Data publikacji:

Jak uczyć dziecko języka obcego?

Autor: Sylwia Stwora

Przekaż swoją wiedzę z języków obcych

Przyswajanie przez malca innego języka niż ojczysty nie musi wiązać się od razu z posyłaniem go do szkoły językowej. Jeśli Ty lub Twój partner znacie angielski, włoski, niemiecki czy inny język, spokojnie możecie zadbać o edukację swojej pociechy. Podpowiadamy, jak uczyć dziecko języka obcego w domowym zaciszu.

Naukę języka obcego warto prowadzić równoległe z nabywaniem przez malca umiejętności posługiwania się językiem polskim. Szczególnie sprzyjającym okresem jest ten między narodzinami a 5-6 rokiem życia, gdy dziecko łatwo i szybko chłonie nowe umiejętności. Najważniejszą zasadą, a zarazem najlepszą metodą na naukę jest przekazywanie wiedzy w trakcie zabawy. Niezbędna jest także regularność. Ustal, że przykładowo każdego dnia przez 15-60 minut będziesz mówić do malca i osłuchiwać go z nowym językiem. Ważne jest, abyś rodzice posługiwali się pełnymi zdaniami oraz wypowiedziami. Unikaj zmuszania dziecka do nauki.

Piosenki w języku obcym

Jednym ze sposobów na nauczenia dziecka języka obcego jest puszczanie piosenek w danym języku. Malec, mimo, że początkowo nie będzie rozumiał słów, osłucha się z wymową i akcentowaniem, a przy okazji będzie kojarzyć słowa, wyrażenia czy nawet całe zdania z konkretną sytuacją. Pomoże także oglądanie programów dziecięcych w języku obcym.

Teatrzyk w języku obcym

Dobrym pomysłem na nauczenie dziecka języka obcego jest odgrywanie teatrzyku np. z użyciem maskotek czy własnoręcznie zrobionych kukiełek przedstawiających określone postacie, zwierzęta czy przedmioty. Może to być angielska wersja dobrze znanej Twojej pociesze bajki.

Domowe nauczanie języka angielskiego można wspomóc oklejając poszczególne przedmioty karteczkami z ich obcojęzyczną nazwą.

Przyswajanie innego języka niż ojczysty możecie tez przenieść na spacery. Możecie ustalić, ze np. 2 wyjścia w tygodniu będą wymagały posługiwania się jedynie obcą mową.

bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?