Data modyfikacji:

Pomysły na drugie śniadanie dla dzieci 




Najważniejszy posiłek dnia, paliwo dla mózgu i ciała – śniadanie. Pierwsze, to domowe i drugie śniadanie, szkolne. Podpowiadamy, jak je przygotować, oraz w co zapakować. 

PIERWSZY POSIŁEK W DOMU

Śniadanie to najistotniejszy posiłek dnia – wpływa na naszą wydajność i samopoczucie. Zapewnia jasność myślenia i lepszą koncentrację. Niestety, poranki bywają trudne i często pierwszy posiłek jemy w pośpiechu. Warto jednak pamiętać, że powinien on być dostosowany do potrzeb rozwojowych dziecka. Zimą domowe śniadanie niech będzie ciepłe:
  • najlepsze są owsianki, do których można przemycić wiele składników i skomponować je tak, by uwzględnić potrzeby indywidualnych diet.
  • sprawdzą się naleśniki – zwinięte mogą skrywać niemal wszystko. Pamiętaj, by ciasto było dobrze wymieszane, najlepiej blenderem ręcznym, i by kilka minut postało, zanim zaczniesz smażyć – wtedy naleśniki będą gładkie i miękkie. Użyj specjalnej, płaskiej patelni do naleśników. 
  • Nie powtarzaj się, czyli różnorodność przede wszystkim

    Zadbaj o różnorodność pierwszego posiłku – każdego dnia skład powinien być inny. Zestawy z produktów przygotowanych od początku do końca w domu byłyby idealne. A może uda ci się zaprosić dzieci do wspólnego gotowania? Byłoby wspaniale. Często jednak nie mamy czasu i korzystamy z gotowych, kupionych batonów, muffinek, jogurtów i przekąsek. Pamiętaj też, że w zimne dni należy unikać jedzenia, które dodatkowo może wychłodzić organizm. Nie podawaj więc dziecku zimnych serków i jogurtów. 

    ŚNIADANIE DO SZKOŁY

    Pakując śniadaniówkę dla dziecka, miej na uwadze kilka spraw: 
  • Ile czasu spędzi poza domem? Czy tego dnia ma tańce, judo, wf lub inne aktywności ruchowe – jeśli tak jest, to drugie śniadanie powinno być odpowiednio większe.
  • Czy dziecko je obiad w szkole? Kiedy zje ciepły posiłek w domu? Im więcej lekcji, tym bardziej będzie głodne po szkole.
  • W jakim wieku jest dziecko – może właśnie rozwija się i rośnie bardzo szybko? 
  • Czy ma apetyt, czy raczej z natury je mniej – dostosuj ilość potraw do możliwości dziecka, by uniknąć jego frustracji wynikającej np. z tego, że zawsze zostawia jedzenie. 
  • Nie zapomnij o sztućcach, chusteczkach.
  • Poczytaj o śniadaniach – polecamy np. książkę „Lunchbox na każdy dzień”.
  • Bajkowe opakowanie, czyli: lunchbox z ulubionymi postaciami

    Popularny trend wśród dzieci szkolnych są gadżety z postaciami z ulubionych bajek lub filmów. Młodszym dziewczynkom spodobają się śniadaniówki plastikowe z Anną i Elsą z filmu „Kraina lodu”, chłopcy chętnie zjedzą z pudełka z podobizną np. lorda Vadera ze „Star Wars”. Niezmiennie lubiana śniadaniówka szkolna to ta z Barbie, Atomówkami, czy komiksowymi postaci – Spidermanem i Batmanem. Duży wybór bajkowych śniadaniówek oferuje marka Derform. Zwróć uwagę na symbole na opakowaniach.

    Obecne normy dotyczące produktów dla dzieci są bardzo restrykcyjne i zakazują używania np. rakotwórczego bisfenolu A, to jednak związek ten obecny jest m.in. w plastikowych butelkach. Unikaj opakowań z oznakowaniem PET, PVC. Bezpieczne będą tworzywa z symbolami PE LD i PP, z których powstają przedmioty dla dzieci. Gwarancją braku bisfenolu i szkodliwych substancji jest oznaczenie „BPA free”.


    Alternatywą dla plastikowych śniadaniówek są lunchboxy szkolne z materiału. Wyglądają jak modne, wzorzyste torebki na suwak. Popularne są też modele z pianki neoprenowej – są lekkie,  solidne i ładne. A jeśli chcesz, by twój maluch na drugie śniadanie zjadł jeszcze ciepłego naleśnika, możesz wybrać śniadaniówkę termiczną. Torby te wyłożone są wewnątrz specjalnym aluminium, które utrzyma temperaturę posiłku nawet przez kilka godzin. 

    Zamiast butelki – bidon 

    Twoja latorośl prócz pożywnego drugiego śniadania potrzebuje też picia. Może to być zwykła, mała butelka wody mineralnej – to najlepszy i najzdrowszy sposób na ugaszenie pragnienia, a picie wody od małego wyrabia zdrowe nawyki i doskonale nawadnia. Możesz też wykorzystać specjalne bidony, do których przelejesz wodę. Wielu producentów oferuje piękne, kolorowe zestawy złożone ze śniadaniówki plastikowej i bidonu, który ma praktyczne zamknięcie, zapobiegające wylaniu się płynu i ułatwiające picie. 
    Trzy filary śniadaniówki: danie główne + warzywa i owoce + przekąska
    Przejdźmy do zawartości śniadaniówki. Drugie śniadanie dziecka ma być smaczne i powinno zawierać: 
  • węglowodany – są w ciemnym chlebie, makaronach, kaszy,
  • białko – znajdziesz je w serach, jogurtach, drobiu, roślinach strączkowych,  
  • tłuszcz – w smażonych na oliwie przekąskach, mięsie, 
  • warzywa i owoce. 

  • Oto trzy grupy śniadania:

    1. DANIE GŁÓWNE – jedna lub dwie porcje

    Powinno być większe i pożywne. Słodkie lub wytrawne. Przygotuj je samodzielnie:
  • placuszki z jabłkiem, z cukinii lub dyni,
  • naleśniki z serem białym, powidłami lub ewentualnie z serem żółtym i szynką,
  • wrapy (lub klasyczne naleśniki) napełnione ulubionymi składnikami,
  • kanapki z pastą z gotowanego kurczaka lub pieczonego indyka, 
  • sałatka z makaronu z kurczakiem lub serem i łososiem.
  • 2. WARZYWA I OWOCE – co najmniej dwie porcje

    Mogą to być pokrojone w słupki surowe marchewki lub małe pomidorki koktajlowe. Młodszym dzieciom łatwiej zjeść jabłko i pomarańcz w cząstkach – podawaj je w małych plastikowych pojemniczkach – nie pobrudzą śniadaniówki. Gotowane warzywa też będą dobrym pomysłem – fasolka, ziemniaki, brokuły, kalafior (ustal z dzieckiem, czy nie będzie mu przeszkadzał zapach). Najlepsze owoce i warzywa to te sezonowe i lokalne. Wiosną i wczesnym latem idealne będą maliny, truskawki, agrest, jagody, porzeczki, wiśnie i czereśnie. 

    3. MAŁA PRZEKĄSKA – nawet kilka porcji

    Każdego dnia włóż dziecku do śniadaniówki szkolnej coś innego, co szczególnie lubi. Mogą to być: 
  • zdrowe batony i owsiane ciasteczka, 
  • granola (domowa: płatki z miodem podpiecz w piecu, gdy wyschną dodaj orzechy), 
  • suszone owoce – morele, śliwki, figi, a także rodzynki i orzechy,
  • naturalne czipsy, np. z marchewki, banana, jabłka – możesz je zrobić lub kupić gotowe – są zdrowe, o ile nie dodano do nich konserwantów. 
  • Kształty i uśmiechy

    Aby umilić dziecku jedzenie drugiego śniadania, poeksperymentuj z formą. Np. kromkom chleba lub plastrom żółtego sera nadaj zabawne kształty. Na wieczku pudełka śniadaniowego możesz też codziennie naklejać karteczkę z uśmiechniętą buźką i kilkoma miłymi słowami skierowanymi do pociechy. 
    Autorka: Agnieszka Jastrzębska