Data modyfikacji:

Gdzie w góry z dzieckiem i co zabrać na wyjazd?

Wyprawa z dziećmi w góry może być świetną okazją, aby zarazić maluchy pasją do wędrówek i miłością do natury. Stara górska zasada mówi jednak, że tempo marszu i przede wszystkim teren, w jakim się poruszacie, muszą być dostosowane do najmniej zaprawionego w bojach uczestnika wyprawy. Dlatego właśnie, jeśli chcesz wybrać się z maluchami w góry, musisz myśleć o ich potrzebach. Gdzie w góry z dziećmi? Jakie szlaki wybrać i co zabrać ze sobą na wędrówkę?

Gdzie w góry z dziećmi? Góry dla małych piechurów 

Na początek górskiej przygody warto zdać się na nieco łagodniejsze podejścia oraz góry z dobrą infrastrukturą turystyczną. Świetną opcją mogą być zatem Karkonosze, Beskid Śląski czy Gorce. W tych pasmach znajdziesz nie tylko wiele ciekawych krajobrazowo i niewymagających ścieżek oraz wyciągów, ale również wiele atrakcji dla dzieciaków. Jeśli maluchy będą zmęczone wędrówką, kilka dni z waszego górskiego wypadu możecie poświęcić na zwiedzanie lokalnych atrakcji. To może być dobry sposób na regenerację dla najmłodszych uczestników wyjazdu oraz ciekawe urozmaicenie wycieczki.

Co zabrać na górską wyprawę z dzieckiem?  

Podstawa to oczywiście solidne buty górskie dla dzieci. Stara górska zasada mówi, że cholewki butów trekkingowych powinny sięgać powyżej kostki. I chociaż są odstępstwa od tej reguły, to generalnie warto się na nią zdać – zwróć uwagę, aby buty dla dziecka w góry utrzymywały kostkę i piętę w stabilnej pozycji, dzięki czemu maluch nie skręci nogi na kamienistym szlaku. Pamiętaj, że przy podejściu buty powinny być związane nieco luźniej, niż przy zejściu z góry – to w tym drugim przypadku kostki bardziej narażone są na urazy.

Co powinno znaleźć się w plecaku, jeśli wybierasz się w góry z dziećmi? Zdaj się na kolejną górską zasadę, czyli starą dobrą cebulkę. Chodzi oczywiście o warstwy ubioru. W klasycznym wydaniu składa się ona z trzech warstw – bielizny termoaktywnej, bluzy docieplającej oraz kurtki chroniącej przed deszczem i wiatrem. Do tego przydatna będzie też chusta i czapka  oraz ewentualnie wszelkie akcesoria, jakie potrzebne są do pielęgnacji malucha. Jeśli planujecie wędrować wiosną czy latem, dodaj do tego jeszcze krem z filtrem, a na koniec zapakuj apteczkę z opatrunkami i podstawowymi lekami.

Na tym jednak nie koniec. Do swojego zestawu dodaj koniecznie wodę (warto zaopatrzyć się w butelkę wielokrotnego użytku), a może również termos z ciepłą herbatą i obowiązkowo przekąskę. Obok zwykłego prowiantu warto mieć ze sobą słodki batonik czy tabliczkę czekolady – słodycze dodadzą zmęczonym maluchom nieco energii oraz z pewnością poprawią humory.

Obowiązkowo w waszym plecaku na wyprawę w góry z dziećmi powinna znaleźć się mapa lub gps turystyczny – zgubienie drogi na szlaku w górach z marudzącymi maluchami to na pewno nic przyjemnego. Przed wyruszeniem na szlak dokładnie przeanalizuj waszą trasę, zwłaszcza jeśli w planie jest np. zmiana szlaku na inny. Na koniec kompletowania swojego górskiego ekwipunku na wypad z dzieciakami pamiętaj o zapisaniu numeru telefonu do lokalnej grupy GOPR lub zainstalowaniu aplikacji Ratunek, która pozwala w razie potrzeby szybko wezwać ratowników i pomaga im dokładnie określić twoje położenie w terenie.

W góry z dziećmi – jaki szlak wybrać?

Pewnie każdy, kto wędrował kiedyś po górach słyszał, że czarny i czerwony szlak to te najtrudniejsze w danym terenie, a zielony jest najłatwiejszy. Niestety to mit, który w górach może skutecznie popsuć całą wyprawę. Oznaczenia kolorystyczne znaków mówią nam coś zupełnie innego. I tak szlak czerwony to główna trasa w danym terenie. Najczęściej prowadzi przez najbardziej interesujące zakątki, dociera do ciekawych krajobrazowo miejsc i punktów widokowych.

Szlak oznaczony na niebiesko to tzw. trasa dalekobieżna, czyli taka, która wymaga pokonania największych odległości. Z kolei szlak zielony to tzw. droga doprowadzająca do charakterystycznych miejsc w danym regionie. Bardzo często na zielono oznaczane są trasy łącznikowe, które łączą inne ważniejsze drogi. Natomiast szlak znakowany na czarno to najczęściej krótkie trasy łącznikowe.

Jeśli planujesz wypad w góry z dziećmi i nie wiesz, jaką trasę obrać, pamiętaj, że kolor szlaku nie oznacza jego trudności. Takich informacji może dostarczyć ci np. mapa – sprawdź przebieg poziomic na mapie względem szlaku, który chcesz wybrać. Jeśli linie te są ułożone blisko siebie, oznacza to, że czeka was strome podejście na trasie. Opisy wielu tras znajdziesz też w przewodnikach turystycznych, więc jeśli zastanawiasz się, gdzie w góry z dzieckiem, koniecznie zaopatrz się w przewodnik po danych wzniesieniach. Dodatkowo w przewodnikach turystycznych znajdziesz mnóstwo ciekawostek i legend związanych z regionem. Opowiadanie o nich może być dodatkową atrakcją na szlaku i rozbudzić zainteresowanie górskimi wędrówkami.

Jak widzisz, jest wiele opcji, gdzie z dziećmi w góry. Jeśli dobrze przygotujesz się do wspólnej wyprawy, będzie to świetna zabawa dla wszystkich jej uczestników, również tych najmłodszych.