Pierwsza z książek, "Dlaczego ziewamy i inne sekrety ludzi" wyszła spod pióra Doroty Sumińskiej - doktor weterynarii i pasjonatki prostego mówienia o trudnych sprawach. Autorka ma już na swoim koncie inne publikacje dla najmłodszych (m.in. "Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt") i - to widać - doskonale czuje się w roli mądrego przewodnika po skomplikowanym świecie nauki.
Ja z Dziedzicem natychmiast pokochaliśmy ją za niezwykłe poczucie humoru. Miłość okazała się jeszcze silniejsza, gdy doszliśmy do rozdziału pt. "dlaczego kupa śmierdzi" (niewtajemniczonym wyznam w sekrecie, że mojego pięciolatka wciąż bawią dowcipy fekalne) . Po lekturze wiemy też dlaczego babcia i jej koleżanki ciągle pytają o to samo, dzieci robią bałagan i kochają słodycze, mama się maluje, a lekarstwa są niedobre. No i po co komu włosy w nosie.
Dorota Sumińska Dlaczego ziewamy i inne sekrety ludzi; Wydawnictwo Literackie; od 20,99 zł
Druga z książek, "Jak to się robi", to z kolei fascynująca podróż do kilkunastu fabryk, hut, koksowni, wytwórni i młynów. A wszystko po, by prześledzić proces powstawania sześciu przedmiotów - chleba, książki, szkła, krzesła, łyżki i podkoszulki. Każdy z rozdziałów to wielka, rozkładana mapa ilustrująca - krok po kroku - produkcję (o tym, jak fantastycznie wygląda książka, przekonacie się, oglądając zdjęcie na górze - ilustrujące artykuł). Myślę, że nie raz i dorosły zdziwi się, jak wiele zachodu potrzeba, by stworzyć prosty t-shirt czy szklankę. Sugerowany wiek: 6+, ale pięcioletni Dziedzic szybko polubił tę książkę i chętnie ją ogląda.
ZOBACZ KONIECZNIE: Te 10 książek powinno mieć w biblioteczce każde niemowlę
Wydawca pisze tak: "Czy wiesz jak powstaje łyżka? Zanim przystąpi się do produkcji tej, wydawałoby się, prostej rzeczy, najpierw potrzebna jest ruda żelaza, z której powstaje żelazo. Zanim powstanie żelazo, musimy wydobyć węgiel i wapień. Węgiel należy przerobić na koks; żelazo przekuć w stal i dopiero wówczas, mając gotową stal, można kształtować i formować łyżkę. Nawet produkcja pozornie prostej rzeczy wymaga pracy przedstawicieli wielu zawodów oraz wiedzy z różnych dziedzin nauki. Produkcja chleba, podkoszulków i najprostszych rzeczy jest równie złożona. Każdy z tych nieskomplikowanych przedmiotów produkowany jest z materiałów, które najpierw muszą zostać wydobyte, nabyte, wytworzone lub pozyskane w inny sposób. Chociaż nasza książka opowiada o przedmiotach codziennego użytku, dzięki opisowi ich wykonania, dzieci dowiedzą się wielu interesujących rzeczy", a ja dopowiem, że wielkim atutem książki jest mnóstwo otwieranych okienek z dodatkowymi treściami - taka forma najbardziej podoba się dzieciom.
O. Růžička, Jak to się robi, wydawnictwo Pietka; od 33,92 zł