Nie wszystkie dzieci lubią się kąpać. Nie oznacza to, że pod Twoim dachem rośnie mały brudasek. Zastanów się, co może być powodem wieczornej histerii. Czy chodzi o lęk przed wodą, a może ma to związek z jakimś przykrym doświadczeniem?
Lęk dziecka przed kąpieli pojawia się bardzo często już w okresie niemowlęcym. Dziecko trafia do nietypowego dla siebie środowiska, w którym czuje się niepewnie. Chociaż bardzo się starasz, to woda ma inną temperaturę niż otoczenie, kontakt z nią wywołuje różne wrażenia zmysłowe. Pod wodą słyszymy dziwne, nie zawsze przyjemne szumy. Sama w sobie jest też nieprzewidywalna: a to ochlapie buźkę, a to wleje się do uszu. Wszystko to sprawia, że maluch czuje się zdezorientowany.
Dodatkowym stresem jest też mycie głowy - to największy problem dla wielu rodziców. Dziecko może borykać się z tym lękiem nawet do 7. roku życia! Co zrobić, żeby kąpiel była przyjemnością dla dziecka?
Obecność rodzica działa kojąco. Ważne jest, żebyś zachował spokój. Nie wolno Ci reagować gwałtownie i nerwowo na wybuchy płaczu i krzyki, bo to dodatkowo stresuje kąpielowicza. W przypadku mycia główki bardzo ważne jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Po pierwsze podtrzymuj odchyloną główkę malucha. Uważaj, żeby woda nie zalewała twarzy i uszu dziecka - to duży bodziec stresowy. Możesz zakryć te obszary ręcznikiem, a w przypadku starszych dzieci instruować je, co mają robić, gdy Ty będziesz spłukiwać pianę ("zatkaj uszy", "zamknij mocno oczka itp" itp.). Warto także nucić spokojną melodię lub puścić relaksacyjną muzykę.
Podczas kąpieli staraj się odciągnąć uwagę szkraba od tej czynności. Zagaduj go, zachęcaj do opowiadania o jego dniu w przedszkolu, zabawach z kolegami, zaśpiewajcie razem piosenkę. Dzięki temu kąpielowicz skupi się na rozmowie. Raz, dwa i trzeba będzie wychodzić z wanny.
Zadbaj o dobre doświadczenia podczas kąpieli. Zabawa jest jedną z najlepszych form na oswojenie się wieczorną toaletą. W ten sposób maluch zacznie kojarzyć mycie z czymś przyjemnym. Zabierzcie do wanny kilka zabawek, które "wykąpią się" razem z maluchem.
Zmień kosmetyki do kąpieli na te atrakcyjne dla malucha. Pachnący truskawkami czy gumą balonową szampon i tworzący puszystą, gęstą pianę płyn pozytywnie wpłyną na postrzeganie przykrej rutyny. Ostatecznie Ty również wolisz aromatyczną kąpiel z bąbelkami.
Mając świadomość lęków dziecka, możecie z nimi walczyć także poza łazienką. Dzięki temu przygotowujecie malucha na to, co go czeka podczas wieczornej toalety. Bajki terapeutyczne pomagają krok po kroku oddalić obawy przed wanną.
Zapisz malucha na basen. Przebywanie w wodzie w innych warunkach zmienia sposób jej postrzegania przez dziecko. Nabiera pewności w tym środowisku, przyzwyczaja się do szumu i plusków oraz nieprzyjemnego zalewania oczu i uszu.