Owsica - najważniejsze informacje
- Owsica – przyczyny
- Owsiki – jak można się zarazić?
- Owsica u dziecka – objawy
- Owsica – jak zdiagnozować?
- Owsica – jak leczyć?
- Jak sprzątać, gdy w domu są owsiki?
- Mity dotyczące owsicy
Owsica to choroba, którą wywołują owsiki. To białe pasożyty, które nie przekraczają 1 cm długości. Są groźne tylko dla ludzi, szczególnie dla dzieci. Rozwijają się w przewodzie pokarmowym. W jego końcowym odcinku - w okolicy odbytu, samice składają jaja, które są przyczyną zarażenia.
Na owsicę można zachorować zjadając jaja owsików, co wcale nie jest takie trudne. Samice pasożytów składają je w okolicy odbytu dzieci. Delikatna skóra krocza swędzi, co powoduje drapanie się.
Jaja dostają się na skórę dłoni lub pod paznokcie, część z nich trafia na bieliznę czy pościel. Mogą zostać przeniesione bezpośrednio z rąk do jamy ustnej lub pośrednio, za pomocą innych przedmiotów, np. klamki w drzwiach lub zabawek. Wystarczy, że ktoś złapie za taką klamkę, i następnie włoży palec do ust. To wystarczy do zarażenia.
Jaja trafiają do przewodu pokarmowego przez usta. Zostają połknięte, następnie zaczynają się z nich wylęgać larwy. Ich rozwój trwa około 2-4 miesiące. Po tym czasie osiągną dojrzałość płciową i samica zaczyna składać jaja. Cykl się powtarza. Dziecko drapie się, przez co roznosi jaja, które są źródłem choroby dla innych domowników czy dzieci z przedszkola lub szkoły, ale także dla samego dziecka. Dziecko z owsicą, które połyka jaja, zaraża się na nowo. To tzw. samozakażenie.
Istnieje także możliwość zarażenia się drogą aerogenną. Jaja mogą unosić się w powietrzu wraz z kurzem. Oznacza to, że w niektórych przypadkach może dojść do zakażenia, nawet jeśli się dbało o higienę – nie wkładało palców do buzi i myło ręce po skorzystaniu z toalety.
Najważniejszym objawem, który powinien niepokoić każdego rodzica, jest świąd okolicy krocza u dziecka. Nasila się wieczorem, w nocy i nad ranem – to wtedy samice są najbardziej aktywne i składają jaja w okolicy odbytu.
Pozostałe objawy owsicy u dziecka:
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- niepokój,
- trudności z wypróżnianiem się,
- zapalenie sromu i pochwy u dziewczynek.