Data publikacji:

Koniec wakacji, czas na przedszkole. Jak pomóc dziecku w adaptacji?

Autor: Justyna Mazur

1 września to trudny dzień, a wrzesień to trudny miesiąc. I to zarówno dla dzieci, które muszą zaufać obcej osobie i odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości, jak i rodziców - pełnych obaw i lęków, czy i jak maluch sobie bez nich poradzi. Poniżej kilka pomysłów na to, by nieco załagodzić stres i pomóc dziecku w adaptacji.

"Oddaj w ręce pani i wiej, by przypadkiem nie usłyszeć, jak płacze!" - taką radę dostałam, gdy Dziedzic miał pójść po raz pierwszy do przedszkola. Nie zwiałam - najpierw starczałam jak kołek pod salą i nasłuchiwałam, później zajęłam strategiczną pozycję pod oknem i próbowałam zajrzeć, czy aby na pewno dziecku memu nie dzieje się krzywda, aż w końcu, z nieskrywaną ulgą, odebrałam tuż po drugim śniadaniu - tak jak się umówiliśmy wcześniej.

Dziedzic nie potrzebował adaptacji. Pierwszego dnia nawet na nas nie spojrzał - pewnym krokiem wszedł do sali i pobiegł się bawić, następnego dnia i kolejnego to samo (kryzys przyszedł dużo, dużo później - po roku). Były jednak dzieci, dla których rozstanie z mamą albo tatą w szatni było niewyobrażalnym stresem. Co można zrobić w takich sytuacjach?

Adaptacja - jak pomóc dziecku

Większość publicznych placówek, przynajmniej w moim mieście, niestety niewystarczająco dobrze dba o dobrą adaptację - albo organizuje je na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego, albo nie organizuje wcale. Warto jednak dopytać w swojej placówce, jakie prawa ma rodzic. U nas, po rozmowie z dyrektorką, okazało się na przykład, że może wejść do sali kiedy tylko chce - choć panie nauczycielki sugerowały, że to nie możliwe.

Jeżeli nie do sali - to może chociaż w szatni? Bliskość rodzica w pierwszych dniach może mieć dla dzieci kluczowe znaczenie i jeżeli tylko dziecko tego potrzebuje, a Wy możecie poświęcić swój czas - warto to rozważyć.

Jeżeli w przedszkolu nie było adaptacji, a czujecie, że dziecko może mieć problem z rozstaniem, odwiedźcie placówkę po południu - gdy jest mniej dzieci i panuje większy spokój; oswójcie się z budynkiem, rozejrzyjcie, wejdźcie do sali. Na koniec, oczywiście, wizyta na placu zabaw!

To ważne!

 • Nie rzucaj dziecka od razu na głęboką wodę - w pierwszych dniach dobrze jest odbierać je dużo szybciej, niż po 8 czy 9 godzinach.
 • Posłuchaj swojej intuicji i dziecka. Jeżeli czujesz, że pożegnanie powinno trwać dłużej, niż zalecają panie nauczycielki, żegnaj się dłużej. Jeżeli przeciąganie momentu Wam nie służy - spróbuj wypracować rytuał - np. "najpierw przybijamy piątkę, później dajemy całusa,  a następnie wchodzisz do sali"
 • Dotrzymuj obietnic. Jak mówisz, że przyjdziesz po podwieczorku, to bądź - choćby się paliło i waliło.
 • Nie strasz, nie ośmieszaj ("Zobacz, chłopiec nie płacze jak Ty"; "Jak nie przestaniesz płakać, to przyjdę później")
 • Nie spiesz się. Wyjdźcie wcześniej, po drodze porozmawiajcie. Okaż zrozumienie dla uczuć dziecka i nazwij je.
 • Daj dziecku ulubionego pluszaka albo przedmiot, który będzie kojarzył się z domem
 • Pomocne w rozumieniu nowej sytuacji mogą być książki - na przykład "Basia i przedszkole"
 • bajki dla przedszkolaków

  Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

  2019-09-12
  Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
  dziecko nie chce chodzić do przedszkola

  Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

  2019-09-03
  Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
  Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

  Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

  2019-09-03
  Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
  nauka angielskiego

  Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

  2019-09-02
  Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
  dzieci

  Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

  2019-08-28
  O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
  audiobooki

  Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

  2019-08-19
  Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?