Data publikacji:

Co pomaga na ból żołądka w ciąży? Przyczyny i leczenie

Ból żołądka w ciąży może mieć różne przyczyny – na szczęście większość z nich nie powoduje zagrożenia dla zdrowia dziecka i jego mamy. Sprawdź, jakie są przyczyny tej dolegliwości, co robić, gdy się pojawia i kiedy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czytaj również: Ból brzucha w ciąży

ból żołądka w ciąży

Ból żołądka w ciąży – przyczyny

Choć ból żołądka w ciąży może bardzo niepokoić, to rzadko wskazuje na poważne schorzenie. Zazwyczaj jego przyczyny to:
  • Niestrawność
Zła dieta i powiększanie się macicy – oto, co najczęściej powoduje niestrawność i ból żołądka w ciąży. Trzeci trymestr jest najbardziej uciążliwy pod kątem występowania dolegliwości, ponieważ wtedy płód jest już bardzo duży i mocno naciska na okoliczne organy.
  • Wymioty
Ból żołądka w ciąży może być również skutkiem intensywnych skurczów mięśni żołądka, do których dochodzi w trakcie wymiotów. To problem, który zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. Dolegliwość mija wkrótce po ataku torsji.
  • Wrzody żołądka
Jeśli dana kobieta cierpi na chorobę wrzodową, będzie szczególnie narażona na ból żołądka w ciąży. Na obecność wrzodów może wskazywać odczuwanie bólu po jedzeniu, sprzyjają mu też niektóre potrawy – jak choćby kawa czy ostro doprawione mięso. U osób cierpiących na chorobę wrzodową często występuje również zgaga. W przypadku istnienia takich objawów warto udać się do gastrologa – czasem jeszcze w trakcie ciąży wdraża się odpowiednie leczenie.

Powyższe przyczyny bólu zazwyczaj nie zagrażają życiu. Inaczej jest jednak, gdy ciężarna doświadcza ataku wyrostka robaczkowego. Jeżeli ból żołądka w ciąży jest nasilony i nie ustępuje, to należy już udać się do szpitala.
Kolejną groźną przyczyną dolegliwości jest odklejenie się łożyska. Ból promieniuje wtedy od podbrzusza ku górze, co może nasuwać myśli o problemach żołądkowych. Oczywiście i w takiej sytuacji niezbędna jest szybka pomoc lekarska – przy odklejaniu łożyska czas jest na wagę złota.

Ponadto do lekarza należy udać się w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak:
  • gorączka,
  • plamienie/krwawienie,
  • przedłużające się wymioty i/lub biegunki.

Ból żołądka w ciąży – jak leczyć?

Im mniej leków zażywa przyszła mama, tym lepiej dla rozwijającego się w niej dziecka. Nie oznacza to jednak, że musisz zaakceptować ból żołądka w ciąży. Co pomaga go złagodzić?
  • Picie mięty
Jeśli dokucza ci nie tyle ból żołądka w ciąży, co zgaga i niestrawność, ulgę może przynieść sięgnięcie po miętową herbatę. Nie wypijaj jej jednak bardzo dużo – w nadmiarze może zaostrzyć dolegliwości.
  • Picie naparu z imbiru
Imbir to łagodna i bardzo skuteczna roślina, która pomoże ci nie tylko zwalczyć ból żołądka, ale też złagodzi mdłości. Dwa małe plasterki korzenia imbiru zalej wrzątkiem, poczekaj kilkanaście minut, a następnie popijaj małymi łyczkami.
  • Picie siemienia lnianego
Ból żołądka świetne złagodzi również popijanie naparu z siemienia lnianego. Dodatkową korzyścią z jego spożywania jest wzmocnienie błony śluzowej żołądka, które wpływa na zmniejszenie częstotliwości występowania kolejnych ataków bólu.

Ból żołądka w ciąży – pamiętaj o zdrowej diecie

Jeśli często dokucza ci ból żołądka w ciąży, to koniecznie zweryfikuj swoją dietę. Postaraj się nie jeść potraw tłustych i ciężkostrawnych, unikaj również kawy, słodyczy, bardzo kwaśnych potraw oraz słodzonych napojów gazowanych. Jedz często, ale niech są to małe porcje. Pamiętaj również, aby nie jeść obfitej kolacji późnym wieczorem – dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że z tak bardzo potrzebnego ci snu wyrwie cię konieczność zaparzenia ziółek.
Autor: Robert Wojtaś