Data publikacji:

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? To pytanie często zadawane przez rodziców, którzy dowiadują się, że niedługo na świecie powitają kolejnego, ukochanego maluszka. Rozmowa ze straszą pociechą nie zawsze przychodzi łatwo, w głowie kłębią się bowiem setki pytań i obaw, czy zaakceptuje ona wiadomość o siostrzyczce lub braciszku. Jak wyjaśnić więc dziecku nadchodzące zmiany oraz co zrobić, by absolutnie nie poczuło się odrzucone lub odsunięte na dalszy plan? Podpowiadamy to w naszym artykule!

rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – o czym pamiętać?

Mniej więcej do 3. roku życia każdy maluszek największe przywiązanie czuje do mamy. To ona jest jego całym światem. Dlatego też rodzice, którzy zastanawiają się, jak przygotować dziecko na rodzeństwo, obawiają się rozmowy z pociechą i drżą na myśl o reakcjach maluszka, którego pozycja zostanie najzwyczajniej w świecie zagrożona. Nie można się jednak temu dziwić – życie dotychczasowego jedynaka zostanie wywrócone do góry nogami. Emocje towarzyszące warto przekuć jednak w pozytywne doświadczenie. Należy nie zapominać o kilku zasadach.

Uważasz, że twój maluszek jest za mały, by otrzymać wyczerpującą informację na temat nowości w jego życiu i chcesz opóźnić rozmowę? To błąd. Dzieci bardzo szybko wyczuwają emocje rodziców. Odpowiednio wcześnie zaplanuj, jak będzie wyglądała rozmowa. Pamiętaj jednak o tym, by dla bezpieczeństwa radosną nowiną podzielić się z pociechą po drugim trymestrze ciąży. Do tego momentu staraj się zachowywać zupełnie neutralnie, tak by maluszek nie czuł się zaniepokojony.

Nie wiesz, jak przygotować 2-letnie dziecko na rodzeństwo? Zacznij od stworzenia komfortowych warunków do rozmowy, choć to etap bardzo ważny niezależnie od wieku. Ton wypowiedzi także dostosuj do jego możliwości poznawczych. Postaraj się przedstawić nadchodzące wydarzenia jako piękną przygodę, której pociecha także będzie bardzo ważną częścią!

Przygotuj się również na ewentualne pytania, jakie zada dziecko. Tej szczególnej informacji mogą towarzyszyć także skrajne reakcje – od radości, po ciekawość, złość, aż po zobojętnienie. Perspektywa kilku miesięcy wydaje się dla dotychczasowego jedynaka bardzo odległa. Zadbaj więc, by przygotowania nie skończyły się wyłącznie na jednej rozmowie. Zachęć dziecko do wspólnych aktywności na każdym etapie ciąży. Pokazuj zmieniający się brzuch, angażuj pociechę do przygotowań – może to być wspólna aranżacja łóżeczka czy wybieranie akcesoriów lub zabawek!

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Poznaj cztery podpowiedzi!

Nieważne, ile lat ma twoja pociecha. 3-latek może tak samo mocno przeżyć informację o siostrzyczce lub braciszku, jak 8-latek. Dlatego też tak istotne jest, by wiedzieć, jak przygotować starsze dziecko na rodzeństwo. Przedstawiamy cztery sposoby, które pozwolą czuć się dotychczasowemu jedynakowi komfortowo i bezpiecznie! Poziom aktywności dostosuj jedynie do jego wieku.

1. Rozmawiaj – stwarzaj jak najwięcej okazji do rozmów z dzieckiem. Opowiadaj mu o swoich emocjach, ale też zadbaj, by wspólne tematy nie dotyczyły wyłącznie ciąży i przygotowań. Stwarzaj komfortowe warunki dla bliskości pomiędzy tobą a pociechą.

2. Nie bagatelizuj emocji – dziecko na wieść o nowym członku rodziny może zareagować bardzo gwałtownie. Nie tłum jego emocji, ale też na każdym kroku pokazuj mu, że twoje uczucia nie słabną na sile.

3. Spędzaj czas – kiedy już na świecie pojawi się maluszek, nie zaniedbuj starszej pociechy. Opieka nad niemowlęciem jest niezwykle wymagająca, ale postaraj się tak organizować czas, by każdego dnia spędzić czas wyłącznie ze starszym dzieckiem.

4. Angażuj – włączaj pociechę do opieki nad rodzeństwem – bez presji i nakazów. Potraktuj to jako dodatkową (ale nie jedyną!) formę spędzenia wspólnego czasu.

Autorka: Anna Mlonka