Wokół skracania dziecięcych włosków narosło wiele mitów, a nawet zabobonów. Jeden z nich mówi, że nie powinno się ścinać włosów do pierwszego roku życia dziecka, ponieważ przyniesie mu to pecha, a włosy nie odrosną. Oczywiście jest to tylko przesąd, którym nie warto się kierować. Jeśli z jakiegoś powodu zachodzi potrzeba, by skrócić włosy niemowlęcia, spokojnie można to zrobić - na przykład w przypadku bardzo gęstych włosów lub przy zaawansowanej ciemieniusze.
Kolejnym mitem wartym sprawdzenia jest przekonanie, że regularne podcinanie wzmacnia włosy i sprawia, że szybciej rosną. W rzeczywistości częstotliwość skracania włosów nie ma wpływu na tempo ich wzrostu, ani nie sprawia, że są grubsze. Podcinanie działa za to korzystnie na kondycję końcówek, więc jeśli mają tendencję do rozdwajania, warto robić to regularnie.
Ze względów estetycznych część mam decyduje się na to, by zrezygnować ze ścinania włosów u swoich małych córek. Faktycznie, długie włosy zapuszczane od najmłodszych lat prezentują się pięknie, a decyzję o skróceniu ich można pozostawić dziecku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy włosy ewidentnie przeszkadzają maluchowi, np. wchodzą do oczu, plączą się, dziecko bierze je do ust. W takim wypadku można bez wyrzutów sumienia obciąć włosy.
Przeszkodą mogą być lęki naszej pociechy. Wiele dzieci obawia się wizyty u fryzjera i jest ona dla nich bardzo nieprzyjemna, chociażby przez konieczność siedzenia bez ruchu przez dłuższy czas. Mając odrobinę zdolności manualnych i ostre nożyczki fryzjerskie, możemy podjąć się skrócenia włosów dziecka w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, że to pierwsze cięcie może zadecydować o tym, jak fryzura będzie się układać w przyszłości. Dlatego jeśli masz wątpliwości, czy umiesz dobrze obciąć dziecięce włosy, lepiej zabierz pociechę do fryzjera dziecięcego.
Plączące się włosy nie zawsze są powodem, by koniecznie ścinać je na krótko. Aby uniknąć tworzenia się kołtunów, należy codziennie czesać je szczotką z naturalnym włosiem albo Tangle Teezer. Zwróć też uwagę na rodzaj używanych gumek do włosów - wybierz takie, które nie wyrywają i nie plączą włosów.
Dziecięcych włosów nie powinno myć się zbyt często (2 razy w tygodniu zupełnie wystarczy), nie należy też używać produktów zawierających silne detergenty. Najlepiej wybrać łagodny szampon dla dzieci oraz naturalną odżywkę lub olejek. Powinno się też unikać silnego wycierania włosów ręcznikiem i suszenia gorącym powietrzem.
Szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów dla dzieci znajdziesz TUTAJ.