Data modyfikacji:

Jak wybrać najlepsze mydło dla dzieci?

Mydło dla dzieci to kosmetyk, który może być stosowany już nawet od pierwszych dni życia maluszka. Jego głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry, jednak jak się okazuje, może pełnić szereg innych funkcji – w tym ją pielęgnować. Jak wybrać to najdelikatniejsze i najskuteczniejsze?
mydło dla dzieci

Mydło dla dziecka – przeznaczenie

Żadnemumy rodzicowi nie trzeba z pewnością tłumaczyć, że rolą mydełka dla dzieci jest przede wszystkim dokładne mycie. Dotyczy to zarówno mydełek dla niemowląt, jak i tych przeznaczonych dla starszych brzdąców. Dzięki zwartości składników zwanych saponinami, mydła w kostce intensywnie pienią się i ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń. Popularne mydła dla dzieci zawierają w sobie sole sodowe kwasów roślinnych, glicerynę, lanolinę czy też wosk pszczeli.

Mydło dla dziecka – rodzaje

Poszukując mydła dla dziecka można wybierać z co najmniej kilku rodzajów kosmetyku. Poza dobrze znanym mydłem w kostce rodzic może zdecydować się na:

  • Mydło dla dzieci w płynie – cieszące się sporą popularnością dzięki prostocie użytkowania. Płynne mydła zamiast soli sodowych zawierają pochodne oleju kokosowego, zgodnie z badaniami bezpiecznego dla dziecięcej skóry.
  • Mydła glicerynowe dla dzieci – to częsty wybór rodziców, ponieważ glicerynowe mydła dla dzieci posiadają pH bardzo zbliżone do pH skóry. Nie wysuszają jej, a wręcz przeciwnie – posiadają właściwości higroskopijne, zatrzymując wodę w naskórku.
  • Antybakteryjne mydło dla dzieci to produkt, który stosuje się do mycia rąk. Może być używany w przypadku dzieci od 5 roku życia (młodsze maluchy mogą często wkładać dłonie do buzi). Antybakteryjne mydła posiadają zwiększoną ilość alkoholu.
  • Mydło hipoalergiczne dla dzieci – pozbawione alergizujących składników, takich jak parabeny i SLS. Bardzo przydatne w przypadku alergików ale i tych maluchów, które mają bardzo wrażliwą skórę. To właśnie mydła bez SLS zaleca się stosować podczas kąpieli najmłodszych dzieci.

Mydło naturalne dla dzieci – dlaczego warto?

Jeśli szukać idealnego mydła dla swojego dziecka, najlepiej skup się na produktach naturalnych. Ich stosowanie jest zalecane bez względu na wiek. Mydło dla dziecka bez SLS, SLES, barwników i syntetycznych konserwantów będzie nie tylko dokładnie oczyszczać, ale i pielęgnować skórę malucha.
Naturalne mydła dla dzieci często komponowane są na bazie roślinnych ekstraktów, olejków oraz D-panthenolu o działaniu łagodzącym. Mogą zwierać również glicerynę, która mydłom zapewnia właściwości nawilżające. Takie mydła naturalne znajdziesz bez większego kłopotu zarówno w wariantach płynnych, jak i stałych.

Myło dla dzieci do kąpieli – na co zwracać uwagę?

Kolorowe opakowania i hasła „baby” bądź „junior” mogą w bardzo prosty sposób skłonić do zakupu mydła dla dziecka o niekoniecznie dobrym składzie. Nie musisz mieć fachowej wiedzy, aby wybrać najlepsze mydło dla dzieci – w praktyce wystarczy, że będzie ono posiadało certyfikat ośrodka naukowego takiego, jak:
  • Instytut Matki i Dziecka,
  • Centrum Zdrowia Dziecka,
  • Państwowy Instytut Higieny,
  • Polskie Towarzystwo Pediatryczne,
  • Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Atest jednego ze tych stowarzyszeń daje pewność, że mydło dla dziecka jest bezpieczne. Aby jeszcze dokładniej przestudiować jego skład wystarczy, że poszczególne komponenty mydła wpiszesz do wyszukiwarki internetowej.

Delikatne mydło dla dzieci powinno mieć jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego i być pozbawione drażniących związków takich, jak SLS czy SLES. Take naturalne mydła dla dzieci można stosować nawet od pierwszych chwil życia bobasa!
Autorka: Joanna Stanuch