Data publikacji:

Jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka

Wiele razy powtarzamy sobie, że sen to zdrowie. Dobry wypoczynek to podstawa, bez tego trudno o energię na kolejny dzień. Dobry sen zapewni nam przede wszystkim porządny materac. Wiemy o tym i dlatego coraz więcej wagi przywiązuje się do wyboru materaca. Czy jednak odpowiednio dużo uwagi poświęcamy, kupując materac dla dziecka? Nie zawsze, a jest to jeszcze ważniejsze niż w wypadku materaca dla osoby dorosłej. Materac dla dziecka i materac dla niemowlaka to inwestycja w rozwój i zdrowie malucha.

Skoro dla osoby dorosłej ważny jest komfort podczas snu, tym bardziej ważny jest dla dziecka, które rośnie. Zdarza się, że po śnie na niewygodnym materacu czujemy się źle, bolą nas mięśnie i głowa, krótko mówiąc – wstajemy „połamani”. To uczucie znane jest też dzieciom. A nie powinno tak być. Z tego względu warto się zastanowić, jaki materac kupić, aby nasze dziecko czuło się wypoczęte i aby zagwarantować mu słodki, zdrowy sen.

Zdrowy sen od pierwszych dni życia

Jest wiele aspektów życia noworodka i dziecka starszego, o które rodzice dbają, aby zapewnić maluchowi zdrowie i bezpieczeństwo. Warto zadbać także o to, aby maluszek od pierwszych dni życia spał na dobrym materacu. Sen to ważny aspekt życia dziecka, dlatego należy wybrać odpowiedni materac do łóżka już na samym początku życia dziecka. Sen to jeden z aspektów prawidłowego rozwoju dziecka, które wiele godzin spędza w łóżku, a dobry materac dla niemowlaka może mu go zapewnić.

Trudny wybór – jaki materac dla dziecka kupić?

Pierwsza i najważniejsza kwestia jest taka, że pomimo pozornych oszczędności należy się wystrzegać używanych materaców. Są to produkty, które w naturalny sposób odkształcają się i dostosowują do kształtu ciała. Tak jak można sobie pozwolić na używane łóżko, tak materac dla niemowlaka, ale i materac dla dziecka starszego powinien być nowy i dobrej jakości. Pozorne oszczędności w tej kwestii mogą się odbić na stanie kręgosłupa i wadach postawy, które uwidocznią się w przyszłości.

Jaki zatem materac dla dziecka będzie najlepszy? Zazwyczaj polecane są materace o średniej twardości. Materac zbyt miękki nie będzie podtrzymywał ciężaru ciała, z kolei zbyt twardy materac do łóżka może być po prostu niewygodny, co uniemożliwi komfortowy wypoczynek.

Dobrej jakości materac to taki, który się nie odkształca. Można to poznać po tym, że tworzą się wgłębienia w okolicy głowy i pupy dziecka. Elastyczny materac dobrej jakości nie będzie się odkształcał. Powinien się uginać pod ciężarem ciała, ale nie powinien zapadać się pod dzieckiem.

Warto także dodać, że materac powinien posiadać odpowiednie atesty, przede wszystkim Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Eko-tex. Aby znaleźć materac do łóżka dziecka, który będzie spełniał te wymagania, należy go obejrzeć na żywo i w miarę możliwości przetestować.   

Materiał wykonania materaca dla dziecka

To, co dobre dla osoby dorosłej, nie zawsze jest dobre dla dziecka. Materace wykonywane z naturalnych surowców, takich jak włókna kokosowe, łuska gryczana czy trawa morska, mogą powodować alergie. W naturalnych materiałach może powstać środowisko, w którym pod wpływem wilgoci rozwijać się będą grzyby i pleśń. Te patogeny mogą być także przyczyną rozwoju alergii skórnych i problemów z drogami oddechowymi dziecka. Niemniej materiały te oddychają i są często przyjazne dla skóry i zdrowia dziecka.
Materac kokosowy to przykład materaca naturalnego. Wypełniony jest matą z włókna kokosowego. Materac taki ma właściwości antybakteryjne, jest naturalny, nie odkształca się i oddycha. Niemniej zdarza się, że tego typu materace dla dziecka są po prostu zbyt twarde, a wygoda jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze. Warto pomyśleć o warstwowym materacu z warstwą włókna kokosowego i pianki lub lateksu.

Naturalnym materiałem wypełniającym materac do łóżka jest także łuska gryczana. Materiał ten pod naciskiem dostosowuje się do kształtu ciała i zapewnia kręgosłupowi właściwe podparcie.

W ofercie są także materace dla dzieci z innych materiałów, jak pianka poliuretanowa czy lateks. Te materiały także mają swoje wady i zalety. O tym, jaki materac dla dziecka kupić, powinni decydować rodzice. Każde dziecko jest inne, ma także inne potrzeby, a tym samym inny materac będzie dla niego najlepszy.

Pianka, lateks czy sprężyny

Kiedy zastanawiamy się. jaki materac dla dziecka kupić, z pewnością spotkamy się z produktami wykonanymi z pianki poliuretanowej. Jest to materac najtańszy i jednocześnie najbardziej podatny na odkształcenia. Nie jest to materac, który długo będzie komfortowy. Szybko pojawią się na nim górki i dołki. Jedyna rzecz, która przemawia za tym wyborem, to cena.

Materac z pianki termoelastycznej ma wyjątkową funkcję – reaguje na temperaturę ciała dziecka. Dzięki temu kształt materaca dostosowuje się do sylwetki. Jest to materac droższy, ale też lepszy i częściej polecany jako materac dla noworodka i materac dla dziecka.

Materac do łóżka może być wykonany także z lateksu. Lateks to inaczej mleczko kauczukowe. Wewnątrz takiego materaca powinny się znajdować pionowe kanaliki. Dzięki nim materac, choć wykonany ze sztucznego tworzywa, oddycha. Materac dla dziecka wykonany z lateksu ma odpowiednią elastyczność. Dostosowuje się do kształtu ciała, ale się nie odkształca. Jest to jedna z droższych opcji, jednak zalety tego materiału są warte wyższej ceny.

Kolejną z możliwości dla rodziców, którzy zastanawiają się, jaki materac dla dziecka wybrać, jest tak zwany materac bonellowy. Najprościej mówiąc, jest to materac sprężynowy, w którym sprężyny są ze sobą połączone i otoczone pianką poliuretanową. Materac ten ma wiele zalet, jest odporny na odkształcenia i doskonale dopasowuje się do sylwetki i kształtu ciała dziecka.

Materac do łóżka może być także złożony z kilku warstw jak w przypadku materaca kokosowo-piankowego z łuską gryczaną, który ma trzy warstwy. Dwie warstwy posiada chociażby materac kokosowo-bonellowy . Po jednej stronie znajduje się pianka poliuretanowa, a z drugiej strony – mata kokosowa. Pomiędzy obiema warstwami mieszczą się sprężyny. Materace warstwowe są wysokiej jakości, nie odkształcają się i zapewniają komfortowy sen.

Wybór rodziców, spokojny sen dziecka

Wybór materaca dla dziecka nie jest łatwy. W ofercie jest wiele produktów o różnych właściwościach. Pamiętać trzeba o tym, aby dziecku na materacu spało się wygodnie i aby materac w odpowiedni sposób podtrzymywał ciało śpiącego.

Każde dziecko jest inne, inne są także jego przyzwyczajenia. Z tego względu materac dla dziecka należy wybrać pod indywidualne potrzeby, zwracając uwagę na podstawowe zasady wyboru materaca. Pamiętać trzeba, aby materac dla dziecka miał odpowiednią twardość i się nie odkształcał. Inwestycja w dobry materac to inwestycja w dobrą postawę, dobry sen i zdrowie dziecka.  

Redakcja Świata Rodziców