Data modyfikacji:

Fajne zabawy na mikołajki w szkole. Jakie prezenty dla dzieci?

W szkole twojego dziecka urządzane są mikołajki? Chcesz pomóc w zorganizowaniu niezapomnianej imprezy? Podpowiadamy, jakie prezenty warto kupić dla dzieci w szkole oraz jakie są fajne, a może i najfajniejsze zabawy na mikołajki.

Pomysły na fajne zabawy na szkolne mikołajki

Mikołajki w szkole
Szóstego grudnia dzieci budzą się wyjątkowo wcześnie. Gdy tylko otworzą oczy, zaglądają pod poduszkę, pod łóżko lub do butów. Czy święty Mikołaj zostawił tam dla nich prezenty? Oczywiście! Tak jak przypuszczały, dzień zaczął się wyjątkowo.

Szóstego grudnia także pójście do szkoły staje się czystą przyjemnością. Bo na uczniów czeka wyjście do kina albo teatru, zabawy w gronie koleżanek i kolegów lub przynajmniej bardzo luźne lekcje. Bardzo często także w szkole dzieci otrzymują drobne podarunki.

Mogą to być identyczne paczki skompletowane przez Radę Rodziców lub loteria podarunków, które przynoszą sami uczniowie. Dzieci cieszą się z nich zawsze. Jeśli masz wpływ na mikołajki w szkole twojego dziecka, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

W co się bawić w mikołajki w szkole?

Mikołajki to radosny dzień. W szkole spędza się go inaczej niż podczas popularnych klasowych Wigilii. Podczas gdy Wigilia jest nastrojowym, refleksyjnym rozpoczęciem bożonarodzeniowych ferii, mikołajki tętnią śmiechem i pulsują dziecięcą energią.

Po korytarzach przechadzają się dzieciaki w charakterystycznych czerwonych czapkach. Wiele z nich z pewnością przebierze się za aniołki, diabły śnieżynki, elfy… Zabawy mikołajkowe najczęściej nawiązują więc do świąt Bożego Narodzenia, ale jednocześnie zapewniają wszystko, co dzieci uwielbiają: możliwość rywalizacji, humor, spontaniczność. Odbywają się w obrębie klasy lub uczestniczy w nich cała szkoła.

Konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy

Każda klasa w ciągu piętnastu minut skleja łańcuch z pociętych pasków kolorowego papieru. Paski tworzą kolorowe ogniwa. W określonym czasie kolejna klasa zostawia swoje dzieło na korytarzu. Wyniki ogłaszane są na przerwie.

Zabawa w bajkę o Mikołaju

Cała szkoła wymyśla rymowankę opowiadającą o określonej przygodzie Świętego Mikołaja. Bajka powinna już mieć swój początek. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego odwiedzają każdą z klas, w której uczniowie dopisują dalszy ciąg (2-4 wersów) rymowanki. Całość wydrukowana jest potem w szkolnej gazetce.

Mikołajkowa zabawa w zgadywanie marzeń

Dzieci wrzucają do czapki Mikołaja zapisane na karteczkach trzy marzenia. Następnie każdy uczestnik zabawy losuje jedną kartkę. Zadaniem jest odgadnąć, marzenia którego kolegi się wylosowało. Po odnalezieniu autora, życzy się mu spełnienia tego, co dla niego ważne.

Mikołajkowe kalambury

W wersji nieco absurdalnej. Dzieci podzielone są na grupy. Mają wcielić się w świąteczne potrawy oraz domowników, którzy je przygotowują lub jedzą. Można mówić. Niedozwolone jest tylko, aby padła nazwa potrawy lub jej głównego składnika.

Jakie prezenty na mikołajki?

Wybór prezentu na klasowe mikołajki najczęściej podyktowany jest jego ceną. W szkole najczęściej ustalana jest kwota, którą wydaje się na podarunek. Chcesz kupić prezent na mikołajki za 10zł? A może prezent za 20zł? Opcji jest naprawdę dużo i z łatwością znajdziesz to, co ucieszy większość dzieci. Pomyśl o prezentach, które można określić pewnymi kategoriami. Na szkolne mikołajki sprawdzą się na pewno:
  • prezent nawiązujący do świąt;
  • prezent nawiązujący do zimy;
  • prezent nawiązujący do relacji w grupie.
Wybierz Książkę lub komiks o tematyce bożonarodzeniowej.
Pamiętasz, ile radości sprawia zjeżdżanie ze zwykłej, osiedlowej „górki”? Mimo że coraz więcej maluchów zaczyna wyjeżdżać z rodzicami na narty, sanki i ślizgacze zajmują w dziecięcych sercach uprzywilejowane miejsce.  Ślizg „łopata” lub „jabłuszko” na pewno będzie świetnym prezentem mikołajkowym. A plastikowy snowboad?
Pamiętnik (także w wersji „na kłódkę”) to prezent, który jest strzałem w dziesiątkę. Wybierz pamiętnik i zaproponuj, aby dzieci stworzyły w nim tak popularne kiedyś „Złote Myśli”. Niech wymieniają się ze sobą, zabierają notatniki do domu, a odpowiedzi na „pytania od właściciela” zaklejają w kopertach na kolejnych stronach.

Dobrym pomysłem jest też szkatułka. Na wszystko, co kojarzy się z przyjaciółmi. Lub ramka, do której potem będzie można włożyć klasowe zdjęcie zrobione… w tegoroczne mikołajki.

Autorka: Barbara Szega

dziecko

Co można kupić na Dzień Dziecka?

Na ten dzień dzieci czekają cały rok. 1 czerwca obchodzą swoje święto, mogą więc bawić się do woli i nieco odpuścić codzienne obowiązki. Świętowanie odbywa się zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy szkole, obowiązkiem dorosłych jest zaś zapewnienie najmłodszym atrakcji i kupno prezentów. Jaki prezent na Dzień Dziecka uszczęśliwi pociechę?
filmy dla dzieci 2022

Filmy dla dzieci 2022. Na jakie czekamy?

Chcecie zabrać dziecko do kina, ale nie wiecie, na jaki tytuł się zdecydować? W tym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu najciekawszym filmom dla dzieci, które zadebiutują w 2022 roku. Produkcje zostały podzielone na filmy aktorskie, live-action oraz animacje.
prezent na komunię dla dziewczynki

Prezent na komunię dla dziewczynki. Zobacz, co na komunię dla dziewczynki

Nie wiesz, co kupić na komunię dla dziewczynki? Sprawdź nasz poradnik i spraw idealny prezent na komunię dla dziewczynki.
dziecko

Jakie LEGO City do 100 zł wybrać?

LEGO City to seria klocków, które pozwalają na stworzenie realistycznego świata i zabawę m.in. w policjanta, strażaka, sprzedawcę lodów lub budowlańca. Dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię, odgrywając scenki, które mogły się wydarzyć w prawdziwym życiu. Prezent w postaci zestawu do składania z pewnością ucieszy pociechy w każdym wieku. Niestety LEGO potrafią nieźle nadszarpnąć domowy budżet. Na szczęście jednak na rynku dostępnych jest wiele zestawów, które są przystępne cenowo. Jakie zatem LEGO City do 100 zł wybrać? Zainspiruj się naszym poradnikiem i wybierz najciekawsze komplety klocków w rozsądnej cenie.
dziewczynka

Jakie zabawki dla 7-letniej dziewczynki wybrać?

Zastanawiasz się, jakie będą najlepsze zabawki dla dziewczynki 7-letniej? Co kupić na prezent pociesze? Spieszymy z pomocą. W niniejszym artykule znajdziesz wiele ciekawych propozycji upominków dla 7-latki, w tym w szczególności takich, które rozbudzą u dziecka kreatywność oraz zachęcą je do nauki przez zabawę.
chłopiec

Jakie LEGO dla chłopca 5 lat wybrać?

Klocki LEGO to jedne z ulubionych zabawek dzieci na całym świecie. Rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne, a także zajmują najmłodszych (i nie tylko ich) na wiele godzin. Jakie LEGO dla chłopca 5 lat wybrać? Jakimi zestawami będzie bawić się najchętniej?
zabawki sensoryczne dla 3-latka

Zabawki sensoryczne dla 3-latka

Zabawki sensoryczne dla 3-latka mogą zastąpić pluszowego misia lub inny przedmiot dawany dziecku na urodziny albo święta jako prezent. Warto podarować maluchowi coś, co zatrzyma jego uwagę na dłużej niż tylko na chwilę, wesprze jego rozwój oraz zainspiruje do odkrywania świata. W tym artykule pokazujemy, jak prawidłowo stymulować rozwój swojej pociechy poprzez zabawki sensoryczne.
zabawki dla chłopca 6 lat

Jakie zabawki dla chłopca 6 lat wybrać?

W wieku 6 lat zwykle dziecko ma już swoje zainteresowania, które wysuwają się na pierwszy plan. Być może jest szczególnie zainteresowane sportem, samochodami, kocha książki lub uwielbia budować? Chcąc sprawić mu przyjemność, możemy starać się dopasować do tych zainteresowań, ale czasami warto również spróbować podsunąć coś z nieco innej dziedziny. Zabawki dla chłopca 6 lat powinny być ciekawe i dobrze wykonane, dzięki temu będą cieszyły i służyły długo