Data publikacji:

Owoce a karmienie piersią

Autor: Sylwia Stwora

Jeśli jesteś już mamą pewnie wiesz, że produkty, które spożywasz, mogą mieć wpływ na zdrowie Twojego malucha. Zastanawiasz się, czy owoce to dobry wybór podczas karmienia piersią? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Dieta każdej kobiety powinna być dostosowana do potrzeb zarówno jej, jak i malucha. Nie ma uniwersalnego jadłospisu, który byłby bezpieczny dla wszystkich pociech. Dzieci różnie reagują na spożywane produkty i nie ma ściśle określonej „czarnej listy”, która zawsze powoduje alergie pokarmowe. Najlepszą metodą jest stopniowe wprowadzanie określonych składników do diety i obserwacja reakcji niemowlęcia.

Nie wszystkie mamy wiedzą, że przez pierwsze miesiące życia maluszka, należy ograniczyć spożycie owoców cytrusowych. Chodzi o środki konserwujące, które mogą w sobie posiadać, wykorzystywane do przedłużania ich świeżość. Poza tym, są niestety częstymi źródłami alergii pokarmowych, dlatego kobiety karmiące powinny unikać ich w swojej diecie.

Jeśli mimo wszystko nie chcesz rezygnować z owoców przez karmienie piersią, postaw na te sezonowe, najlepiej pochodzące z własnej działki lub sprawdzonego źródła. Zawierają cenny błonnik, który pomaga dziecku w trawieniu. Ponadto dostarczają cennych witamin i minerałów wpływających na prawidłowy rozwój organizmu. Wybieraj przede wszystkim jabłka i gruszki. Pierwszymi owocami w diecie, jeśli chodzi o karmienie piersią mogą być także brzoskwinie.

Kolejnym krokiem może być wprowadzenie porzeczek, malin i jagód. Podczas pierwszych miesięcy życia dziecka lepiej unikać truskawek, cytryn, poziomek, czereśni, wiśni, moreli, pomarańczy oraz grejpfrutów. Niezalecane są także owoce suszone, które są konserwowane chemiczne.

Ze względu na karmienie piersią dozwolone są także owoce w postaci dżemów, soków, galaretek, a także jogurtów, o ile dziecko nie jest uczulone na laktozę. Jeśli na skórze dziecka nie pojawia się żadna wysypka lub rumień oznacza to, że mleko matki jest tolerowane w sposób prawidłowy, a dieta nie musi być zmieniana.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie