Data modyfikacji:

Slow parenting, czyli wychowujemy powoli

Autor: Kasia

Nowy trend w rodzicielstwie, który polega na podarowaniu dziecku spokojnego i beztroskiego dzieciństwa może być hitem nadchodzących lat. Na czym polega moda na wychowanie na zwolnionych obrotach? Przedstawiamy główne założenia slow parentingu.

Od niedawna ciągle słyszymy o slow food czy slow life, które zachęcają do zwolnienia w życiu, cieszenia się drobnymi przyjemnościami, obcowaniem z naturą. Nic więc dziwnego, że trend ten zaczął rozprzestrzeniać się na kolejne dziedziny życia. W tym roku silny nacisk położono na slow parenting, czyli powolne rodzicielstwo. Jednak nie chodzi o ruch, a o czas, jaki powinniśmy dać dzieciom na indywidualny rozwój, kreatywność oraz swobodę.

O czym mowa?

Slow parenting to w dobie Internetu, technologii oraz innowacji bardzo trudne zadanie. Propagator tego ruchu Kanadyjczyk Carl Honore uważa jednak, że rodzice powinni umożliwić dziecku kreowanie swojego życia. Nie starać się za wszelką cenę stać się idealnymi, nie obarczać zbyt dużĄ ilością zadań dodatkowych, a przede wszystkim wyeliminować telewizję oraz internet z ich codziennego planu. Celem slow parentingu jest prawidłowy rozwój dzieci i wypracowanie w nich samodzielności.

Po co to wszystko?

Obecnie czujemy ogromną presję posiadania dzieci wyjątkowych. Obciążamy je wieloma zajęciami dodatkowymi, w wyniku czego trudno im się skupić na jednej wybranej dziedzinie. Dzieci czują się zmęczone i potrzebują czasu dla siebie. Jednak ten czas nie powinien polegać jedynie na oglądaniu telewizji lub graniu w gry komputerowe. Zwolennicy slow parentingu uważają, że dziecko powinno mieć czas dla siebie, na samodzielną zabawę oraz nudę, które pobudza jego wyobraźnie bardziej niż gotowa rozrywka. Wychowanie w zwolnionym tempie polega na umożliwieniu dziecku, by samo odkryło, kim chce być, dając mu czas wolny na zabawę i nawiązywanie relacji społecznych z innymi dziećmi. Oferując mu proste przedmioty do zabawy, umożliwimy dynamiczny rozwój wyobraźni. Przywodzi to myśl nasze dzieciństwo, kiedy potrafiliśmy godzinami bawić się na dworze, grać w kapsle, itp. Slow parenting chce przywrócić ten zapomniany już model wychowawczy, w którym dzieci miały dzieciństwo, a przede wszystkim rodziców. Dlatego w slow parenting to nie tylko czas własny, ale także wspólny – spacery, wycieczki, zabawy i obecność.

Źródło: ohbaby.co.nz

Jak zacząć?

Zasady slow parentingu możemy wdrożyć w każdej chwili. Zacznijmy od prostych, codziennych czynności:

  • raz w tygodniu zarządźmy dzień bez telewizora/komputera/gier
  • zaplanujmy regularne rodzinne wycieczki weekendowe
  • często wychodźmy razem na spacer, do parku, na łąkę
  • poukładajmy z dzieckiem klocki lub puzzle
  • ograniczmy liczbę zajęć, w których biorą udział nasze dzieci
  • dajmy dzieciom czas na swobodną zabawę
  • Na początku możemy usłyszeć, że maluch się nudzi, ale dzięki temu zacznie sam wymyślać sobie zajęcie i zabawę. To znak, że trenuje swoją kreatywność oraz samodzielność.

    Szeroki wybór puzzli rozwijających kreatywność i fantazję dziecka znajdziesz TUTAJ.

    Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

    Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

    2019-09-03
    Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
    nauka angielskiego

    Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

    2019-09-02
    Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
    dzieci

    Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

    2019-08-28
    O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
    audiobooki

    Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

    2019-08-19
    Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
    książki Jespera Juula

    Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

    2019-08-02
    Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
    jak nauczyć dziecko czytać

    Jak nauczyć dziecko czytać?

    2019-07-31
    Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!