Data modyfikacji:

Koniec wakacji, czas na przedszkole. Jak pomóc dziecku w adaptacji?

Autor: Justyna Mazur

1 września to trudny dzień, a wrzesień to trudny miesiąc. I to zarówno dla dzieci, które muszą zaufać obcej osobie i odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości, jak i rodziców - pełnych obaw i lęków, czy i jak maluch sobie bez nich poradzi. Poniżej kilka pomysłów na to, by nieco załagodzić stres i pomóc dziecku w adaptacji.

"Oddaj w ręce pani i wiej, by przypadkiem nie usłyszeć, jak płacze!" - taką radę dostałam, gdy Dziedzic miał pójść po raz pierwszy do przedszkola. Nie zwiałam - najpierw starczałam jak kołek pod salą i nasłuchiwałam, później zajęłam strategiczną pozycję pod oknem i próbowałam zajrzeć, czy aby na pewno dziecku memu nie dzieje się krzywda, aż w końcu, z nieskrywaną ulgą, odebrałam tuż po drugim śniadaniu - tak jak się umówiliśmy wcześniej.

Dziedzic nie potrzebował adaptacji. Pierwszego dnia nawet na nas nie spojrzał - pewnym krokiem wszedł do sali i pobiegł się bawić, następnego dnia i kolejnego to samo (kryzys przyszedł dużo, dużo później - po roku). Były jednak dzieci, dla których rozstanie z mamą albo tatą w szatni było niewyobrażalnym stresem. Co można zrobić w takich sytuacjach?

Adaptacja - jak pomóc dziecku

Większość publicznych placówek, przynajmniej w moim mieście, niestety niewystarczająco dobrze dba o dobrą adaptację - albo organizuje je na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego, albo nie organizuje wcale. Warto jednak dopytać w swojej placówce, jakie prawa ma rodzic. U nas, po rozmowie z dyrektorką, okazało się na przykład, że może wejść do sali kiedy tylko chce - choć panie nauczycielki sugerowały, że to nie możliwe.

Jeżeli nie do sali - to może chociaż w szatni? Bliskość rodzica w pierwszych dniach może mieć dla dzieci kluczowe znaczenie i jeżeli tylko dziecko tego potrzebuje, a Wy możecie poświęcić swój czas - warto to rozważyć.

Jeżeli w przedszkolu nie było adaptacji, a czujecie, że dziecko może mieć problem z rozstaniem, odwiedźcie placówkę po południu - gdy jest mniej dzieci i panuje większy spokój; oswójcie się z budynkiem, rozejrzyjcie, wejdźcie do sali. Na koniec, oczywiście, wizyta na placu zabaw!

To ważne!

  • Nie rzucaj dziecka od razu na głęboką wodę - w pierwszych dniach dobrze jest odbierać je dużo szybciej, niż po 8 czy 9 godzinach.
  • Posłuchaj swojej intuicji i dziecka. Jeżeli czujesz, że pożegnanie powinno trwać dłużej, niż zalecają panie nauczycielki, żegnaj się dłużej. Jeżeli przeciąganie momentu Wam nie służy - spróbuj wypracować rytuał - np. "najpierw przybijamy piątkę, później dajemy całusa,  a następnie wchodzisz do sali"
  • Dotrzymuj obietnic. Jak mówisz, że przyjdziesz po podwieczorku, to bądź - choćby się paliło i waliło.
  • Nie strasz, nie ośmieszaj ("Zobacz, chłopiec nie płacze jak Ty"; "Jak nie przestaniesz płakać, to przyjdę później")
  • Nie spiesz się. Wyjdźcie wcześniej, po drodze porozmawiajcie. Okaż zrozumienie dla uczuć dziecka i nazwij je.
  • Daj dziecku ulubionego pluszaka albo przedmiot, który będzie kojarzył się z domem
  • Pomocne w rozumieniu nowej sytuacji mogą być książki - na przykład "Basia i przedszkole"
  • Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

    Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

    2019-09-03
    Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
    nauka angielskiego

    Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

    2019-09-02
    Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
    dzieci

    Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

    2019-08-28
    O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
    audiobooki

    Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

    2019-08-19
    Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
    książki Jespera Juula

    Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

    2019-08-02
    Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
    jak nauczyć dziecko czytać

    Jak nauczyć dziecko czytać?

    2019-07-31
    Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!