Jak wygląda ospa, ile trwa, kiedy można wyjść z domu i jakich lekarstw absolutnie nie podawać - na te wszystkie pytania musiałam poszukać odpowiedzi, gdy Dziedzic przywlókł to cholerstwo z przedszkola, a później poczęstował nim swoją kilkumiesięczną siostrę. Działo się...I choć dla nas to już minione dzieje piszę o tym, bo jest kilka ważnych rzeczy, które o ospie powinien wiedzieć każdy rodzic.
Ospa w tym roku rozpoczęła się wcześniej niż zwykle - powiedziała mi pani farmaceutka, a jej słowa zweryfikowałam dzień później w żłobku i przedszkolu moich dzieci, w których trafiło się już kilka przypadków zachorowań.
Za ospę wietrzną odpowiada varicella zoster virus. Podstępny do przeciwnik, bo niezwykle zaraźliwy! Napisałam, że Siostra Dziedzica zaraziła się od brata, ale w rzeczywistości było nieco inaczej - zaraziła się na...przedszkolnym korytarzu, przychodząc ze mną po Dziedzica (a wiedziałam o tym, bo zachorowali niemal jednocześnie; gdyby to Dziedzic ją zaraził, jej choroba rozpoczęłaby się kilkanaście dni później)
Wirus ospy namnaża się przez dwa - trzy tygodnie, nie dając objawów! Nosiciel zaczyna zarażać na dwa dni przed wystąpieniem charakterystycznej, czerwonej wysypki i zaraża przez następne 10-14 dni - aż do momentu, gdy przyschną wszystkie wykwity. W tym czasie NIE MOŻNA wychodzić z dzieckiem w świat - nie tylko ze względu na jego samopoczucie (choć to po kilku dniach najczęściej jest super), ale głównie z troski o innych - na przykład kobiety ciężarne czy osoby starsze z osłabioną odpornością, dla których wirus może być śmiertelnie niebezpieczny! Nigdy nie wiadomo, na kogo natkniemy się na klatce schodowej czy w windzie.
ZOBACZ KONIECZNIE: Twoje dziecko nie chce myć zębów? Wypróbuj tego genialnego patentu!
Z tego samego powodu, gdy podejrzewamy ospę u dziecka i wybieramy się z nim do przychodni, uprzedźmy o tym panią w rejestracji! Na lekarza dziecko powinno czekać w izolatce! Jeżeli nie jest to możliwe - bo placówka nie posiada takiego pomieszczenia - nalegajcie na wizytę domową.
Jak wygląda ospa?
Przebieg choroby jest bardzo indywidualny - jedne dzieci przechodzą chorobę z uśmiechem na ustach, inne bardzo cierpią, ale jedno jest niezmienne - zawsze pojawiają się charakterystyczne plamki, które zmieniają się w swędzące grudki z pęcherzykami wypełnionymi surowiczym płynem. Plamki wychodzą na całym ciele przez kilka dni - jedne wysuszają się i znikają, pojawiają się kolejne. Ospie towarzyszy bardzo często wysoka gorączka, która może pojawić się przed wykwitami. I w tym miejscu bardzo ważna uwaga - jeżeli podejrzewacie ospę, bo np. grasuje w przedszkolu albo wasze dziecko miało styczność z dzieckiem chorym na ospę, nie podawajcie lekarstw na bazie ibuprofenu w celu zbicia gorączki. Badania mówią, że zwiększa on wielokrotnie ryzyko wystąpienia gronkowcowych i paciorkowcowych zakażeń skóry.