Data modyfikacji:

Co na zatrzymanie laktacji? Domowe sposoby, leki, tabletki

Samoodstawienie się dziecka od piersi, powrót do pracy czy kolejna ciąża – istnieje wiele powodów podjęcia decyzji o zakończeniu karmienia piersią. Niestety, może okazać się, że to wcale nie takie proste. Przeczytaj, jak wspomóc się domowymi sposobami i jakie są leki za zatrzymanie laktacji.

zatrzymanie laktacji

Zatrzymanie laktacji – czy jest potrzebne?

Wiele kobiet zastanawia się, czy działanie w kierunku zatrzymania laktacji w ogóle jest potrzebne. Czy nie jest tak, że wraz z zaprzestaniem decyzji o karmieniu piersią organizm po prostu przestaje wytwarzać mleko?

Rzeczywiście, w wielu przypadkach dzieje się to właśnie w taki sposób. To właśnie ssanie piersi powoduje, że organizm otrzymuje sygnał do produkcji mleka. Gdy dziecko nie jest przystawiane, laktacja się wycisza.

Niestety należy mieć na uwadze, że nie u każdej kobiety będzie to przebiegało w taki sam sposób. Niektóre mamy zauważają spadek, a nawet brak pokarmu już po dwóch lub trzech dniach, inne nawet po tygodniu czy dwóch muszą walczyć z ciągłym napływem mleka. I to właśnie one powinny sięgać po domowe sposoby albo leki na zatrzymanie laktacji.

Domowe sposoby na zatrzymanie laktacji

Na początek warto wypróbować domowe sposoby na zatrzymanie laktacji. Wymienić tu można:
  • Picie naparu z szałwii
Wiele młodych mam twierdzi, że szałwia na zatrzymanie laktacji działa szybko i skutecznie, znacząco ograniczając produkcję pokarmu. Jeśli chcesz spróbować, to kup świeże lub suszone liście szałwii, a następnie zalewaj je wrzątkiem – kilka liści naraz. Wypijaj 2-3 szklanki naparu dziennie. Pamiętaj, że napar z szałwii można stosować również jako antybakteryjny płyn do przemywania brodawek.
  • Picie naparu z mięty pieprzowej albo korzenia pietruszki
Mięta i korzeń pietruszki wykazują podobne do szałwii działanie – hamują produkcję mleka. Napary z tych roślin także powinnaś pić dwa lub trzy razy dziennie.
  • Okłady z kapusty
Wiele kobiet stosuje kapustę w pierwszych dniach po porodzie, dla złagodzenia objawów związanych z nawałem pokarmu. Możesz użyć jej także w innym celu – dla zatrzymania laktacji. Przykładaj ją do piersi za każdym razem, kiedy poczujesz, że biust staje się obrzęknięty.

Uwaga! Oczywiście poza stosowaniem powyższych metod warto ściągać mleko w momencie, w którym piersi robią się tak wypełnione, że sprawia to duży dyskomfort. Należy je opróżniać tylko do momentu poczucia ulgi.

Niezalecane sposoby na zatrzymanie laktacji

Wśród domowych sposobów na zatrzymanie laktacji wymieniane są również takie, które mogą spowodować liczne dolegliwości, a nawet zagrozić zdrowiu.
  • Ograniczanie spożywania płynów
Ograniczanie spożywania płynów może doprowadzić do odwodnienia oraz znacznego osłabienia organizmu. Efektem takich działań może być np. omdlenie, które w czasie sprawowania opieki nad malutkim dzieckiem może być podwójnie niebezpieczne.
  • Owijanie ciała bandażem
To metoda stosowana przez nasze babcie. Niestety, silny nacisk na biust i kanaliki mleczne może spowodować powstanie stanów zapalnych.

Tabletki na zatrzymanie laktacji

Jeżeli mimo stosowania powyższych metod mleko wciąż pojawia się w piersiach, warto zastosować lek na zatrzymanie laktacji. Obecnie najczęściej stosowany jest ten o nazwie Bromergon. Niestety, aby móc go kupić, musisz najpierw udać się do lekarza – preparat nie jest wydawany bez recepty. Warto również pamiętać, że Bromergon – choć jest bardzo skuteczny w zatrzymywaniu laktacji, może powodować pewne skutki uboczne: duszności, trudności w oddychaniu, bóle w klatce piersiowej czy obrzęki.

Zatrzymanie laktacji - najczęściej zadawane pytania

Jakie są sposoby na naturalne zatrzymanie laktacji u kobiet, które zdecydowały się zaprzestać karmienia piersią?
Naturalne zatrzymanie laktacji u kobiet może nastąpić w wyniku stopniowego zmniejszania liczby karmień piersią, a także dzięki stosowaniu zimnych okładów na piersi i unikaniu stymulacji sutków. W przypadku nagłego zaprzestania karmienia piersią, należy ograniczyć spożycie płynów i unikać stosowania ciepłych okładów na piersiach.

Czy istnieją leki lub suplementy, które mogą pomóc w zatrzymaniu laktacji u kobiet?
Tak, istnieją leki i suplementy, które mogą pomóc w zatrzymaniu laktacji u kobiet, takie jak leki przeciwdepresyjne, które zmniejszają ilość hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka. Inne leki, takie jak bromokryptyna, blokują również hormony odpowiedzialne za produkcję mleka. Jednak stosowanie tych leków powinno być przeprowadzone pod nadzorem lekarza.

Czy zatrzymanie laktacji może powodować jakieś skutki uboczne dla zdrowia kobiet, takie jak ból piersi czy infekcje?
Tak, zatrzymanie laktacji może powodować pewne skutki uboczne dla zdrowia kobiet, takie jak ból piersi, obrzęk i infekcje piersi. Dlatego ważne jest, aby zatrzymanie laktacji odbywało się stopniowo i pod nadzorem lekarza, który może przepisać odpowiednie leki i zalecić odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, które pomogą złagodzić ból i zapobiec infekcjom.
Autor: R. Wojtaś