Spirometria to badanie, które pozwala na ocenę pojemności i objętości płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Badanie wykonywane jest za pomocą spirometru.
Spirometria nie boli. Przed przystąpieniem do badania, należy zrobić kilka głębokich wdechów. Podczas ostatniego wdechu przykłada się do ust ustnik z rurką i wydycha powietrze do środka, czyli polega na badaniu wydechu powietrza. Umożliwia rozpoznanie
chorób układu oddechowego (w tym astmy) oraz monitorowanie efektów leczenia astmy oskrzelowej.
Pamiętaj, by zachęcać dziecko do badania już na samym początku leczenia astmy.
To bardzo ważne, by dziecko współpracowało podczas badania. Możesz dodać kilka elementów od siebie, by urozmaicić badanie i zachęcić malucha do współpracy. Przydatne mogą się okazać balony, harmonijki i wszystkie inne przedmioty, w które można dmuchać. Dmuchanie możecie także ćwiczyć w domu, urządzając zawody w nadmuchiwaniu balonów lub tworząc rodzinny zespół harmonijek ustnych.
Leczenie astmy polega na leczeniu objawów, a nie samej przyczyny choroby. Niestety, na rynku wciąż nie ma leków, które rozprawiłyby się z astmą raz na dobre. Wczesne wykrycie schorzenia i systematyczne przyjmowanie leków pozwala żyć normalnie i cieszyć się dzieciństwem - chorzy mogą uprawiać sport, biegać z innymi dziećmi na spacerach i chodzić po schodach bez jakichkolwiek objawów choroby.
Leki na astmę są na receptę i dobiera je specjalista. Mogą to być mukolityki, leki rozkurczające oskrzela, leki przeciwzapalne oraz glikokortykosterydy.
Tak i nie. Wszystko zależy od indywidualnych cech układu immunologicznego malucha. Dzieci, które zaczęły chorować przed ukończeniem drugiego roku życia, częściej wyrastają ze schorzenia. Objawy stają się z czasem coraz bardziej łagodne, mogą w końcu samoistnie ustąpić.
Schorzenie przekazywane jest często genetycznie, dlatego profilaktyka zachorowania na astmę może być trudna, a czasem nawet niemożliwa. Do działań profilaktycznych należą:
- unikanie ekspozycji na dym tytoniowy;
- unikanie kontaktu z najczęstszymi alergenami: kurzem oraz sierścią i śliną zwierząt.