Data modyfikacji:

Kapturki do karmienia – czym są i jak z nich korzystać?

Jeśli anatomiczna budowa twoich piersi uniemożliwia karmienie dziecka, nic straconego – możesz wypróbować kapturki do karmienia. Jak należy ich używać i kto powinien po nie sięgnąć? Zapoznaj się z naszymi poradami.

Czym są kapturki do karmienia?

Kapturki do karmienia do specjalne nakładki, które ułatwiają karmienie piersią kobietom, których brodawki sutkowe są płaskie lub wciągnięte. Kapturek umożliwia dziecku ssanie piersi, a tym samym zapewnia optymalne odżywienie maluszka. Podczas ssania piersi, w kapturku powstaje podciśnienie, które niejako „zmusza” brodawkę do uzyskania odpowiedniego kształtu.

Nakładki wykonane są zazwyczaj z silikonu o właściwościach antybakteryjnych. Specjalny kształt kapturka pozwala dziecku na łatwe ssanie pokarmu, a zarazem na zachowanie kontaktu z ciałem mamy.

Dla kogo kapturki do karmienia?

Kapturki do kamienia to rozwiązanie dla kobiet, których brodawki sutkowe są wciągnięte lub płaskie, co uniemożliwia dziecku ich chwycenie ustami. Wskazaniem do stosowania kapturków są również brodawki poranione przez dziecko – wówczas można używać ich czasowo, do zagojenia podrażnień.

Stosowanie właściwie dobranych kapturków laktacyjnych, pozwala nawet wpłynąć na elastyczność i kształt brodawki. Zwykle po 3-4 tygodniach przybiera ona odpowiedni kształt (nawet, gdy wcześniej była wklęsła) – wówczas nie ma już potrzeby stosowania kapturków.

Zalety stosowania kapturków do karmienia

  • Kapturki do karmienia nieraz stanowią jedyny sposób na to, by bez przeszkód karmić dziecko piersią. Jak wiadomo, przez pierwsze 6 miesięcy życia to właśnie pokarm mamy jest najbardziej odpowiedni dla niemowlaka – warto zatem zrobić wszystko, by dziecko mogło z niego korzystać.
  • Zauważono, że kapturki do karmienia pozwalają „nauczyć” pić z piersi nawet te dzieci, które od początku były karmione butelką.
  • Kapturki do karmienia mogą być stosowane od czasu do czasu, gdy poczujesz, że twoje brodawki są poranione i potrzebują chwili wytchnienia od karmienia.
  • Ssanie mleka przez kapturek wymaga od dziecka mniej siły dlatego będzie to rozwiązane dobre dla wcześniaków oraz maluchów osłabionych.

Wady kapturków laktacyjnych

  • Niemowlęta przyzwyczajają się do ssania piersi przez kapturek laktacyjny – odzwyczajenie ich od tego może być trudne.
  • Zdarza się, że kapturki do karmienia wykształcają nieprawidłowe mechanizmy ssania u dziecka.
  • Podczas stosowania kapturków może dojść do spadku laktacji, co wynika z niedostatecznego opróżniania piersi.
Czytaj również: Ranking laktatorów. Najlepsze laktatory

Kapturki do karmienia – jak zakładać?

Zakładanie kapturka laktacyjnego nie jest trudne. Czubek kapturka należy wywinąć u podstawy, a następnie naciągnąć go dwoma palcami na brodawkę sutkową. Skrzydełka kapturka powinny szczelnie przylegać do skóry w taki sposób, by dziecko noskiem dotykało skóry mamy – nie silikonu. Pamiętaj, że dobierając rozmiar kapturka powinnaś brać pod uwagę rozmiar brodawki – nie wiek dziecka.

Jak dbać o kapturki?

Pamiętaj, że kapturki do karmienia należy dokładnie umyć po każdym użyciu – wypłucz je pod bieżącą wodą, umyj płynem do naczyń lub mydłem i pozostaw do wyschnięcia. Raz dziennie warto zdezynfekować je za pomocą wrzątku. Niedostateczne czyszczenie kapturków może powodować zakażenia piersi i szkodzić twojemu dziecku.

Kapturki do karmienia to rozwiązanie dla mam, które z przyczyn anatomicznych nie mogą nakarmić swojego dziecka. To także sposób na nakarmienie wcześniaka lub osłabionego niemowlaka. Warto pamiętać, że mimo swoich zalet, kapturki nie powinny być stosowane stale – gdy przeszkody w karmieniu piersią miną, najlepiej jak najszybciej z nich zrezygnować.