Data modyfikacji:

Kiedy powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje?

Autor: Sylwia Stwora

Jak zareagować, gdy z ust dziecka padnie jedno z najtrudniejszych pytań, czyli „Mamo, czy Mikołaj istnieje?”. Powiedzieć prawdę czy mijać się z faktami? Radzimy, co zrobić w takiej sytuacji i kiedy uświadomić malca, że świętego Mikołaj nie ma.

Pytanie o istnienie świętego Mikołaja należy do tych, które niejednego rodzica przyprawiają o ból głowy, a jednocześnie nie pozwala łatwo wywinąć się od odpowiedzi. Brutalne uświadomienie malcowi, że pisanie listów, wieszanie skarpety przy łóżku, zostawianie słodkości i szklanki mleka przy kominku oraz samo wyczekiwanie aż Mikołaj wejdzie przez komin było bezcelowe może poważnie naruszyć jego postrzeganie świata. Przecież magia dziadka z długą brodą i workiem prezentów to nieodzowny element świąt Bożego Narodzenia.

W kwestii świętego Mikołaja nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy i w jaki sposób zburzyć dziecku jego dotychczasowe przekonanie. Jedni twierdzą, że trzeba to zrobić jak najszybciej, inni uważają, że nie powinno się niszczyć malcowi dzieciństwa pozbawiając go jednego z magicznych przekonań o świecie. Trzeba samemu wyczuć odpowiedni moment. Nie można też po prostu powiedzieć, że Mikołaj nie istnieje.

Dobrym rozwiązaniem jest budowanie od początku w pociesze przekonania, że Mikołaj jest postacią fikcyjną podobnie jak Śpiąca Królewna czy Piotruś Pan. Warto opowiedzieć mu historię biskupa Miry, czyli prawdziwego świętego Mikołaja. Z czasem samo zacznie odróżniać rzeczywistość od bajkowego świata i zrozumie, że sympatyczna postać jest tylko kultywowaniem tradycji. Lepiej też zrobić to samemu niż czekać na to, aż dziecko zostanie uświadomione przez rówieśników lub starsze rodzeństwo.

Jeśli chcesz kontynuować tradycję, możesz dać malcowi logiczne wyjaśnienie. Jeden człowiek w jeden wieczór nie jest w stanie obdarować wszystkich dzieci na całym świecie, dlatego potrzebuje pomocników w postaci rodziców, dziadków i innych dorosłych, aby żaden malec nie czuł się pokrzywdzony, że nie dostał prezentu.

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

2020-03-10
Termometr to jedno z podstawowych akcesoriów, w które powinniśmy się zaopatrzyć, gdy w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak szeroka gama produktó...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!