Data modyfikacji:

Co na odparzenia u dziecka? Skuteczne sposoby

Choć odparzenia u dzieci są dość powszechnym problemem, nie znaczy to, że nie mogą powodować poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego, kiedy tylko zauważymy, że skóra maluszka robi się zaczerwieniona, należy przystąpić do działania. Co na odparzenia u niemowlaka najlepiej się sprawdzi i czy w walce z tym trudnym przeciwnikiem można stosować domowe sposoby?
odparzenia u dziecka

Odparzenia u dziecka – przyczyny

Odparzenia u dzieci charakteryzują się wyraźnie zaczerwienioną, miejscami mocniej napiętą skórą. W przypadku, gdy problem jest bardzo nasilony, na zmienionym naskórku mogą pojawiać się nawet wypełnione płynem surowiczym pęcherze. Zdecydowana większość zmian pojawia się na pośladkach niemowlęcia, ale pediatrom nieobce są też dziecięce odparzenia pod pachami czy odparzenia w pachwinach. Niestety, taka dolegliwość jest bardzo bolesna dla maluszka – może on więc płakać, być rozdrażniony i marudny.
Zdecydowana większość przypadków odparzeń u dzieci to efekt nieprawidłowej pielęgnacji – co wcale nie musi oznaczać, że rodzice nie troszczą się o niemowlę. Czasami wystarczy chwila nieuwagi (na przykład długi spacer z dzieckiem bez świadomości, że od razu po wyjściu z domu zrobiło ono kupkę) albo zbyt dużo kosmetyków, aby na skórze malca pojawiły się bolesne, czerwone zmiany.

Konkretne czynniki, które sprzyjają powstawaniu odparzeń u dzieci to przede wszystkim:

  • zbyt rzadkie zmienianie pieluszek (przede wszystkim tych wypełnionych „tylko” moczem),
  • zbyt rzadkie wietrzenie pupy noworodka lub niemowlaka,
  • niewłaściwe środki do prania pieluch wielorazowych,
  • używanie zbyt dużych ilości zasypek i kremów,
  • bardzo wysokie temperatury (u wielu dzieci odparzenia to skutek upałów),
  • biegunka.
Warto tutaj wyjaśnić, dlaczego odparzenia pupy często są wynikiem stosowanie zbyt dużej ilości kremów czy zasypek. Mianowicie, jeżeli obficie posypiemy pupę malca zasypką (co robią rodzice w celu zapobiegania odparzeniom), to zacznie się ona rolować w pachwinach. Taka porcja zrolowanej zasypki jest niezwykle drażniąca dla skóry. Jeżeli natomiast użyjemy zbyt dużo kremu, to zostanie on wchłonięty przez pieluszkę, co znacznie zmniejszy jej chłonność. W efekcie, gdy pojawia się rzadka kupka, nie zostaje ona częściowo wchłonięta przez wkład chłonny i szybciej zaczyna uszkadzać delikatną skórę. W tym wypadku doskonale sprawdza się powiedzenie, że co za dużo, to niezdrowo.


Przeczytaj także: Letnia wyprawka dla noworodka
Odparzenia pupy u dziecka mogą mieć niestety swoje poważne konsekwencje. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie i problem się nasili, może dojść nawet do bakteryjnego zapalenia skóry. Oznacza to nie tylko duże cierpienie niemowlęcia, ale też konieczność zastosowania antybiotykoterapii. 

Odparzenia pupy, pachwin i paszek u dziecka – jak im zapobiegać?

Nie zawsze możemy zapobiec odparzeniom u dziecka – jeżeli jest upał, maluszek ma wrażliwą skórę, właśnie zrobił kupkę, a mama na powrót do domu potrzebuje minimum 15 minut, to efekty są łatwe do przewidzenia. Niemniej zdecydowanie warto robić wszystko, by tych odparzeń było jak najmniej. Z pewnością pomoże w tym stosowanie się do poniższych zaleceń.

1. Często wietrz pupę dziecka

Dwa lub trzy razy dziennie pozwól dziecku poleżeć z gołą pupą na specjalnej macie ochronnej – przez minimum 10-15 minut. Świeże powietrze ma fantastyczny wpływ na skórę.

2. Ogranicz ilość stosowanych kosmetyków

Odparzenia u dziecka nie będą twoim problemem, jeżeli będziesz oszczędna w stosowaniu kosmetyków. Specjaliści podkreślają, by nakładać tak cieniutką warstwę kremu, by nie była ona widoczna na skórze.

3. Rozsądnie wybieraj kosmetyki

Nie stosuj kremu na odparzenia profilaktycznie – to błąd popełniany przez tysiące rodziców. Na co dzień stosuj lekki kosmetyk, który tylko delikatnie natłuści skórę malca.

4. Często zmieniaj pieluszki

Bolesne odparzenia u dziecka to efekt działania nie tylko kału, ale i moczu. Nie czekaj zatem, aż pieluszka się napełni – zmień ją, gdy tylko dziecko załatwi potrzebę.

5. Pierz pieluszki w specjalnych środkach 

Nigdy nie pierz wielorazowych pieluszek w proszku dla dorosłych. Wybieraj w tym celu specjalne środki, przeznaczone do prania ubranek dziecięcych – dzięki temu spada ryzyko podrażnienia skóry.

6. Bądź czujna, gdy dziecko ma biegunkę

Biegunka może być efektem ubocznych szczepienia albo antybiotykoterapii. Kiedy wystąpi u malca, bardzo często sprawdzaj zawartość pieluszki.

7. Nie przegrzewaj niemowlęcia

Gdy przegrzewasz niemowlę, odparzenia pupy to niemal pewna sprawa. W upały ubieraj maluszka tylko w body albo koszulkę.

Co na odparzenia u niemowlaka?

Stało się – na skórze dziecka pojawiły się czerwone, brzydkie zmiany. Czy możesz zastosować jakieś domowe sposoby na odparzenia?
Jak najbardziej tak. Przede wszystkim – zacznij częściej wietrzyć pupę maluszka, powietrze jest bardzo dobrym lekarstwem. Po drugie – możesz przemywać zmienioną skórę schłodzonym naparem z rumianku. Po trzecie – zacznij raz dziennie kąpać dziecko w krochmalu. Aby to zrobić, musisz wymieszać 2 łyżki krochmalu w szklance wody, a następnie zagotować w 500 ml wody i dodać do kąpieli. To stary, sprawdzony i skuteczny sposób naszych babć.

Jeśli wszystko to nie przynosi jednak spodziewanych rezultatów, powinnaś sięgnąć po specjalne kosmetyki. Jaki krem na odparzenia dla niemowląt jest najbardziej polecany? Według wielu rodziców – Sudocrem. Ma działanie wysuszające, ściągające i antybakteryjne.
W końcu, gdy i to nie przyniesie poprawy, należy już udać się z malcem do lekarza. Niestety, w niektórych przypadkach sprawę załatwia dopiero specjalistyczna maść z antybiotykiem. 


Przeczytaj także:

  1. Proszek do prania dla niemowląt
  2. Dziecko śpi z otwartą buzią. Niemowlę wysuwa język. Co robić?
  3. Dziecko nie może zrobić kupy. Jak zwalczać zaparcia u dzieci?
  4. Etapy rozwoju niemowlęcia

Autor: Robert Wojtaś