Data modyfikacji:

Herbatka laktacyjna – pomaga czy nie?

Autor: Sylwia Stwora

Zaobserwowałaś u siebie zmniejszenie ilości wytwarzanego pokarmu i zastanawiasz się, czy herbatka laktacyjna faktycznie zmobilizuje piersi do zwiększenia produkcji mleka? Oto kilka kwestii, które powinnaś poznać zanim zdecydujesz się wspomóc laktację ziołowym naparem.

Herbatka laktacyjna i jej skuteczność należą do puli kontrowersyjnych tematów związanych z macierzyństwem. Wiele kobiet karmiących piersią podkreśla, że włączenie do diety ziołowego napoju faktycznie pobudziło produkcję pokarmu. Dodatkowo, zaobserwowały one, że picie herbatki pozytywnie wpływa na maluszka – łagodzi lub całkowicie eliminuje dolegliwości rozwijającego się układu pokarmowego, w tym kolki.

Przeciwniczki oponują, że herbatka laktacyjna to tylko chwyt marketingowy. Zdaniem ekspertów, skuteczność działania napoju wynika raczej z tego, że jego picie powoduje zmianę smaku mleka matki przez co dziecko chętniej ssie pierś, a to pobudza produkcję pokarmu. Nie ma zatem jednoznacznych badań potwierdzających skuteczność herbatki na laktację.

Jeśli już zdecydujesz się wspomóc produkcję mleka przez picie tego napoju, sięgaj po produkty z apteki – w formie sypkiej lub w saszetkach. Herbatki granulowane zawierają duże ilości cukrów co szkodzi nie tylko Twojej sylwetce, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na dziecko. Laktacji sprzyjają mieszanki z kopru włoskiego, kminku, anyżu, a także czarnuszki, kozieradki, rumianku, melisy czy rutwicy lekarskiej.

Pamiętaj, że herbatka laktacyjna to ziołowe lekarstwo, dlatego nie można przesadzać z wypijaną ilością – w ciągu dnia wystarczą 2-3 filiżanki, gdyż zamiast pobudzić możesz zahamować laktację.

* Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.