Specjaliści ostrzegają nas przed wysokimi temperaturami i silnym słońcem. Co roku słyszymy o kolejnych osobach trafiających do szpitala z udarem. Jeżeli zagrożone są silne, dorosłe osoby, to pomyśl, jak może to wpłynąć na słabszy organizm dziecka. Nie narażaj swojej pociechy na przykre konsekwencje związane z upałem. Oto kilka wskazówek, jak pomóc dziecku przetrwać ukrop.
Latem ubieraj malucha tylko w ubranka uszyte z oddychających materiałów. Radzimy zrezygnować z koszulek z poliestru czy innych sztucznych tkanin i dzianin. Nie ubieraj malca w ciężkie ubrania. Dostosuj rodzaj obuwia do warunków pogodowych. Jeżeli na zewnątrz nie ma skrajnych skoków temperatury (zimno - ciepło), to wybieraj lżejsze buciki. Podobnie jak w przypadku ubranek, stawiaj na naturalne materiały. Dzięki temu nóżka się nie zapoci.
Gorąc nie powinien osłabiać Twojej czujności. Pogoda zawsze może ulec zmianie. Jeżeli wychodzicie na dłuższy spacer lub maluch ma spędzić cały dzień poza domem, to przygotuj dla niego lekki sweter i/lub kurteczkę.
Przed wyjściem z domu posmaruj malca kremem z filtrem UV. Słońce nie poparzy delikatnej skóry dziecka.
Głowa człowieka jest bardzo niewdzięcznym punktem cieplnym. Zimą szybko oddaje ciepłotę, a latem szybko się nagrzewa. Przy bardzo wysokiej temperaturze i dużym nasłonecznieniu pojawia się ryzyko przegrzania organizmu i udaru. Nigdy nie wypuszczaj dziecka na zewnątrz bez nakrycia głowy!
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Żar lejący się z nieba powoduje błyskawiczne odwodnienie, a to może prowadzić do zasłabnięcia. Latem podawaj maluchowi wodę i zaopatruj go w zapas (niech zawsze ma przy sobie butelkę lub bidon). Zrezygnuj ze słodzonych napojów i ogranicz soki owocowe. Nie gaszą pragnienia, a cukier w nich zawarty dodatkowo przyspiesza wytracanie wody z ciała. Możesz też przygotowywać lemoniadę lub lekkie kompoty i koktajle. Woda to jednak podstawa!
Latem organizm dziecka potrzebuje szczególnej, urozmaiconej diety. Przygotowuj dla malucha lżejsze posiłki. Sałatki i chłodniki nie obciążą jego przewodu pokarmowego. Zachęcaj pociechę do jedzenia warzyw i owoców; są źródłem witamin i minerałów, w tym również elektrolitów. Poza tym stanowią dodatkową porcję wody.
Największą bolączką upałów są skoki temperatur. Na zewnątrz jest gorąco, a w pomieszczeniach i środkach transportu - przyjemny chłód, którego źródłem jest klimatyzacja. Wejście z dworu do wychłodzonego pokoju wywołuje szok termiczny w organizmie dziecka, który może skończyć się obowiązkową wizytą u pediatry. Postaraj się tego unikać. Na przykład, przed wejściem do lokalu klimatyzowanego ubierz malucha w sweterek.
W trakcie ukropu każdy musi sobie w jakiś sposób ulżyć. Zabierz malca na basen lub nad wodę. Kąpiel na pewno przyniesie mu wytchnienie i będzie dla niego wspaniałą zabawą.
Latem dorosła osoba częściej bierze kąpiel. Twoje dziecko również tego potrzebuje. Letni prysznic podziała na malca odświeżająco i pomoże mu naładować baterie.
Sen jest bardzo ważny. Gorące, suche powietrze i wyższa temperatura pomieszczenia utrudnią maluchom zasypianie. Przebierzcie dzieci w lżejsze piżamki i zaopatrzcie się nawilżaczy powietrza lub wywieszanie w pokoju mokrego ręcznika. Pamiętajcie też o regularnej zmianie poszewek i wietrzeniu kołdry.