Data publikacji:

Domowe sposoby na owsiki u dziecka

Owsica to ciężkie schorzenie, które wymaga leczenia przez kilka tygodni u wszystkich domowników, ponieważ bardzo łatwo się szerzy. Chcesz wiedzieć, jak leczyć owsicę, co na owsiki jest najlepsze i jakie domowe sposoby na owsiki warto stosować? Przeczytaj.
dziecko

Co to są owsiki?

Owsica to jedna z częstszych chorób wieku przedszkolnego, która jest wywoływana przez inwazję owsików. Owsiki to małe pasożyty, które bytują w końcowym odcinku jelita grubego. Samica składa jaja w okolicy odbytu, co powoduje świąd w miejscach intymnych.

Co na owsiki?

Leczenie powinno się opierać na lekach na receptę przepisanych przez pediatrę lub lekach dostępnych bez recepty, skierowanych przeciwko owsikom. Schorzenia nie można leczyć na własną rękę. Należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź dynia - owoc genialny - przepisy z dynią w roli głównej dla całej rodziny. W fitoterapii poleca się jedzenie pestek dyni, które dobrze działają na dziecięce pasożyty, jak tasiemce czy właśnie owsiki.

Domowe sposoby na owsicę mogą stanowić jedynie element wspomagający terapię za pomocą leków kierunkowych. Pod żadnym pozorem nie powinny stanowić podstawy leczenia schorzenia.

Leki na owsiki bez recepty

Większość leków na owsiki z apteki można stosować u dzieci od 2 roku życia. Pamiętaj, by niezależnie od tego, czy to lek na receptę, czy dostępny bez, zapoznać się z ulotką oraz skonsultować się z pediatrą lub farmaceutą. Na ulotce znajdziesz informacje o sposobie podawania leku, dawkowaniu, zalecanym czasie leczenia, wskazaniach i przeciwwskazaniach.

Syrop na owsiki

Preparat na owsiki dostępny w formie zawiesiny doustnej (syropu) sprawdzi się przede wszystkim u małych dzieci (poniżej 6 roku życia), które mogą sobie nie poradzić z połknięciem tabletki.

Można go stosować także u dorosłych, wystarczy jedynie zwiększyć dawkę leku. Na ulotce znajduje się tabelka z ilością preparatu, który należy podać, w zależności od masy ciała człowieka.

Lek podaje się raz, a po dwóch lub trzech tygodniach dawkę się powtarza. Jeśli po drugim podaniu leku objawy się utrzymują, należy się zwrócić do lekarza.

Tabletki na owsiki

Ze względu na ryzyko zachłyśnięcia się podczas połykania tabletek, zaleca się je stosować u dzieci powyżej 6 roku życia. Te same tabletki leczą także owsicę u dorosłych.

Zalecana ilość tabletek zależy od masy ciała i jest podana na ulotce opakowania. Tabletki, podobnie jak syrop na owsiki, należy przyjąć w dwóch dawkach. Druga dawka powinna być podana od dwóch do trzech tygodni po pierwszej. Jeśli objawy po drugiej dawce nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na owsiki

Owsica to choroba, która bardzo łatwo rozprzestrzenia się zarówno w przedszkolach, żłobkach, jak i we własnym domu, wśród domowników. Codzienne pranie pościeli i bielizny w wysokich temperaturach oraz częste sprzątanie pomieszczeń może nie wystarczyć - owsicą mogą zarazić się wszyscy domownicy.

Podstawą leczenia jest stosowanie leków przeciwko pasożytom według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Istnieją także domowe sposoby na owsicę, które nie wyleczą choroby, ale na pewno wzmocnią organizm i nie zaszkodzą w walce z owsikami.

Sok z kiszonej kapusty na owsiki

Picie soku z kiszonej kapusty (czytaj: zdrowa kapusta) lub kiszonych ogórków ma właściwości oczyszczające. Sok zawiera dużo cennych witamin i składników mineralnych, które wspomagają naturalną odporność.

Specyficzny, kwaskowy smak soku może jednak dzieciom nie smakować. Warto je przyzwyczajać do kwaśnych smaków już od małego, podając niewielkie porcje soku z kiszonych produktów regularnie, kilka razy w tygodniu.

Pasta z pestek dyni

To jeden ze starych sposobów na owsiki, które stosowały nasze babcie, wykorzystując właściwości dyni oraz miodu.

Drobno zmielone pestki dyni wymieszaj z miodem. Tak przyrządzoną pastę możesz podać dziecku na śniadanie w dowolnej formie. Możesz ją zmieszać z płatkami lub posmarować pastą kromki chleba. Słodki smak pasty z dyni powinien odpowiadać nawet najbardziej wybrednym dzieciom.

Pasta z czosnku

Rozgnieć kilka ząbków czosnku za pomocą moździerza. Uzyskaną pastę możesz podać na kanapkach lub grzankach. Niektórzy pastę czosnkową używają jako maść - nakładają ją w okolicy odbytu dziecka na noc.

Właściwości czosnku sprawiają, że pasożyty po nałożeniu maści czosnkowej mogą być mniej aktywne, ale ten sposób lepiej sprawdza się u dorosłych, niż u dzieci. Surowy czosnek podrażnia błonę śluzową odbytu, przez co malec może czuć dyskomfort i świąd.

Zioła na owsiki

Codziennie picie wywaru z bylicy piołunu pobudza jelita do większej aktywności, dzięki czemu metabolizm naturalnie przyspiesza. Możesz też stosować wrotycz pospolity, który podobnie jak piołun, ma właściwości odtruwające i przeczyszczające.

Zapobieganie owsicy:

  • dokładne i częste mycie rąk po każdym wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem;
  • mycie warzyw i owoców przed spożyciem;
  • stosowanie leków na owsicę zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania lub zaleceniami lekarza czy farmaceuty;
  • regularne obcinanie dzieciom paznokci;
  • zakaz obgryzania paznokci czy ich oblizywania;
  • częsta zmiana bielizny (nawet kilka razy dziennie);
  • codzienna zmiana pościeli;
  • pranie oraz prasowanie bielizny i pościeli w wysokich temperaturach;
  • częste sprzątanie pomieszczeń, zwłaszcza łóżka i toalety;
  • codzienna higiena okolic odbytu za pomocą czystych ręczników;
  • zakładanie piżamy, bielizny, a u małych dzieci pieluchy przed snem;
  • zostanie w domu na czas leczenia, poinformowanie żłobka lub przedszkola o owsicy u dziecka.
Autorka: Natalia Ciszewska