Data publikacji:

Polecane czytanki dla 6-latków

Sześć lat to wyjątkowy wiek w życiu każdego człowieka. To właśnie w tym momencie maluchy rozpoczynają swoją przygodę z zerówką bądź szkołą - w zależności od sytuacji. Sześcioletnie dziecko rozumie już bardzo dużo z otaczającego je świata. Zaczyna też pisać i czytać, a zatem chętniej poznaje świat bajek oraz różnego rodzaju opowieści. W tym wieku powinniśmy wspierać samodzielność malucha. Z pewnością pomogą nam w tym czytanki, które dziecko może przeczytać bez pomocy rodzica lub z jego lekkim wsparciem. Jakie czytanki wybrać dla 6-latka? Postanowiliśmy ułatwić rodzicom wybór i wskazać najlepsze książki oraz czytanki dla dzieci w wieku 6 lat. Poznajcie nasze propozycje!

Polecamy: Książeczki dla niemowląt

czytanki dla 6 latka

Uczymy się czytać czy poznajemy świat?

Szukając czytanki dla 6-latka, można zauważyć, że teksty dzielą się na dwie kategorie: opowiastki, mające jedynie na celu nauczenie dziecka czytać oraz historie z morałem, rozwijające nie tylko umiejętność składania liter, lecz także wrażliwość emocjonalną dziecka. Na które czytanki dla 6-latka postawić? Naszym zdaniem maluch powinien mieć styczność zarówno z jednymi, jak i drugimi. Pierwsze są dość proste, a dziecko z łatwością poradzi sobie z ich odczytaniem. Dostarczają mnóstwa rozrywki i rozwijają wyobraźnię. Drugie zaś mogą być nieco bardziej skomplikowane, ale dodatkowo uwrażliwią malucha oraz wskażą mu właściwe zachowania społeczne. 

Polecane czytankia dla 6-latka

„Mój pierwszy elementarz - czytamy metodą sylabową” 

„Mój pierwszy elementarz…” to książka autorstwa Alicji Kaczmarskiej-Strzebońskiej, który w całości poświęcony jest czytaniu sylabowemu. Stanowi doskonały wstęp do nauki czytania. Dziecko w wieku 6 lat nie zawsze potrafi płynnie składać literki, a ta książka przeprowadzi rodzica i malucha przez proces nauki czytania. Wskazana pozycja zawiera ćwiczenia, proste zdania oraz czytanki dla 6-latka. Każdy z tekstów jest nieco trudniejszy od poprzedniego, dzięki czemu dziecko stale rozwija swoją umiejętność składania literek. 

Oprócz samego elementarza możemy zaopatrzyć się w inne książki z czytankami z tej samej serii, czyli „Elementarz - czytamy bajki metodą sylabową” oraz „Czytanki metodą sylabową”. Wszystkie są rekomendowane przez nauczycieli nauczania początkowego i świetnie nadają się dla 6-latka, który uczy się czytać. 

Wiersze Jana Brzechwy, czyli krótkie czytanki dla 6-latka

Wiersze to również doskonały wybór, jeśli chodzi o czytanki dla 6-latka. Wybierając wiersze Jana Brzechwy dla dzieci, warto sięgnąć po bogato ilustrowane wydanie, które zainteresuje naszego malucha. Oprócz tego sprawdźmy, czy czcionka w wybranej książce jest wystarczająco duża - większe litery będą łatwiejsze do odczytania. Wiersze mają tę zaletę, że są rymowane, często okraszone humorem, a zatem dziecko będzie je chętniej czytało.

Z czasem 6-latek może nauczyć się niektórych czytanek na pamięć, co dodatkowo rozwinie jego umiejętność zapamiętywania. Jest jeszcze jedna zaleta wierszy Jana Brzechwy… Wielu rodziców wychowało się właśnie na tych tekstach, a więc czytanie ich z własną pociechą będzie podwójnie przyjemne!

Przemysław Wechterowicz i Emilia Dziubak, czyli książka pt. „Proszę mnie przytulić”

Ta pozycja należy to książek, które mogą być samodzielnie czytane przez 6-latka. Oprócz ciekawej historii przekazuje także dobre wartości. Bohaterami opowieści są niedźwiedzie - tata i syn. Rodzic uczy swoje dziecko, że wystarczy kogoś przytulić, by poczuć się lepiej. Książka dostała wiele wyróżnień i nagród, np. Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Oprócz tego należy ona do katalogu Białych Kruków, który zbiera książki z całego świata. To mądra książka, którą powinien poznać każdy przedszkolak. Stanowi także świetną czytankę dla 6-latka. 

Wyżej wskazane książki to tylko część z szerokiej gamy czytanek dla 6-latka. Mamy nadzieję, że te pozycje pomogą twojemu maluchowi szybko opanować sztukę czytania i cieszyć się z poznawania fikcyjnego świata. 

Autorka: Olga Sadowska