Data modyfikacji:

Jaki rower dla 9-latka wybrać?

Jazda na rowerze to ponadczasowy sport, który kochają dzieci, młodzież i dorośli. W wieku 8-10 lat dziecko najczęściej przesiada się na kolejny w swoim życiu, większy rower. Często doskonałą okazją ku temu staje się komunia, kiedy to rodzina inwestuje w porządny jednoślad. Jaki rower dla 9-latka będzie najbardziej odpowiedni? Wiele zależy od indywidualnych preferencji, które w tym wieku są często sprecyzowane, dlatego warto o nie wypytać dziecko. Ważne jest również przyjrzenie się, w jaki sposób i gdzie najchętniej jeździ dziecko.
jaki rower dla 9 latka

Jaki rower dla 9-latka?

Jednoślad dla 9-letniego dziecka powinien być wygodny i funkcjonalny. Tak jak w przypadku rowerów dla młodszych dzieci, wciąż bardzo ważna jest niska waga, która pozwala na lepszą kontrolę nad pojazdem. Zastanawiając się, jaki rower dla 9-latka wybrać, trzeba wziąć pod uwagę na jakim terenie najczęściej odbywają się wycieczki – czy celem są leśne ścieżki, czy wyłącznie drogi rowerowe. Niektórym dzieciom odpowiada bardziej wyprostowana sylwetka podczas jazdy, innym odpowiada bardziej sportowa. Istotne są również wygodne chwyty i łatwe w obsłudze przerzutki, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Chociaż często rower ma być prezentem, warto wybierać go razem z dzieckiem. Rodzic powinien określić budżet i zorientować się w wiodących firmach produkujących jednoślady, ale to przyszły właściciel lub właścicielka będą spędzać na nim długie godziny. 9-latek najczęściej jest już bardzo doświadczonym rowerzystą i doskonale wie, co jest dla niego wygodne, a co nie. Idealna sytuacja ma miejsce, gdy dziecko ma możliwość przymierzyć rower w sklepie stacjonarnym lub u kogoś znajomego, jednak nie zawsze jest to realne. Decydując, jaki rower dla 9-latka jest najbardziej wart zakupu i mając do dyspozycji wyłącznie sklepy internetowe, ważne jest, by dobrze wymierzyć przyszłego właściciela i porównać pomiary z tabelą producenta.

Co trzeba wziąć pod uwagę, podejmując decyzję, jaki rower dla 9-latka? Ile cali będą miały koła i jaką chcemy szerokość opon, rozmiar ramy, pozycję, jaką będzie przyjmował rowerzysta i jakiego typu przerzutki są na wyposażeniu? Ważne, by kierować się w pierwszej kolejności aspektami praktycznymi, a decyzję, co do wyglądu, zostawić na sam koniec. Oczywiście kolor również jest istotny dla dziecka, jednak trzeba pamiętać, że od odpowiedniego doboru wygodnego modelu może zależeć chęć do jazdy, bezpieczeństwo, a nawet zdrowie rozwijającego się kręgosłupa.

Ile cali rower dla 9-latka?

Do wieku 8-9 lat dziecko najczęściej jeździ na swoim pierwszym rowerze z przerzutkami, na który przesiada się, gdy opanuje sztukę jazdy. Ten pierwszy model wyposażony w przerzutki ma koła o średnicy 20 cali. Kiedy powoli maluch zaczyna z niego wyrastać, czas wybrać rower dla 9-latka. Ile cali powinny mieć koła następnego po 20 calach jednośladu? Wybór jest właściwie jeden, średnica kół powinna wynosić 24 cali. Ponieważ rowery 24 cale są tak często wybierane dla dzieci w wieku 8-9 lat, nazywa się często „komunijnymi”, są bowiem klasycznym prezentem na tę okazję.

Rozmiar kół 24 cale jest w tym wieku idealnie dobrany, przy czym niektórzy producenci oferują dwie wielkości ramy, które można dobrać w zależności od wzrostu dziecka. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto upewnić się przed zakupem, czy na pewno rama nie jest zbyt duża, mogłoby to bowiem doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji po wręczeniu prezentu.

Rower dla 9-latka: terenowy czy szosowy?

Jeszcze jednym ważnym aspektem w kontekście kół jest szerokość opony. Każdy doświadczony rowerzysta ma świadomość, jak duże ma ona znaczenie. Węższe opony są przeznaczone na szosę i drogi rowerowe, można na nich rozwinąć duże prędkości, ale zapewniają gorszą przyczepność na nierównym terenie. Rowery górskie mają natomiast opony szersze, które pozwalają na stabilną jazdę w lesie i innym wymagającym terenie.

W wieku 9 lat wiele dzieci czuje się na rowerze bardzo swobodnie i zaczyna eksperymenty z jazdą terenową. Warto wtedy rozważyć kupno roweru górskiego. Poza szerokością opony różni się on także od modeli miejskich pozycją, jaką musi przyjąć rowerzysta, jest to pozycja sportowa, czyli pochylona. Idealnie wpisze się w ten obraz rower Giant MTB Jr 24. Wyróżnia się lekką, aluminiową ramą oraz amortyzatorem, które pozwalają doskonale radzić sobie na trudnych szlakach. Inną opcją jest Rower młodzieżowy Kross Level Jr 2.0, jest to najnowszy model z 2021 roku, dzięki któremu z łatwością można wystartować w zawodach MTB lub przejechać najtrudniejsze leśne czy górskie trasy.

A co w przypadku, gdy trudno nam się zdecydować, jaki typ roweru dla 9-latka będzie najbardziej odpowiedni? Rozwiązaniem może być tak zwany rower trekkingowy, który nie jest typowo szosowym modelem, ale radzi sobie doskonale zarówno na trudnym, jak i równym terenie. Można na nim swobodnie dojeżdżać do szkoły, a w weekendy oddawać się wycieczkom za miasto. Na takie rozwiązanie często decydują się dziewczynki i to z myślą o nich został przygotowany między innymi rower Kross Lea Jr 1.0 Sr 24.

Idealny rower dla 9-latka

Producenci rowerów starają się zaspokoić wszystkie potrzeby dzieci i dorosłych. Nie istnieje jednak jeden rower doskonały, który spodoba się każdemu 8, 9 lub 10-latkowi. Niektóre dzieci wolą spokojną jazdę, inne dynamiczną. Dla jednych ważne będą wygodne chwyty, dla innych sportowy styl roweru. To dlatego warto poświęcić dużo czasu na wybór najlepszego w konkretnym przypadku modelu.

Z pewnością nie jest to produkt, na którym warto oszczędzać, dlatego pierwszą odpowiedzią na pytanie „Jaki rower dla 9-latka?” powinno być: porządny i bezpieczny. W przypadku rowerów cena przekłada się bezpośrednio na jakość komponentów. Im są lepsze, tym płynniejsza i przyjemniejsza staje się jazda, a zrozumie to tylko ktoś, kto ma szczęście jeździć na dobrym rowerze.

Autor: Nina Nadybska