Karmienie piersią często jest zarówno dla mamy, jak i malucha przyjemnym doświadczeniem bliskości i miłości. Mimo to nie należy jednak odwlekać w nieskończoność momentu zaprzestania karmienia malucha w ten sposób. Zobacz nasze sposoby na to, aby moment odstawienia malucha od piersi był bezbolesny i komfortowy zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
Moment zakończenia karmienia piersią powinien następować stopniowo, aby przyzwyczaić do nowego stanu zarówno malucha, jak i organizm mamy. Dobrym sposobem jest po prostu stopniowe wykluczanie karmienia piersią na rzecz innych posiłków. Nawet jeśli maluch zaczyna się buntować, powinnaś być konsekwentna. Warto poświęcić wtedy więcej czasu na przytulanie, kołysanie i zabawę z dzieckiem.
Zaprzestanie laktacji następuje zazwyczaj na kilka-kilkanaście dni od odstawienia karmienia. Najważniejszym bodźcem, który pobudza laktację jest ssanie przez dziecko piersi mamy. Kiedy więc odstawisz malucha od piersi, przestaną one produkować mleko. Początkowo przyda się laktator, aby odciągnąć nadmiar mleka. Nie należy jednak odciągać go za wiele - to właśnie nadmiar mleka daje organizmowi znak, że należy zaprzestać laktację. Jeśli piersi są obolałe i obrzęknięte można sięgnąć po domowe sposoby i okładać je zimnymi liśćmi kapusty.
Warto przygotować się wcześniej do odstawienia malucha od piersi. Nie zapomnij zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne i miej je zawsze przy sobie.