Data modyfikacji:

Łóżko piętrowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Autor: Sylwia Stwora

Jeden, niewielki pokój dzieli dwójka dzieci? Zaoszczędź miejsce i wstaw do niego łóżko piętrowe. Podpowiadamy, czym należy kierować się podczas zakupu tego mebla, aby był nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny dla maluchów.

Łóżko piętrowe to idealne rozwiązanie, gdy chcemy zapewnić rodzeństwu odpowiednio dużo miejsca do zabawy, nauki i spania, a jednocześnie nie mamy zbyt szerokiego pola manewru ze względu na metraż pokoju. Wybierając odpowiedni model należy kierować się wiekiem pociech. W przypadku mniejszych dzieci niezbędne będą ochronne barierki zabezpieczające je przed wypadnięciem z łóżka. Powinny być wąsko rozstawione, aby malec nie mógł się pod nimi przedostać. Drabinka lub schodki muszą posiadać poręcze oraz swobodnie pozwalać dziecku na postawienie na nich stopy. Jeśli rodzeństwo jest starsze można wybrać prostą konstrukcję.

Kolejna kwestia to długość i szerokość materaca, którą należy uzależnić od gabarytów pociech, jednocześnie biorąc poprawkę na to, że dzieci bardzo szybko rosną. Warto więc zainwestować w nieco większy model, aby służył przez kilka lat. Materac powinien być hypoalergiczny, sprężysty i wyposażony w pokrowiec na zamek – łatwo go zdejmiesz i wyczyścisz.

Jeśli chodzi o materiał, najlepiej wybierać łóżko piętrowe z drewna, np. sosnowego lub z olchy. Meble ze stalową konstrukcją są trwalsze i sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach.

Odległość dolnej części mebla od podłogi powinna wynosić około 40-50 cm, a odległość między górą i dołem ok. 100 cm. Należy też pozostawić dziecku co najmniej 85 cm wolnej przestrzeni pomiędzy górnym materacem a sufitem. Najlepszy model to taki, który pozwala malcowi swobodnie usiąść.

Warto też zwrócić uwagę, czy łóżko ma wysuwaną komodę, do której będzie można schować np. pościel czy zabawki lub czy jest wyposażone w wysuwane biurko. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce na kolejną szafę. Dobrym rozwiązaniem może być model modułowy, z którego w dowolnej chwili można zrobić dwa oddzielne łóżka.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!