Data publikacji:

Jak wybrać elektroniczną nianię?

Autor: Sylwia Stwora

Elektroniczna niania to rozwiązanie, które może ułatwić opiekę nad maluszkiem. Aby jednak należycie spełniała swoje zadanie, powinna być porządnie wykonana, a także posiadać przydatne funkcje. Oto wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak wybrać elektroniczną nianię.

Niemal wszystkie, dostępne na rynku elektryczne nianie stanowią komplet składający się z dwóch elementów: umieszczanego w pobliżu dziecka nadajnika z mikrofonem oraz odbiornika, wyposażonego w głośnik, który powinniśmy mieć przy sobie. Dzięki nim bez problemu usłyszymy, kiedy maluszek się przebudzi czy będzie potrzebował naszej pomocy.

Rodzice często zastanawiają się, jak wybrać elektroniczną nianię, skoro ich ceny zaczynają się 100, a kończą nawet na 1000 zł? Zdaniem fachowców najistotniejsza jest technologia transmisji, jaką w nich zastosowano.

Bezprzewodowe moduły to już w zasadzie standard. Dokonując wyboru elektronicznej niani warto więc zwrócić uwagę na częstotliwość przesyłania informacji. Urządzenia wykorzystujące częstotliwość PMR, czyli tą stosowaną w krótkofalówkach, nie tyko mają gorszą jakość, ale także bywają zakłócane przez inne odbiorniki. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak zasięg, który czasami sięga nawet dwóch kilometrów. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie transmisji, dobrym rozwiązaniem może być postawienie na modele działające w systemie cyfrowej łączności bezprzewodowej (DECT). Należy jednak liczyć się z tym, że w ich wypadku nie można oddalać się od nadajnika na więcej niż kilkadziesiąt metrów.

Ci, którzy nie wiedzą jak wybrać elektroniczną nianię, zazwyczaj decydują się na zakup najdroższych modeli, z największą ilością funkcji. Okazuje się jednak, że nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni ich wykorzystać. Elektroniczne nianie sprawdzające temperaturę i wilgotność powietrza to tylko jedna z możliwości. Inne pozwalają dodatkowo monitorować oddech dziecka. W jeszcze innych zamontowano nawet kamery. Pytanie tylko, czy te zdołają zadziałać, gdy w pokoiku dziecka będzie ciemno.