Co zrobić, żeby nasz maluch w przyszłości był jak najbardziej samodzielny? Nie chcesz, żeby załamywał ręce za każdym razem, gdy poluzuje się jakaś śrubka lub zapcha odpływ w zlewie? Wprowadź swoje dziecko w świat majsterkowania. Podpowiadamy, jak zainteresować dziecko pracą warsztatową i jakie wynikają z tego korzyści.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
W dorosłym życiu umiejętność radzenia sobie z drobnymi awariami jest bardzo przydatna. Gdy zepsuje się kran, czy odpadnie zawias, wystarczy kilka śrubek, wkrętarka, klucz nasadowy i problem z głowy. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze. Rozwinięcie umiejętności manualnych i naprawiania rzeczy dostępnych w gospodarstwie domowym może zaprocentować w przyszłości każdego dziecka (nie tylko chłopców).
Nie wszystkie dzieci mają do tego dryg, jednak warto choć w minimalnym stopniu zachęcić je do oswojenia się z podstawowymi narzędziami. Zajęcia techniczne w szkołach i przedszkolach są coraz częściej marginalizowane, więc jeśli chcesz, by maluchy nauczyły się majsterkowania, to warto, żebyś zadbał o ich edukację w domu.
Dlaczego warto? Majsterkowanie to nie tylko uczenie się zaradności. To także rozwijanie zdolności manualnych, logicznego i kreatywnego myślenia, a na bardziej zaawansowanym poziomie również poznawanie zasad matematyki, fizyki i chemii. Mały majsterkowicz zaczyna zagłębiać się w zagadnienia elektromechaniki, elektrodynamiki, kinetyki, optyki itd. Dzięki temu lepiej będzie radzić sobie w szkole, a kto wiem, może zostanie inżynierem...
Początek edukacji technicznej możesz rozpocząć od przedstawiania narzędzi. Zanim dopuścisz malucha do swojego warsztatu, lepiej przygotuj mu jego własny kącik z zabawkowymi narzędziami. Dołączaj co jakiś czas do jego zabawy. Będziesz mógł wówczas stopniowo szkolić malca. Gdy podrośnie, pozwól mu podglądać siebie w trakcie napraw. Niech zacznie Ci pomagać, podając narzędzia i potrzebne elementy. Możecie także trenować obsługę prawdziwych urządzeń np. na kawałkach drewna czy metalu. Oczywiście wszystko powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem rodziców.
Jeżeli chcesz, by dziecko rozwijało swój potencjał majsterkowicza, zaopatruj go w zabawki edukacyjne. Mały elektryk czy zabawkowe eksperymenty zachęcą go do poszerzania wiedzy i umiejętności. Będziesz czerpał ogromną satysfakcję, obserwując postępy swojego malca.