Data modyfikacji:

Jak uczyć dziecko języka obcego?

Autor: Sylwia Stwora

Przekaż swoją wiedzę z języków obcych

Przyswajanie przez malca innego języka niż ojczysty nie musi wiązać się od razu z posyłaniem go do szkoły językowej. Jeśli Ty lub Twój partner znacie angielski, włoski, niemiecki czy inny język, spokojnie możecie zadbać o edukację swojej pociechy. Podpowiadamy, jak uczyć dziecko języka obcego w domowym zaciszu.

Naukę języka obcego warto prowadzić równoległe z nabywaniem przez malca umiejętności posługiwania się językiem polskim. Szczególnie sprzyjającym okresem jest ten między narodzinami a 5-6 rokiem życia, gdy dziecko łatwo i szybko chłonie nowe umiejętności. Najważniejszą zasadą, a zarazem najlepszą metodą na naukę jest przekazywanie wiedzy w trakcie zabawy. Niezbędna jest także regularność. Ustal, że przykładowo każdego dnia przez 15-60 minut będziesz mówić do malca i osłuchiwać go z nowym językiem. Ważne jest, abyś rodzice posługiwali się pełnymi zdaniami oraz wypowiedziami. Unikaj zmuszania dziecka do nauki.

Piosenki w języku obcym

Jednym ze sposobów na nauczenia dziecka języka obcego jest puszczanie piosenek w danym języku. Malec, mimo, że początkowo nie będzie rozumiał słów, osłucha się z wymową i akcentowaniem, a przy okazji będzie kojarzyć słowa, wyrażenia czy nawet całe zdania z konkretną sytuacją. Pomoże także oglądanie programów dziecięcych w języku obcym.

Teatrzyk w języku obcym

Dobrym pomysłem na nauczenie dziecka języka obcego jest odgrywanie teatrzyku np. z użyciem maskotek czy własnoręcznie zrobionych kukiełek przedstawiających określone postacie, zwierzęta czy przedmioty. Może to być angielska wersja dobrze znanej Twojej pociesze bajki.

Domowe nauczanie języka angielskiego można wspomóc oklejając poszczególne przedmioty karteczkami z ich obcojęzyczną nazwą.

Przyswajanie innego języka niż ojczysty możecie tez przenieść na spacery. Możecie ustalić, ze np. 2 wyjścia w tygodniu będą wymagały posługiwania się jedynie obcą mową.