To drobne, przezroczyste lub białe krostki z pęcherzykiem w środku. Powstają wskutek częściowego, powierzchownego zatkania przewodów gruczołów potowych w skórze. Nie towarzyszy im żaden stan zapalny.
Pojawiają się, gdy przewody gruczołów potowych zostaną całkowicie zatkane. Potówka ma wówczas czerwonoróżowy kolor i jest większa od potówki zwykłej. Zmiany mogą obficie występować w okolicy pachwin, pach i szyi. Dotyczą przede wszystkim niemowląt i małych dzieci, u których gruczoły potowe są jeszcze niedojrzałe. W potówkach czerwonych może zbierać się ropna wydzielina, która jest objawem zapalenia skóry, a to wymaga już wizyty u pediatry.
Podstawą leczenia potówek u dzieci jest wyeliminowanie ich przyczyny. Wówczas zmiany zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu 24 godzin. Nie wyciskaj potówek, ani nie stosuj na nie żadnych tłustych kremów, które mogą tylko pogorszyć objawy.
Skórę malucha z potówkami trzeba umyć za pomocą łagodnego produktu przeznaczonego dla niemowląt, delikatnie osuszyć ręcznikiem i to w zasadzie tyle. Możesz też użyć zasypki do pielęgnacji skóry niemowląt z dodatkiem cynku, który przyspieszy cały proces gojenia się skóry. W gorące dni możesz częściej przemywać wrażliwą skórę malucha za pomocą jałowego gazika nasączonego wodą lub zwykłego wacika kosmetycznego. Ważne, by woda była wcześniej przegotowana.