Data publikacji:

Dlaczego warto mieć kokon dla niemowlaka?

Jeśli właśnie przygotowujesz się na poród i powitanie nowego członka rodziny, to z pewnością zastanawiasz się, które nowoczesne gadżety warto kupić do wyprawki, a które sobie darować. Do tych pierwszych z pewnością należy kokon dla niemowlaka. Czemu właściwie służy i jak wybrać ten najlepszy?


kokon dla niemowlaka

Kokon dla niemowlaka – co to właściwie jest?

Kokon niemowlęcy, zwany również gniazdkiem bądź – rzadziej, otulaczem, to rodzaj płaskiego materacyka, który z każdej strony otoczony jest miękkimi „ściankami”. Wyglądem przypomina malutki ponton.

Kokon dla noworodka
to obecnie jeden z najmodniejszych elementem wyprawki – na rynku pojawił się zaledwie kilka lat temu, ale błyskawicznie zachwycił tysiące rodziców. Pytanie: czemu ma on właściwie służyć?

Otóż gadżet ten ma aż kilka zastosowań. Precyzując, może służyć jako:
  • Zabezpieczenie
Wysokie ścianki kokonu zabezpieczają maleństwo przed sturlaniem się, a następnie przed upadkiem. Oczywiście należy pamiętać, że pod tym względem kokon niemowlęcy sprawdzi się tylko przez kilka pierwszych miesięcy życia malca. Starsze niemowlę pokona taką przeszkodę bez problemu.
  • Przewijak
Jeśli tylko nałożysz na kokon niemowlęcy zabezpieczającą folię, śmiało może on służyć jako wygodny, miękki przewijak.
  • Mini łóżeczko
Wielu rodziców odczuwa niepokój na myśl, że w łóżku ma z nimi spać „kruchy” noworodek – obawa przed przygnieceniem dziecka ręką czy plecami skutecznie uniemożliwia spokojny sen. Kokon niemowlęcy likwiduje ten problem – maluszek może spać z rodzicami, ale ma swoją bezpieczną przestrzeń. Dodatkowo kokon świetnie sprawdza się jako łóżeczko na wyjazdach – może być postawiony np. na zwykłym łóżku.

Warto też pamiętać, że kokony dla dzieci mają działanie uspokajające. Przyzwyczajony do ciasnej przestrzeni noworodek wcale nie czuje się swobodnie w dużym łóżeczku. Blisko znajdujące się ścianki kokonu i możliwość wtulenia się w nie pozwalają mu poczuć się bezpieczniej.

Jak dobrze wybrać kokon dla niemowlaka?

Kokony dla dzieci mogą być bardzo różne – na co zwracać uwagę, by wybrać ten najlepszy? Oto kilka podpowiedzi.
  • Materiały
Wybierając kokon dla dziecka, koniecznie zwróć uwagę na to, jakiego materiału użyto do jego uszycia. Powinien być on miękki, delikatny dla skóry, naturalny oraz przewiewny. Idealnie sprawdzi się bawełna oraz przędza bambusowa – także w duecie.

Warto też zwrócić uwagę na modele, które mają elementy z siateczki 3D – zazwyczaj jest ona wszyta w boki kokonu oraz w materacyku. Dzięki niej cały gadżet jest bardziej „oddychający”.
  • Wypełnienie kokonu
Jako wypełnienie sprawdzi się silikonowy granulat, włókno poliestrowe albo antyalergiczna gąbka. Bardziej naturalne tworzywa mogą wywoływać alergię.
  • Jakość wykonania
Kokon dla niemowlaka musi być porządnie uszyty – wszystkie elementy powinny być równe, podłoże miękkie, a boczki mocno wypełnione. Jeżeli nie masz możliwości sprawdzenia – bo na przykład kupujesz online, zwróć uwagę na opinie pozostałych kupujących. Znajdziesz je np. na Ceneo.pl.
  • Rozmiar kokonu
Kokon ma służyć dziecku od pierwszych dni życia, dlatego jest dość małych rozmiarów. Niektórych to zniechęca i szukają większych egzemplarzy, jednak kokon niemowlęcy XXL to nie zawsze dobry pomysł. Po pierwsze – wcale nie będzie dłużej służył dziecku, ponieważ mobilne niemowlę i tak szybko z niego ucieknie. Po drugie, kokon ma zapewniać niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa właśnie dzięki niewielkim rozmiarom i małej przestrzeni w środku. Dlatego warto wybrać ten w standardowym rozmiarze.