W dzisiejszych czasach, bez względu na to, jak bardzo tego nie chcemy, komputer i technologie smart są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Obsługa komputera, smartfona, tabletu to podstawowe umiejętności wymagane przez pracodawców. Trudno wymagać od 8-latka, by z entuzjazmem tworzył jedynie tabelki w Excelu. Siłą rzeczy sięgnie po gry komputerowe. Oto kilka porad i wskazówek, na co zwracać uwagę przy wyborze gier komputerowych dla dzieci i jak okiełznać cyfrowe szaleństwo.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
PEGI od lat zajmuje się badaniami nad wpływem gier na rozwój dziecka. Przeprowadzone przez nich badania pokazują, że gry komputerowe nie są takie straszne. Okazuje się bowiem, że to dobry sposób na poszerzenie umiejętności maluchów. Pozytywnie wpływają na zdolności motoryczne i przestrzenne, uczą samodyscypliny, szybkiego przetwarzania dużych ilości informacji. Konieczność wypełniania wielu zadań uczy myślenia strategicznego oraz elastycznego przechodzenia z jednej czynności do drugiej. Ponadto gry komputerowe mogą pozytywnie wpływać na kontrolowanie zachowania.
Coraz częściej gry komputerowe i wirtualna rzeczywistość są wykorzystane podczas terapii. Terapeuci stosują je w trakcie pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz dziećmi cierpiącymi na różnego rodzaju lęki i zaburzenia. Wirtualne krainy, symulowane wydarzenia pomagają oswajać fobie, odbudowywać tożsamość i uczyć zachowywania się w trudnych dla nich sytuacjach.
Wybór odpowiedniej gry jest bardzo ważny. Zanim ją kupimy, należy sprawdzić oznaczenia na opakowaniu. PEGI wprowadziła standaryzowany system znaków opartych na ich programie ratingowym. Określają one kategorię wiekową oraz ostrzegają o treściach drażliwych. Kierując się nimi, rodzic może w pełni kontrolować treści, z jakimi zetknie się jego dziecko.
Nową grę najlepiej samemu przetestować. Sprawdzisz, czy fabuła i zadania odpowiadają Twoim założeniom wychowawczym. Będzie Ci też łatwiej rozmawiać o niej z dzieckiem. Warto co jakiś czas wspólnie zagrać z malcem, żeby skontrolować, jak zachowuje się podczas zabawy, czy gra nie stała się dla niego nieodpowiednia (dot. to zwłaszcza gier z możliwością pobierania z internetu aktualizacji) i czy nie jest narażone na kontakt z podejrzanymi użytkownikami (gry interaktywne, multiplayer). Zanim dziecko rozpocznie grę, ustalcie również jasne zasady: określcie maksymalny czas, jaki maluch może na nie poświęcić, wyznaczcie porę grania. Wytłumacz mu, dlaczego nie może grać w inne gry.
Nie zapomnij zablokować dostępu do gier i treści niepożądanych. Częstym błędem rodziców jest udostępnianie komputera czy innych, mobilnych urządzeń bez wcześniejszego przygotowania. Włącz kontrolę rodzicielską, sprawdź działanie programu antywirusowego. Jeżeli któryś z rodziców jest graczem i w swojej kolekcji ma gry nieodpowiednie dla dziecka, to należy zabezpieczyć je przed ciekawskimi malcami. Dobrym pomysłem jest stworzenie osobnego konta dla malucha, by nie miał dostępu do zawartości dysku rodziców. Możecie także kupić osobne urządzenie dla Waszej pociechy.