Data modyfikacji:

Jak prać ręcznie ubranka dziecka?

Autor: Kasia

Jak prawidłowo prać ręcznie ubranka dziecka

Ubrania maluchów wymagają częstego prania. Jednak delikatne materiały, aby zachowały swoją świeżość, kolor i wygląd powinny być prane ręcznie. Niestety czasami pomimo unikania pralki tkaniny szybko się niszczą. Być może popełniamy niepotrzebne błędy. Sprawdź, jak prawidłowo prać ręcznie ubranka dziecka.

Ulubione sweterki, jedwabne bluzeczki czy delikatna bielizna naszych pociech, jeśli nie chcemy zbyt szybko spisać ich na straty, wymagają prania ręcznego. Prezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym tkaniny na dłużej pozostaną w dobrym stanie.

Źródło: wisegeek.com

 • Najpierw woda i detergent

  Zanim do umywalki lub miski trafią ubrania w pierwszej kolejności napełniamy je wodą i dodajemy detergentu. Siła uderzenia wody na tkaninę może spowodować zniszczenie włókien, podobnie sprawa ma się z proszkiem lub płynem – zaaplikowane bezpośrednio na delikatny materiał mogą być później trudne do usunięcia. Dlatego najpierw napełnijmy naczynie wodą, zgodnie z temperaturą prania podaną na metce, a następnie dodajemy detergent i wymieszajmy ręką aż do jego całkowitego rozpuszczenia. Następnie powoli wkładamy ubrania delikatnie na nie naciskając aż do zanurzenia ich w wodzie.

 • Nie trzemy ubrań

  Silne pocieranie materiału może je uszkodzić, dlatego najlepiej bezpośrednio na zabrudzone miejsce użyć odplamiacza. Przy lżejszych plamach zostawiamy go na ok. 15 minut, przy silnych zabrudzeniach na dłużej. Następnie kilkakrotnie płuczemy tkaniny w wodzie, bez pocierania.

  Więcej odplamiaczy do ubrań znajdziesz TUTAJ.

 • Nie płuczemy pod bieżącą wodą

  Płukanie ubrań pod kranem z bieżącą wodą rozciąga materiał, co powoduje nieregularne kształty odzieży. Dlatego napełniamy umywalkę lub miskę czystą, chłodną wodą, zanurzamy ubranka i delikatne wyciskamy z nich wodę.

 • Nie wykręcamy ubrań z całej siły

  Bardzo mocne i ścisłe wyżymanie ubrań z wody powoduje uszkodzenia włókien oraz ich rozciąganie. Aby tkaniny pozostały w dobrym stanie po wypłukaniu wyjmujemy je z wody i delikatnie wyciskamy, następnie kładziemy je na suchym ręczniku i zawijamy w niego lekko dociskając, po czym rozwijamy.

 • Nie wieszamy do wyschnięcia

  Wieszanie ubranek na sznurku lub suszarce powoduje rozciąganie się materiału. Po delikatnym wyciśnięciu odzieży w ręcznik, rozwijamy go i  pozostawić je aż do wyschnięcia. Pamiętajmy, aby co jakiś czas przekręcić ubrania na drugą stronę, aby zapewnić dopływ powietrza do tkaniny.

  maska antysmogowa dla dzieci

  Maska antysmogowa dla dzieci. Jaką wybrać?

  2020-10-14
  Zanieczyszczone powietrze to nasza codzienność – każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami i to nawet, gdy zasłaniamy nos i usta chusteczką albo szalem. Wyjątkowo zagrożone są dzieci, które należy szczególnie chronić przed negatywnym działaniem smogu. Sprawdź, jak działają dostępne na rynku maski antysmogowe dla dzieci i jaki model warto kupić.
  Świetny, domowy sposób na ropiejące oczy. Zdziwicie się, jaki skuteczny!

  Ropiejące oko u niemowlaka. Domowe sposoby na zapalenie spojówek i inne dolegliwości

  2020-07-20
  Twoje dziecko po raz kolejny budzi się ze sklejonymi, zaropiałymi powiekami? Spokojnie – ten problem wcale nie musi oznaczać zapalenia spojówek. Ropiejące oczy u dziecka mogą być wynikiem wielu innych, głównie łagodnych dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, gdy z oczami niemowlaka dzieje się coś niepokojącego.
  mleko roślinne

  Mleka roślinne - czy mogą zastąpić w diecie dziecka mleko krowie?

  2020-03-14
  Napoje, które nazywaliśmy mlekami roślinnymi stały się w Polsce niezwykle popularne, zwłaszcza wśród wegan. Ale czy są odpowiednie dla dzieci?
  buty zimowe dla dzieci

  Buty na zimę dla dzieci – jakie wybrać? Porady dla rodziców

  2019-10-10
  Buty na zimę dla dzieci muszą spełnić całe mnóstwo zadań. Dlatego radzimy jak wybrać odpowiednie buty dla swojego malucha! Sprawdź!
  dziecko zimą

  Ochronny krem na zimę dla dzieci – jaki wybrać?

  2019-10-08
  Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony dziecięcej buzi przed zimnem jest bariera w postaci dobrego „cold-creamu”. Dowiedz się więcej!
  dzieci

  Spodnie dresowe dla chłopca – jakie wybrać?

  2019-10-02
  Co najbardziej lubią robić kilkuletni chłopcy? To jasne – bawić się i szaleć. Dlatego też dzieci muszą mieć na sobie wygodne ubrania, sprawdź!