Data modyfikacji:

Maluch pyta o płeć. Jak wyjaśnić dziecku różnicę między kobietą a mężczyzną?

Autor: Sylwia Stwora

Już dwu- lub trzylatek może zaskoczyć nas kłopotliwym pytaniem dotyczącym różnic płci. Dowiedz się, jak rozmawiać z malcem o cielesności! Przedstawiamy kilka scenariuszy i gotowych odpowiedzi na pytania Twojego dziecka.

Podejmując temat seksualności i różnic płci z dzieckiem, musimy odrzucić wstyd. Nie bójmy się nazywać wprost części ciała i narządów rozrodczych – choć używajmy określeń, które nie wprawią nas w zakłopotanie, gdy dziecko pochwali się nową wiedzą przed gośćmi. Wspomagajmy się fachową literaturą – na rynku znajdziemy książki dla dzieci podejmujące temat budowy ciała w sposób przystępny dla małej główki. Nie róbcie od razu wykładu z anatomii, ale używajcie prostych, zrozumiałych zdań. Ważne jest, abyście nie zignorowali dziecka i jego pytań, nie zbywali "Jesteś jeszcze za mały na takie tematy" lub "Dowiesz się w swoim czasie". Nie wolno też żartować z malca, krytygować go, ani zawstydzać. Regularne odsyłanie szkraba z kwitkiem, gdy zaczyna zadawać niewygodne pytania, zaowocuje brakiem zaufania. Jako rodzice nie będziecie dla dziecka dobrym i wiarygodnym zródłem informacji. Może dojść do tego, że obce osoby, które nie będą bały się z nim rozmawiać na kluczowe tematy, staną się dla niego lepszym powiernikiem nurtujących go kwestii. Pytanie o różnice płci jest w pełni naturalne. Potwierdza to, że dziecko zdaje sobie sprawę, że istnieje świat kobiet oraz mężczyzn i zależy mu na tym, aby wiedzieć, z którą grupą ma się utożsamiać.

Do rozmowy o różnicach płci można wykorzystać dziecięcą książeczkę ilustrującą budowę ludzkiego ciała.

1. Dziecko pyta: Dlaczego Zuzia nie sika na stojąco?

Jak odpowiedzieć: Nie ma wyjścia. To pytanie wymaga od Was odniesienia się do anatomii, a w tym budowy narządów płciowych. W jak najprostszych słowach wyjaśnijmy malcowi, że wynika to z braku u dziewczynek siusiaka, a tym samym umiejscowienia cewki moczowej. Nazwijcie ją punktem, dzięki któremu siusiu wydostaje się na zewnątrz. Ponieważ u chłopczyków znajduje się ona na końcu penisa, łatwiej im jest oddawać mocz w pozycji stojącej. U dziewczynek mieśći się ona w dziurce między nogami, której nie można chwycić paluszkami jak siusiaka. Przez to dziewczynki, gdyby nie siadały, sikałyby sobie po nogach.

Dziecko dopytuje: A czy ja również mogę siedzieć przy siusiu?

Jak odpowiedzieć: W tym przypadku najlepiej pozwolić dziecku spróbować zarówno sikania na siedząco, jak i na stojąco. Niech samo się przekona, który sposób jest dla niego wygodniejszy ;)

2. Dziecko pyta: Dlaczego tata nie ma piersi jak mama?

Jak odpowiedzieć: Ta różnica jest widoczna gołym okiem, więc prędzej czy później i tak padłoby to pytanie;) Odpowiadając, odnieście się do zadania, jakie odgrywają piersi w życiu małego dziecka. Wyjaśnijcie, że przez pierwsze pół roku życia jest to miejsce, w którym gromadzi się jedzenie, czyli mleko dla malutkiego dziecka.

Dziecko dopytuje: Ale ja już mam 3 lata, a mama wciąż ma piersi?

Jak odpowiedzieć: Należy zaznaczyć, że piersi to element ciała kobiety, który rośnie w okresie dojrzewania i potem już nie znika.

Dziecko nadal chce wiedzieć: A dlaczego chłopcy nie mają cycuszków?

Jak odpowiedzieć: Musimy wrócić do różnic w budowie ciała i rozłożenia tkanki tłuszczowej oraz tego, że u dziewczynki gruczoły piersiowe pojawiają się już w momencie, gdy rośnie ona w brzuchu mamy.

3. Dziecko pyta: Czy dzieci przynosi bocian? / Czy mama Zosi znalazła jej braciszka w kapuście?

Jak odpowiedzieć: Nie trzeba od razu zagłębiać dziecka w tajniki współżycia, ale pod żadnym pozorem nie wolno mu wierzyć w bajki o bocianie czy kapuście. Nie chcecie chyba, żeby zostało wyśmiane przez inne "bardziej wyedukowane" szkraby, których rodzice nie bali się rozmawiać otwarcie o różnicach płci. Możecie opowiedzieć dziecku, że czasem bywa tak, że kiedy rodzice się przytulają, to tatuś przekazuje mamusi kuleczki, a jedna z nich łączy się z kulką mamy i w ten sposób powstaje jajeczko, które rośnie w brzuchu mamy przez 9 miesięcy. Trzeba powiedzieć, że jest to ciąża, a jej skutkiem jest dziecko. Kiedy jest wystarczająco duże, mama trafia do szpitala, gdzie rodzi maluszka.

4. Dziecko pyta: Co dziewczynki mają między nogami?

Jak odpowiedzieć: Na to pytanie najlepiej odpowiadać mając do pomocy dziecięcą książeczkę ilustrującą budowę ludzkiego ciała. Pamiętajcie, że w zależności od tego, jak nazwiecie żeńskie narządy rodne, tak potem malec będzie o nich mówił. Zachowujcie się naturalnie i bez żażenowania, a szkrab będzie z uwagą słuchać, o czym mu opowiadacie.

pióro czy ołówek. od czego powinien zacząć pierwszoklasista?

Pióro dla pierwszoklasisty czy ołówek? Czym powinien pisać pierwszoklasista?

2021-09-03
Nauka pisania to wielkie wyzwanie dla młodego człowieka rozpoczynającego szkołę. Jak sprawić, by poznawanie liter stało się przygodą? Czym powinien pisać świeżo upieczony uczeń? Czy pióro dla pierwszoklasisty to dobry pomysł? Sprawdzamy!
Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?