Data publikacji:

Jakie łóżko dla 6-latka jest najlepsze?


Dzieci po ukończeniu 4. roku życia rosną średnio około 5 cm rocznie. Nie jest to już wzrost tak intensywny jak w wieku niemowlęcym, jednakże tempo wzrostu jest nadal imponujące. Zatem wybór odpowiedniego łóżka dla pociechy może okazać się nie lada wyzwaniem. Łóżko takie powinno bowiem spełniać szereg warunków. Cieszyć oko wyglądem, ale również spełniać oczekiwania pod kątem funkcjonalności i przede wszystkim bezpieczeństwa. Z zapewnieniem maksymalnego komfortu snu. Jakie łóżko dla sześciolatka w takim razie będzie najlepsze?
chłopiec

Łóżko dla 6-latka- na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Pierwszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest żywiołowość dzieci w wieku 6 lat. Bowiem najmłodsi nie obchodzą się z meblami delikatnie. Łóżko jest dla dziecka nie tylko miejscem wypoczynku, ale także najlepszych zabaw. Zatem jego konstrukcja powinna przede wszystkim zapewniać wysoki stopień bezpieczeństwa.

Drugim bardzo ważnym atrybutem jest dobór odpowiednich wymiarów mebla. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zakup mebla w rozmiarach, które umożliwią korzystanie z niego przez okres minimum dwóch lat. Jednakże z punktu widzenia ekonomicznego najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu, skonstruowanego w sposób, który umożliwia „wzrost łóżka” razem z dzieckiem.

Kolejnym czynnikiem, który należy rozważyć, wybierając łóżko dla 6-latka, jest dobór odpowiedniego materaca. Dysproporcja pomiędzy długością materaca a wzrostem pociechy nie powinna wynosić mniej niż 20 cm. Materac może być dłuższy, ale bezsprzecznie, nigdy za mały. Bezwarunkowo musi być też dopasowany do rozmiaru łóżka. Stanowczo jego rozmiar nie może wynosić poniżej 2 cm od rozmiaru samego łózka, ponieważ może to grozić zaklinowaniem nogi, w trakcie skakania i doprowadzić do poważnego wypadku łącznie ze skręceniem stopy.

Inne aspekty ważne przy wyborze


Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego został wykonany mebel i sama jakość jego wykonania. Ważnym jest, by materiał był przetestowany, trwały i pozbawiony toksyn. Dotyczy to przede wszystkim łóżek pokrytych lakierem, farbą lub innym rodzajem powłoki.

Niezmiernie ważną kwestią jest też atrakcyjny wygląd łózka w oczach samego dziecka. Na rynku dostępne są obecnie łóżka w różnych formach. Mogą przybierać kształt samochodu, indiańskiego tipi, lokomotywy, wozu straży pożarnej czy domku. Łóżka takie tracą wprawdzie na funkcjonalności, ale radość dziecka jest bezcenna.

Z kolei, w przypadku wyboru łóżka piętrowego lub łóżka na antresoli, jednym z najważniejszych elementów prewencji są barierki zabezpieczające. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są barierki, które stanowią integralną część całego mebla i uniemożliwiają niesamowicie twórczym 6-latkom próby ich demontażu.

Funkcjonalności łóżka udogodnieniem pomagającym ćwiczyć utrzymanie porządku


Wybierając łóżko dla 6-latka, nie można pominąć kwestii jego funkcjonalności. Dzięki rozmaitym schowkom, łóżko pomaga utrzymać w pokoju ład po zabawie. Ponadto pojemnik na pościel pomoże zabezpieczyć bieliznę pościelową przed nadmiernym zabrudzeniem. Jest to ważnym aspektem, głównie z uwagi na fakt, iż 6-latkom dosyć często zdarza się spożywać posiłki w łóżku.

Przykładowo, modele z wysokimi nogami umożliwiają pozyskanie dodatkowej przestrzeni w pokoju. dzięki możliwości umieszczenia pod łóżkiem pudeł z zabawkami. Jeszcze bardziej funkcjonalne są łózka z wysuwanymi szufladami.

Rodzaje łóżek dla 6-latka


Na rynku istnieje kilka rodzajów łóżek przeznaczonych dla dzieci w wieku 6 lat. Od klasycznych, parterowych, poprzez łóżka na antresoli, po łóżka piętrowe.

• Łóżka klasyczne są najczęściej wybierane przez rodziców. Głównie z uwagi na ich wygodę, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Modele na wysokich nóżkach pozwalają dodatkowo na przechowywanie pod nim pudeł z zabawkami, co z kolei umożliwia uzyskanie większej przestrzeni w pokoju. Ponadto wśród klasycznych łóżek znajdują się również te fantazyjne, w kształcie wozu bądź lokomotywy. Jedna z ciekawszych propozycji łóżek fantazyjnych dla chłopców jest na Ceneo.pl Babybest Łóżko Dla Dzieci Samochód Super Speed. Dla dziewczynek z kolei ciekawą propozycją jest łóżko Elior Szare tipi dla dziewczynki Alwa - jednorożec, dostępne również na Ceneo.pl.
• Na popularności zyskują także łóżka na antresoli. Samo łóżko zajmuje wprawdzie sporo miejsca, jednakże rozwiązanie takie umożliwia zyskanie dodatkowej przestrzeni. Bezsprzecznie pod antresolą można umieścić szafkę, komodę czy biurko. Z pewnością powiększy to przestrzeń do zabawy. Z kolei dla dziecka oznacza to wielką radość z możliwości spania „na piętrze”.

 • Łóżka piętrowe są najczęściej wybierane w przypadku posiadania dwójki dzieci w zbliżonym wieku, które dzielą ze sobą pokój. Zakup kolorowych dodatków do takiego łóżka pozwala na przeobrażenie go w zamek dla księżniczek w przypadku dziewczynek bądź piracki statek w przypadku chłopców. Ciekawą propozycją są też łózka piętrowe ze zjeżdżalnią i tunelem, dostępne na Ceneo.pl. Z pewnością łóżko takie będzie spełnieniem marzeń każdej dziewczynki.

Jakie łóżko dla 6-latka wybrać? Podsumowanie


Bez względu na fakt, jaki rodzaj łóżka dla 6-latka jest atrakcyjny, dokonując wyboru, w pierwszej kolejności należy zawsze pamiętać o wygodzie, komforcie snu i bezpieczeństwie. Czynniki te powinny stanowić podstawowe kryterium wyboru. Pozostałe aspekty powinny odgrywać rolę drugorzędną, jako elementy decydujące o oryginalnym wyglądzie i atrakcyjności.

Nie można ich jednak lekceważyć z uwagi na fakt, iż dla 6-latka łóżko nie jest jedynie miejscem do wypoczynki i snu. To bardzo często miejsce najlepszych zabaw, a nawet spożywania posiłków. Zatem powinno być ono przyjazne i atrakcyjne dla dziecka. Oczywiście przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Połączone z funkcjonalnością stanowi wybór idealny.
Autor: Jadwiga Kucharczyk