Data modyfikacji:

Płacz w kąpieli? Jak pokonać lęk dziecka przed kąpielą

Autor:

Dla maluchów kąpiel nie zawsze bywa przyjemnością. Dla Ciebie długi prysznic czy wymoczenie się w wannie to chwila relaksu, w trakcie której zmywasz z siebie stres nagromadzony w ciągu dnia. Gdy przychodzi jednak pora kąpania Twojego szkraba, zaczyna się płacz i histeria? Podpowiadamy, jak pokonać lęk dziecka przed kąpielą.

Nie wszystkie dzieci lubią się kąpać. Nie oznacza to, że pod Twoim dachem rośnie mały brudasek. Zastanów się, co może być powodem wieczornej histerii. Czy chodzi o lęk przed wodą, a może ma to związek z jakimś przykrym doświadczeniem?

Lęk dziecka przed kąpieli pojawia się bardzo często już w okresie niemowlęcym. Dziecko trafia do nietypowego dla siebie środowiska, w którym czuje się niepewnie. Chociaż bardzo się starasz, to woda ma inną temperaturę niż otoczenie, kontakt z nią wywołuje różne wrażenia zmysłowe. Pod wodą słyszymy dziwne, nie zawsze przyjemne szumy. Sama w sobie jest też nieprzewidywalna: a to ochlapie buźkę, a to wleje się do uszu. Wszystko to sprawia, że maluch czuje się zdezorientowany.

Dodatkowym stresem jest też mycie głowy - to największy problem dla wielu rodziców. Dziecko może borykać się z tym lękiem nawet do 7. roku życia! Co zrobić, żeby kąpiel była przyjemnością dla dziecka?

*Sprawdź ofertę ręczników i okryć kąpielowych dla dzieci*

1. Zapewnij bezpieczeństwo

Obecność rodzica działa kojąco. Ważne jest, żebyś zachował spokój. Nie wolno Ci reagować gwałtownie i nerwowo na wybuchy płaczu i krzyki, bo to dodatkowo stresuje kąpielowicza. W przypadku mycia główki bardzo ważne jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Po pierwsze podtrzymuj odchyloną główkę malucha. Uważaj, żeby woda nie zalewała twarzy i uszu dziecka - to duży bodziec stresowy. Możesz zakryć te obszary ręcznikiem, a w przypadku starszych dzieci instruować je, co mają robić, gdy Ty będziesz spłukiwać pianę ("zatkaj uszy", "zamknij mocno oczka itp" itp.). Warto także nucić spokojną melodię lub puścić relaksacyjną muzykę.

2. Odwracaj uwagę malucha

Podczas kąpieli staraj się odciągnąć uwagę szkraba od tej czynności. Zagaduj go, zachęcaj do opowiadania o jego dniu w przedszkolu, zabawach z kolegami, zaśpiewajcie razem piosenkę. Dzięki temu kąpielowicz skupi się na rozmowie. Raz, dwa i trzeba będzie wychodzić z wanny.

3. Zabawa w wannie

Zadbaj o dobre doświadczenia podczas kąpieli. Zabawa jest jedną z najlepszych form na oswojenie się wieczorną toaletą. W ten sposób maluch zacznie kojarzyć mycie z czymś przyjemnym. Zabierzcie do wanny kilka zabawek, które "wykąpią się" razem z maluchem.

4. Kosmetyki do kąpieli

Zmień kosmetyki do kąpieli na te atrakcyjne dla malucha. Pachnący truskawkami czy gumą balonową szampon i tworzący puszystą, gęstą pianę płyn pozytywnie wpłyną na postrzeganie przykrej rutyny. Ostatecznie Ty również wolisz aromatyczną kąpiel z bąbelkami.

5. Poza łazienką: bajki terapeutyczne

Mając świadomość lęków dziecka, możecie z nimi walczyć także poza łazienką. Dzięki temu przygotowujecie malucha na to, co go czeka podczas wieczornej toalety. Bajki terapeutyczne pomagają krok po kroku oddalić obawy przed wanną.

6. Poza łazienką: lekcje pływania

Zapisz malucha na basen. Przebywanie w wodzie w innych warunkach zmienia sposób jej postrzegania przez dziecko. Nabiera pewności w tym środowisku, przyzwyczaja się do szumu i plusków oraz nieprzyjemnego zalewania oczu i uszu.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!