Data modyfikacji:

Pozbądź się lęków u dziecka – bajki terapeutyczne

Autor: Sylwia Stwora

Lęk, stres, poczucie odrzucenia czy złość - małe dziecko może mieć problemy z targającymi nim emocjami wywołanymi różnymi sytuacjami panującymi w jego domu czy w szkole. W pokazaniu malcowi sposobów na radzenie sobie z trapiącymi go problemami mogą pomóc bajki terapeutyczne.

Zdarza się, że rodzice lekceważą lub nie zauważają, że z pozoru banalna sytuacja sprawia, że ich dziecko zaczyna nie tylko bać się, ale jest też smutne, rozdrażnione, łatwo wpada w złość, obwinia siebie za zaistniały problem lub czuje wstyd z powodu jakiegoś zajścia. Może to być wywołane zarówno poważnymi sprawami, np. rozwodem rodziców, śmiercią bliskiej osoby, odrzuceniem przez rówieśników, patologiczną sytuacją w domu (alkoholizm, itp.) czy chorobą, jak i błahostkami typu lęk przez przebywaniem w ciemnościach.

Kumulowanie się negatywnych emocji w malcu może poważnie odbić się na jego psychice i doprowadzić do zaburzeń zachowania. Tym bardziej, że dziecko nie ma tzw. doświadczenia życiowego i ma jeszcze problemy z powiązaniem czynu z jego konsekwencjami czy znalezieniem sposobu jego rozwiązania. Trudności sprawia mu nie tylko wyrażanie tego, co czuje, ale również sama identyfikacja emocji. Jeśli zauważyłaś niepokojące obawy w postępowaniu swojej pociechy istnieje prosty sposób, aby pomóc mu w walce z traumatycznymi przeżyciami. To właśnie bajki terapeutyczne, jak sama nazwa wskazuje, mają być terapią dla młodego człowieka w wzmaganiu się z targającymi go lękami i niepokojami.

Ideą bajek terapeutycznych jest przedstawienie sytuacji identycznej do tej mającej miejsce w rzeczywistości, z tym że cała akcja przenosi się w świat fantazji. Opowiadanie ma wyraźnie eskalować małemu odbiorcy problem, aby ten bez kłopotu mógł utożsamić się z bohaterem, jego emocjami i przeżyciami. Widząc pozytywne zakończenie bajki terapeutycznej, dziecko czuje się też bezpieczniej i rodzi się w nim przekonanie, że przeciwności losu można pokonać. W ten sposób zaczyna myśleć pozytywniej, rośnie jego poczucie wartości i łatwiej mu jest oswoić się z daną sytuacją.

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

2020-03-10
Termometr to jedno z podstawowych akcesoriów, w które powinniśmy się zaopatrzyć, gdy w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak szeroka gama produktó...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!