Data modyfikacji:

Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem. Pomysły na kreatywne spędzanie czasu

Twoje dziecko rośnie jak na drożdżach, a ty nie możesz uwierzyć, jak ten czas szybko ucieka. Jeszcze niedawno maluszek przesypiał większą część dnia, a dzisiaj ma pół roku i jego czas aktywności zdecydowanie się wydłużył. Zastanawiasz się, co robić z dzieckiem aby wspomagać jego rozwój psychofizyczny i pozwolić mu bezpiecznie poznawać świat. Dzisiaj podpowiemy ci, jakie kreatywne zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem możesz przeprowadzać w domu.

Zabawy dla dziecka w domu

Maluszek każdego dnia odkrywa świat i uczy się nowych rzeczy. Najlepszym sposobem poznawania otoczenia jest dla niego obserwacja, słuchanie i dotykanie przedmiotów. Dlatego połącz przyjemne z pożytecznym i ucz swoje dziecko poprzez zabawę.

Twój półroczny maluch jest coraz bardziej ruchliwy, także przygotuj w domu bezpieczną przestrzeń do zabawy. Dobrze sprawdzają się w tej roli piankowe maty lub puzzle, które są bazą antypoślizgową i chronią dziecko przed bolesnym upadkiem podczas przekręcania się.

Jak najczęściej układaj malucha na brzuchu i zachęcaj go do pełzania lub raczkowania, pokazując ulubioną zabawkę i uciekając nią poza zasięg jego rączek.

Możesz też położyć się obok, by wspólnie pooglądać książeczki z kontrastowymi obrazkami czy interaktywnymi przyciskami. Opowiadaj dziecku co widzisz. Mów powoli i wyraźnie, naśladuj odgłosy, które wydają zwierzęta i zachęcaj maluszka do powtarzania.

Kreatywne zabawy z półrocznym dzieckiem

Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem wymagają zaangażowania i kreatywności. Obserwuj, co interesuje twojego maluszka i co sprawia mu przyjemność. Jeżeli zauważysz, że uwielbia przeglądać się w lustrze, zabieraj go tam jak najczęściej, rób śmieszne miny i „gugaj” ucząc go nowych głosek.

Twoje dziecko kocha ruch i nie może usiedzieć w jednym miejscu? Dobrym pomysłem będzie wspólne tańczenie. Wybierz przyjemną muzykę, weź malucha na ręce i kołyszcie się w rytm piosenki.

Możesz też posadzić go sobie na kolanach przed lustrem i wesoło poruszać jego rączkami i nóżkami. Półroczne dzieci uwielbiają zabawę w chowanego. Zakryj swoją buzię pieluszką i zapytaj głośno „Gdzie jest mama?/tata?”, po czym pokaż się i powiedz wesoło „Akuku! Tu jestem!”.

Czytaj również: Co może jeść 6-miesięczne dziecko?

Podobnie możesz bawić się wykorzystując ulubioną przytulankę swojego malca. Chować możesz również małe przedmioty w swoich dłoniach. Rozluźnij ucisk i pokaż dziecku co jest w środku, po czym zamknij dłoń ponownie. Pytaj maluszka „Gdzie jest…?” i pokazuj mu daną rzecz. Co chwilę zmieniaj dłonie. Maluch powinien zainteresować się i zacząć dotykać twoich rąk, a gdy je otworzysz, spróbować złapać schowany tam przedmiot.

Zapoznawaj też dziecko z różnymi zapachami. Podczas wspólnego spaceru po mieszkaniu, podawaj mu do powąchania owoce, warzywa i zioła, opowiadając za każdym razem co to jest.

Zabawki dla 6-miesięcznego dziecka

Zabawy z dzieckiem w domu mogą dość szybko opustoszyć głowę pełną pomysłów. W takich chwilach z odsieczą przyjdą ci interaktywne gadżety z funkcją edukacyjną.

Możesz wybrać miękką przytulankę, która zaśpiewa wesołą piosenkę, opowie maluszkowi rymowany wierszyk i będzie uczyć go pierwszych słów.

Doskonale sprawdzą się także sortery, czyli pudełka z otworami w różnych wzorach, do których dziecko musi dopasować odpowiedni klocuszek, tym samym ucząc się rozpoznawania pierwszych kształtów.

Twojego półrocznego malucha z pewnością zaciekawią interaktywne zabawki do raczkowania. Wesoło grają, śpiewają, mrugają światełkami i jeżdżą po pokoju, zachęcając dziecko do podążania za nimi.

Wybierając zabawki dla swojego dziecka pamiętaj zawsze, aby upewnić się, że są bezpieczne i posiadają odpowiednie certyfikaty (m.in. CE, TUV, Safe Toys, Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka czy Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny).

Przeczytaj także:

Autorka: Daria Dziechciarz