Data publikacji:

Pierwszy pojazd malucha? Wybierz rowerek trójkołowy

Jazda na rowerze to znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu – dzięki niemu, dziecko może nie tylko świetnie się bawić, ale też doskonalić koordynację ruchową. Dla maluchów, które nie poradzą sobie jeszcze z pedałowaniem, najlepszym wyborem okaże się rowerek trójkołowy. Jak wybrać odpowiedni i jak nauczyć dziecko z niego korzystać?

rowerki trójkołowe

Dlaczego warto kupić rowerek trójkołowy?

Gdy maluch nie może spokojnie usiedzieć w wózku i chętnie poznaje otaczający go świat, przychodzi moment na kupno pierwszego rowerka. Wybór powinien być dobrze przemyślany – nieodpowiednio dobrany pojazd zniechęci dziecko do aktywności fizycznej.

Jeśli jednak wybierzesz właściwy rowerek możesz mieć pewność, że twoje dziecko pokocha sport na świeżym powietrzu już w pierwszych latach swojego życia. Nie bez powodu wybór rodziców pada najczęściej na rowerek trójkołowy – prosty w obsłudze dla maluchów, które dopiero wykształcają koordynację ruchową.

Rodzaje rowerków trójkołowych 

Jak sama nazwa wskazuje, rowerek trójkołowy wyróżnia się obecnością 3 kółek – dwóch po bokach oraz jednego na przedzie. Taki układ gwarantuje, że nawet najmłodszy maluch nie przewróci się podczas zabawy. Rowerki trójkołowe występują jednak w kilku odmianach, które warto poznać, zanim zdecydujesz się na zakup.

  • Rowerki trójkołowe – rodzaj napędu

Rowerki z 3 kółkami występują w dwóch wariantach napędowych – z korbami umieszczonymi na przednim kole oraz z klasycznym napędem łańcuchowym. W każdym z tych typów, maluch musi włożyć inną siłę we wprawienie rowerka w ruch. Rodzaj napędu wpływa również na geometrię pojazdu. Jeśli twoje dziecko nie radzi sobie jeszcze z pedałowaniem, możesz zdecydować się również na rowerek trójkołowy biegowy.

Przeczytaj także: Jaka hulajnoga dla dziecka w różnym wieku?

  • Rowerki trójkołowe wielofunkcyjne

Na rynku znajdziesz także rowerki 3w1, a nawet 4w1. Dziecko może używać ich nie tylko jako pojazdów do samodzielnych podróży, ale i wózków spacerowych, do których można przymontować daszek, uchwyty, koszyki oraz zabawki. Na takich rowerkach mogą jeździć maluszki już od 10 miesiąca życia.

  • Rowerki trójkołowe z różnych materiałów

W zależności od tego, jak długo ma posłużyć rowerek oraz gdzie planujecie go używać, możecie zdecydować się na model plastikowy, aluminiowy lub drewniany. Rowerki trójkołowe różnią się między sobą także rodzajem kół: pompowanymi lub zwykłymi, gumowymi.

Nietrudno się domyślić, że rowerek z bardziej trwałych materiałów sprawdzi się w terenie, a więc podczas wycieczek na miasto lub do parku. Lekki, plastikowy rowerek trójkołowy bez obaw może być stosowany w domu lub podczas zabaw na działce.

Kiedy warto kupić dziecku rowerek trójkołowy?

Rowerek trójkołowy możesz kupić dziecku już wtedy, gdy maluch zacznie samodzielnie wstawać – z reguły są to okolice pierwszego roku życia. Wówczas sprawdzi się prosty rowerek trójkołowy biegowy, który wspomoże motorykę maluszka.

Bezpieczne rozstawienie kół minimalizuje ryzyko upadku, dlatego „trójkołowiec” to znakomity sposób na to, by zaznajamiać dziecko z aktywnością fizyczną.

Przeczytaj także: Deskorolka elektryczna - czy warto kupić?

Gdy dziecko zacznie radzić sobie dobrze na rowerku biegowym, możesz zainwestować w model z pedałami – aby powoli przygotowywać je do jazdy na dwukołowym rowerze.

Rowerek trójkołowy to świetny sposób na zabawę w plenerze, kształtowanie koordynacji ruchowej dziecka oraz przygotowywanie go do jazdy na klasycznym rowerze. Jeśli twój maluch nie może usiedzieć w miejscu, to najwyższa pora, aby podarować mu jego pierwszy pojazd, na którym z radością będzie odkrywał świat.