Lęk, stres, poczucie odrzucenia czy złość - małe dziecko może mieć problemy z targającymi nim emocjami wywołanymi różnymi sytuacjami panującymi w jego domu czy w szkole. W pokazaniu malcowi sposobów na radzenie sobie z trapiącymi go problemami mogą pomóc bajki terapeutyczne.
Zdarza się, że rodzice lekceważą lub nie zauważają, że z pozoru banalna sytuacja sprawia, że ich dziecko zaczyna nie tylko bać się, ale jest też smutne, rozdrażnione, łatwo wpada w złość, obwinia siebie za zaistniały problem lub czuje wstyd z powodu jakiegoś zajścia. Może to być wywołane zarówno poważnymi sprawami, np. rozwodem rodziców, śmiercią bliskiej osoby, odrzuceniem przez rówieśników, patologiczną sytuacją w domu (alkoholizm, itp.) czy chorobą, jak i błahostkami typu lęk przez przebywaniem w ciemnościach.
Kumulowanie się negatywnych emocji w malcu może poważnie odbić się na jego psychice i doprowadzić do zaburzeń zachowania. Tym bardziej, że dziecko nie ma tzw. doświadczenia życiowego i ma jeszcze problemy z powiązaniem czynu z jego konsekwencjami czy znalezieniem sposobu jego rozwiązania. Trudności sprawia mu nie tylko wyrażanie tego, co czuje, ale również sama identyfikacja emocji. Jeśli zauważyłaś niepokojące obawy w postępowaniu swojej pociechy istnieje prosty sposób, aby pomóc mu w walce z traumatycznymi przeżyciami. To właśnie bajki terapeutyczne, jak sama nazwa wskazuje, mają być terapią dla młodego człowieka w wzmaganiu się z targającymi go lękami i niepokojami.
Ideą bajek terapeutycznych jest przedstawienie sytuacji identycznej do tej mającej miejsce w rzeczywistości, z tym że cała akcja przenosi się w świat fantazji. Opowiadanie ma wyraźnie eskalować małemu odbiorcy problem, aby ten bez kłopotu mógł utożsamić się z bohaterem, jego emocjami i przeżyciami. Widząc pozytywne zakończenie bajki terapeutycznej, dziecko czuje się też bezpieczniej i rodzi się w nim przekonanie, że przeciwności losu można pokonać. W ten sposób zaczyna myśleć pozytywniej, rośnie jego poczucie wartości i łatwiej mu jest oswoić się z daną sytuacją.