Data modyfikacji:

Dieta w ciąży. Co możesz jeść, a czego unikać?

Na temat zdrowej diety dla ciężarnej powstało już wiele mitów, które wciąż są powielane w społeczeństwie. Kobieta w ciąży z kubkiem kawy w ręce lub jedząca sushi wciąż wzbudza wielkie emocje, zupełnie niepotrzebnie, bo zarówno jedno, jak i drugie wcale nie musi być niebezpieczne ani dla przyszłej mamy, ani dla płodu. Sprawdź, co ciężarna powinna jeść i czego nie wolno jeść w ciąży. Przeczytaj.
dieta w ciąży

Surowe mięso w ciąży. Dlaczego w ciąży nie wolno jeść surowego mięsa?

Niezależnie od tego, skąd pochodzi mięso, które chcesz przyrządzić, musisz być świadomym, że istnieje prawdopodobieństwo, że może ono być źródłem pasożytów, bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Te pierwsze to np. włosień kręty, który może znajdować się w dziczyźnie lub rzadziej w wieprzowinie. Surowe mięso może też być źródłem Toxoplasma gondii - pierwotniaka, który wywołuje toksoplazmozę – jest ona szczególnie niebezpieczna w ciąży, bo może zaburzać prawidłowy rozwój płodu.

Powierzchnia mięsa to doskonałe środowisko dla rozwoju różnych drobnoustrojów, z których część może być niebezpieczna dla ciężarnej. Na szczęście wysoka temperatura podczas smażenia, pieczenia czy gotowania skutecznie unicestwia zarówno pasożyty, jak i drobnoustroje. Dlatego w czasie trwania ciąży należy zrezygnować ze średnio wysmażonych steków czy tatara.

Sushi w ciąży. Czy w ciąży można jeść sushi?

Tak i nie. Możesz w ciąży jeść sushi wegetariańskie czy sushi z upieczonymi lub usmażonymi kawałkami ryby. Jedynym składnikiem sushi, który może być niebezpieczny dla zdrowia ciężarnej i płodu jest surowa ryba i surowe owoce morza, dlatego zamawiając danie, poproś o wersję sushi bezpieczną dla kobiet w ciąży.

Wędzona ryba w ciąży. Czy w ciąży można jeść wędzoną rybę?

Nie. Wędzenie jest jednym ze sposobów utrwalania żywności, ale niestety nie zabije pasożytów, które mogą znajdować się w rybie. Leczenie przeciwko pasożytom wewnętrznym w ciąży jest bardzo trudne, bo leki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia płodu. Dlatego jedzenie wędzonego łososia w ciąży należy odłożyć do czasu porodu.

Sery pleśniowe w ciąży. Czy w ciąży można jeść sery pleśniowe?

Tak, ale nie wszystkie. Ciężarna może jeść nabiał, który został wyprodukowany z mleka pasteryzowanego. Większość serów jest produkowana właśnie z takiego rodzaju mleka, ale warto przed zakupem sprawdzić etykietę ulubionego serka.

Zsiadłe mleko w ciąży. Czy w ciąży można pić zsiadłe mleko?

Nie. Zsiadłe mleko powstaje ze świeżego mleka (niepasteryzowanego), które zawiera żywe bakterie. Większość z nich jest niegroźna dla organizmu człowieka, ale istnieje możliwość, że w mleku znajdą się także inne bakterie, te chorobotwórcze - np. Listeria, która powoduje listeriozę - chorobę, której przebieg zagraża ciąży, może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu i do wad wrodzonych u płodu.


Alkohol w ciąży. Czy w ciąży można jeść cukierki z alkoholem?

Nie. Alkohol w żadnej postaci nie jest zalecany kobietom w ciąży. Niezależnie, czy jest to pralinka z kremem na bazie alkoholu, naparstek nalewki czy lampka wina, kobiecie oczekującej potomstwa nie wolno jeść i pić produktów, które zawierają alkohol.


Przeczytaj także: Dieta matki karmiącej - co warto, a czego nie wolno jeść?


Alkohol jest toksyczny dla płodu. Może negatywnie wpłynąć na rozwój jego układu nerwowego, czego objawem jest np. małogłowie u noworodka. Jedyne wino czy piwo, które kobieta w ciąży może pić, to takie, które zawiera dokładnie 0,0% alkoholu. 

Jaja w ciąży. Czy w ciąży można jeść jaja?

Tak i nie. Chodzi tutaj zarówno o pochodzenie jaj, jak i ich przyrządzenie. Największym zagrożeniem dla konsumenta, a szczególnie dla kobiety spodziewającej się potomstwa, jest zachorowanie na salmonellozę, czyli chorobę, która jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Salmonella. 

Bakterie mogą znajdować się na powierzchni skorupki jaja. Przez pory, które się w niej znajdują, mogą też dostać się do wnętrza jajka. Wtedy umycie jaja przed rozbiciem nic nie da. Oczywiście jaja, kury i pracownicy na fermach kurzych są regularnie badani pod kątem nosicielstwa tej bakterii. Niestety, historia pokazała już przypadki, gdzie mimo szczepień kurcząt przeciwko salmonellozie i mimo badań, do sklepów trafiły zainfekowane jaja. Na szczęście odpowiednia obróbka cieplna (temperatura powyżej 60 °C) skutecznie zabija bakterie. Dlatego zaleca się, by w ciąży jeść jaja gotowane na twardo lub mocno ściętą jajecznicę, a przed rozbiciem jajka umyć skorupkę pod wodą lub sparzyć ją wrzątkiem. 

Jaja wiejskie są często o wiele bardziej smaczne i wydają się być zdrowsze od tych kupowanych w supermarketach, ale mogą też być bardziej niebezpieczne. Kurczęta w dużych fermach są szczepione przeciwko salmonellozie. Pracownicy też maja obowiązek się zbadać, by móc pracować ze zwierzętami. Kury na wsi prawie nigdy nie są szczepione, choć lekarze weterynarii takie szczepienia zalecają. Stąd prawdopodobieństwo, że jaja wiejskie są zainfekowane jest wyższe, w porównaniu do jaj z dużych kurzych ferm.

Kawa w ciąży. Czy w ciąży można pić kawę?

Tak, ale powinna to być raczej jedna filiżanka kawy dziennie lub ewentualnie dwie słabe kawy w ciągu dnia. To, co w kawie może być niebezpieczne, to kofeina. Wypicie kawy ze zbyt dużą ilością kofeiny może być przyczyną nadmiernego pobudzenia ciężarnej, a nawet przedwczesnego porodu. Bezpieczna ilość kofeiny to około 200 mg. Możesz za to pić nieograniczone ilości kawy bezkofeinowej.

Napoje gazowane w ciąży. Czy w ciąży można pić napoje gazowane?

Tak i nie. Słodzone napoje gazowane nie są polecane nikomu, szczególnie kobietom w ciąży, które są narażone na cukrzycę ciążową. Takie produkty mogą zawierać sztuczne barwniki i konserwanty. Lepiej z nich zrezygnować i zastąpić je np. domową lemoniadą. Możesz za to pić gazowaną wodę mineralną, jeśli taką lubisz. Dodatkowo picie gazowanych napojów może nasilić zgagę i sprzyjać wzdęciom, na które ciężarne są i tak narażone. A to wszystko za sprawą dwutlenku węgla, gazu, którym napoje są nasycane podczas produkcji. 
Autor: Natalia Ciszewska