
W czasie poszukiwań planszowych gier dla dzieci 5 lat warto pamiętać, że liczy się przede wszystkim rozrywka, która pozwoli całej rodzinie regularnie zbierać się razem i miło spędzać czas. Nie można jednak zapominać, że dzieci kochają wyzwania intelektualne, więc zbyt proste gry mogą je szybko znudzić. Tytuły, które w całości opierają się na „szczęściu”, również mogą po pewnym czasie znużyć, w przeciwieństwie do tych, które zmuszają do myślenia.

Liczy się jakość


Czy warto mieć całą półkę gier słabej jakości? Z pewnością lepiej jest zainwestować w gry, które przestawiają sobą prawdziwą wartość, a ponadto są dobrze wykonane. Choć oczywiście trzeba dzieci uczyć szacunku do posiadanych przedmiotów, gry są z założenia mocno eksploatowane, dlatego warto zawczasu zadbać o to, by były możliwie najlepszej jakości.

Mniejsza liczba wartościowych tytułów na półce zachęca do częstego sięgania po nie dużo bardziej, niż wiele nieciekawych pozycji, z których nie wiadomo, co wybrać. Dlatego właśnie warto czytać recenzje i kierować się opiniami innych rodziców, ale także brać pod uwagę indywidualne preferencje i zainteresowania, by spośród wielu gier dla dzieci 5 lat wybrać te, które przetrwają z nami najdłużej i będą dawały najwięcej radości. Dzięki temu mamy szansę spędzić wiele godzin, bawiąc się, pogłębiając rodzinne więzi i ciesząc wzajemnie swoim towarzystwem, dbając jednocześnie o rozwój intelektualny dzieci.
Autor: Nina Nadybska