Data modyfikacji:

Jak ubrać dziecko na wyprawę do lasu?

Autor: Sylwia Stwora

Podpowiadamy, jak ubrać dziecko na wyprawę do lasu, aby zapewnić mu dobrą zabawę, a sobie spokój o jego zdrowie.

Leśny klimat, wbrew panującym poglądom jest bezpieczny, a tego typu wycieczki mogą być niezwykle korzystne dla naszego malucha.

Rodzice często zastanawiają się nad przeciwwskazaniami do zabierania maluchów do lasu. Jeśli zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie dziecka, nie ma żadnych przeciwwskazań na takie wyjście. Za to jest plusów dużo, m.in. poprawa odporności i rzadsze infekcje, kontakt z przyrodą, relaks, odpoczynek, radość i zabawa. Leśne wyprawy są szczególnie zalecane dzieciom z chorobami serca oraz maluchom cierpiącym na zapalenia zatok.

Podczas przygotowań do wycieczki najważniejszy jest wybór odpowiedniego stroju. Nawet w gorące dni maluch powinien być odziany w odzież zakrywającą ciało, gdyż przebywając w lesie jest narażony na ukąszenia owadów. Bluzeczka czy sweterek powinny być lekkie i przewiewne, ale koniecznie z długim rękawem. Wskazane są także długie spodnie. Buciki powinny być zakryte. Nie wolno zapomnieć o skarpetkach. Najlepiej, aby strój był w jasnych kolorach, ponieważ umożliwili to rodzicom swobodną obserwację dziecka i wyeliminowanie ewentualnego kontaktu ze skórą malucha owadami i robakami. Strój powinna uzupełniać czapka z daszkiem, chustka lub inne okrycie głowy.

Niezbędne jest również posmarowanie malucha specjalistycznymi preparatami zabezpieczającymi przed kleszczami i komarami. Na rynku znajduje się wiele kremów i spray’ów dedykowanych małym dzieciom. Pamiętajmy jednak, że tego typu specyfiki zwykle mają określony czas działania, dlatego należy kontrolować, to ile czasu minęło od pierwszej aplikacji i w miarę zbliżania się wyznaczonej granicy, ponownie spryskać dziecko danym preparatem.

Po powrocie z wyprawy należy starannie obejrzeć dziecko, czy przypadkiem nie zostało ugryzione przez owady. Dokładnie sprawdźmy skórę głowy, okolice uszów, pachwiny, a także pępek.