Łysienie plackowate u dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Utrata włosów przez osobę dorosłą nie jest niczym szokującym. Co innego, gdy problem ten dotyka najmłodszych. Łysienie plackowate u dzieci to choroba, która może znacząco odbijać się na ich samoocenie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tej dolegliwości i co robić, jeśli dotyczy ona twojej pociechy.
łysienie plackowate u dzieci

Łysienie plackowate u dzieci – przyczyny

Łysienie kojarzy się zwykle z mężczyznami w średnim wieku, którzy zazwyczaj bez większych kłopotów godzą się z utratą włosów. Warto jednak wiedzieć, że problem ten dotyczyć może dosłownie każdej grupy wiekowej – również dzieci.
  • Uwarunkowania genetyczne
Łysienie plackowate u dzieci ma swoje przyczyny przede wszystkim w genetyce. Choroba polega na nieprawidłowościach w budowie mieszków włosowych, do których doprowadza przewlekły proces zapalny. Dokładne powody łysienia plackowatego nie zostały do końca stwierdzone, jednak za najbardziej wiarygodną uznawana jest teoria, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Organizm postrzega mieszki włosowe jako wroga, doprowadzając do ich wyniszczenia.
  • Łysienie plackowate u dzieci a pasożyty
Utrata włosów u malucha może być spowodowana również obecnością pasożyta zwanego nużeńcem. Drobnoustrój żywi się łojem, osoczem i martwym naskórkiem, uszkadzając mieszki włosowe. Innymi sygnałami obecności nużeńców u dzieci są krostki, grudki i rumienie. Do stwierdzenia zakażenia niezbędne jest wykonanie posiewu.
  • Choroby tarczycy i łysienie
Podejrzewa się, ze choroby tarczycy u dzieci mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia plackowatego we wczesnym wieku.

Kiedy łysienie plackowate daje pierwsze symptomy?

Niestety, łysienie plackowate to choroba, która dla dermatologów i trychologów pozostaje zagadką. Może dać o sobie znać w okresie niemowlęctwa, wczesnego dzieciństwa lub dojrzewania. U innych choroba atakuje dopiero po 20. roku życia. Najistotniejszym barometrem pozostaje genetyka – warto zastanowić się, czy do łysienia plackowatego dochodziło już w rodzinie, a jeśli tak, to jak wyglądał jego przebieg.

Objawy łysienia plackowatego u dzieci

W początkowym stadium choroby, łyse okrągłe placki występują jedynie miejscowo. Gdy łysienie się zaostrza, może dojść do całkowitej utraty włosów z głowy, ale również innych części ciała. Dziecko może stracić nawet rzęsy oraz brwi. Zaniepokoić powinny spore kępki włosów na poduszce dziecka, szybkie przerzedzanie się kosmyków oraz ich wypadanie w trakcie mycia i czesania.

Czy łysienie plackowate można leczyć?

Łysienie plackowate powinien zdiagnozować dermatolog lub trycholog. Leczenie polega na miejscowym podawaniu środków z glikokortykosteroidami w postaci zastrzyków, maści oraz płynów. Jeśli choroba wiąże się z innymi problemami, takimi jak pasożyty czy kłopoty hormonalne, należy skupić się na ich niwelowaniu, by zahamować utratę włosów. Rodzic może podawać malcowi suplementy diety mające na celu wzmocnienie włosów – zawierające cynk oraz biotynę.
Niestety, jeśli łysienie plackowate u dziecka spowodowane jest w dużej mierze genetyką, szanse na zachowanie włosów są niskie. Wówczas rodzic staje przed ważną rolą polegającą na przygotowaniu malucha do nowego wizerunku.

Jak wspierać dziecko z łysieniem plackowatym?

Maluch borykający się z wypadaniem włosów jest narażony na obniżone poczucie własnej wartości. Ważne, aby rodzic nie pozwolił dziecku na wycofywanie się z życia społecznego i zainteresowań. Choć łysienie plackowate zmienia wygląd, w żaden sposób nie wpływa na sprawność brzdąca. Jeśli szanse na uratowanie włosów są znikome, warto rozważyć zamówienie peruki z prawdziwych włosów, która poprawi komfort dziecka.
Autorka: Joanna Stanuch