Data modyfikacji:

Jak nie zarazić niemowlaka grypą lub przeziębieniem?

Autor: Sylwia Stwora

Kichasz, kaszlesz, masz gorączkę i łamie Cię w kościach, ale mimo tego bagatelizujesz nadchodzącą chorobę, bo nie chcesz ani na chwilę odstąpić swojej pociechy? To najprostszy sposób na to, aby zarazić niemowlaka grypą lub przeziębieniem. Radzimy, jak uniknąć takiego scenariusza.

Przede wszystkim musisz wybrać się do lekarza, aby upewnić się, co Ci dolega i jak najszybciej zacznij stosować się do jego zaleceń. W miarę możliwości ogranicz też bezpośredni kontakt z niemowlęciem – powierz część obowiązków tacie malca lub jego dziadkom.

Maska ochronna

Ważne jest, abyś nie całowała dziecka czy dotykała go lub jego rzeczy i zabawek, zwłaszcza gdy przed momentem kichałaś lub kaszlałaś i w tym celu zasłoniłaś nos albo usta ręką. Niewskazany jest także jakikolwiek kontakt, jeśli właśnie wydmuchałaś nos. Po każdej z tych czynności, najpierw koniecznie umyj bardzo dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przeniesienia groźnych zarazków i bakterii chorobotwórczych na dziecko.

Pod żadnym pozorem nie wkładaj do ust smoczka pociechy zarówno tego tradycyjnego, jak i używanego do karmienia butelką oraz nie oblizuj sztućca, którym zamierzasz podać malcowi jedzenie. Nie studź też zupy czy herbaty dmuchając na nią – lepiej przelej napój do garnuszka i wstaw na kilka minut do naczynia z zimą wodą.

Jeśli karmisz piersią, wcale nie musisz na siłę zmieniać dziecku pokarmu na mleko modyfikowane. Wręcz przeciwnie, zawarte w mleku przeciwciała wzmocnią odporność malca. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia niemowlaka grypą lub przeziębieniem, na czas karmienia zakładaj jednorazową maseczkę. Jednak gdy gorączkujesz, lepiej odciągnij pokarm i podaj go malcowi w butelce.

Nie zapominaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywasz przed przeniesieniem do nich swojej pociechy.

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.