Data publikacji:

Jak postępować z dzieckiem z ADHD?

ADHD to zespół zaburzeń, które wymagają od opiekunów i wychowawców nieskończonych pokładów cierpliwości. Tylko wiedząc, jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu, szkole czy przedszkolu, mają oni szansę ukoić jego niepokój i poradzić sobie z trudnymi zachowaniami. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak poprawić koncentrację dziecka i nauczyć go bezpiecznego rozładowania napięcia. Świadome, wspierające i empatyczne otoczenie jest podstawą sukcesu wychowawczego. Dowiedz się, jak pomóc dziecku z ADHD.
jak postępować z dzieckiem z adhd

Z czym wiąże się ADHD?

Żeby nauczyć się, jak postępować z dzieckiem z ADHD, trzeba najpierw dobrze zrozumieć, z czym boryka się młody człowiek. Warto wiedzieć, że od stycznia 2022 roku w klasyfikacji chorób ogólne pojęcie ADHD zostało zastąpione opisem konkretnych zaburzeń związanych z deficytem uwagi oraz nadpobudliwością. Skupiając się na dominujących objawach, mówi się więc o deficycie uwagi, ruchliwości oraz impulsywności.
Dziecko zmagające się z zaburzeniami ma problem z kontrolą swojego ciała, emocji i zachowań. Jego podstawowe trudności skupiają się zwykle wokół jednego z trzech obszarów:
  • deficyt uwagi – dziecko ma problem z wykonywaniem czynności żmudnych, trwających długo, nie umie planować i organizować swoich zajęć, jest zdekoncentrowane i rozkojarzone, często nie słyszy, co się do niego mówi, nie kończy rozpoczętych czynności, gubi rzeczy;
  • ruchliwość – ma trudność z siedzeniem w jednym miejscu, pozostaje w ciągłym ruchu; kiedy siedzi, macha rękami i nogami, kręci się, nieustannie skacze i biega, bardzo dużo mówi, zachowuje się w sposób głośny i chaotyczny;
  • impulsywność – nie umie czekać na swoją kolej, jest niecierpliwe, szybko wpada w złość, porzuca czynności przy pierwszym niepowodzeniu, bywa agresywne; działa, zanim pomyśli, nie biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa.
  • Jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu?

    Kiedy wiadomo już, dlaczego dziecko zachowuje się w konkretny sposób, dużo łatwiej jest nauczyć się skutecznie pomagać mu radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Ogromną rolę odgrywa dom rodzinny i wspierający rodzice oraz dziadkowie.
    Jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu? Najważniejsze to zrozumieć, że dziecko, zwłaszcza kiedy jest jeszcze małe, niewiele może poradzić na swoje zachowanie. Rolą rodzica jest obniżanie napięcia, które prowadzi do trudnych sytuacji oraz uczenie dziecka, w jaki sposób może zrealizować swoje potrzeby, nie przeszkadzając przy tym innym.
    Co możesz zrobić, jeśli twoje dziecko mierzy się z zaburzeniami?
  • Urządź przestrzeń do pracy – już maluchy powinny mieć stolik lub biurko do prac plastycznych, a starsze dzieci do odrabiania lekcji. Przestrzeń ta powinna być urządzona w prosty sposób i pozbawiona jakichkolwiek dekoncentrujących przedmiotów.
  • Zadbaj o poczucie bezpieczeństwo i porządek – dziecko będzie sobie radzić dużo lepiej, jeśli będziecie przestrzegać harmonogramu dnia.
  • Unikaj przebodźcowania – ograniczaj do minimum silne bodźcie, takie jak telewizja czy gry, a także wyjścia do hałaśliwych, zatłoczonych miejsc – to jedno z podstawowych zaleceń specjalistów, mówiących o tym, jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym.
  • Wydawaj jasne polecenia – jeśli oczekujesz od dziecka konkretnych działań, musisz skupić na sobie jego uwagę, a następnie mówić w sposób prosty i zrozumiały.
  • Umożliwiaj ruch – jeśli zastanawiasz się, jak postępować z dzieckiem z ADHD, jedną z najważniejszych kwestii jest umożliwienie mu aktywności fizycznej w bezpiecznej przestrzeni.
  • Ucz doprowadzania spraw do końca – wspieraj dziecko w wykonywaniu czynności od początku do końca, pomocne może okazać się podzielenie zadania na części.
  • Zachowaj spokój i wykazuj się cierpliwością – jest to szczególnie ważne przy dzieciach impulsywnych. Nie tylko działa na nie kojąco, ale też uczy, w jaki sposób można reagować na trudne sytuacje.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną – pozwala rozładować napięcie.
  • Jak postępować z dzieckiem z ADHD w przedszkolu?

    Doświadczeni nauczyciele powinni wiedzieć, jak postępować z dzieckiem z ADHD w przedszkolu, jednak nie da się ukryć, że zawsze jest to wyzwanie. Wśród wielu innych maluchów, nadpobudliwy i impulsywny młody człowiek może być trudniejszy do opanowania.
    Jak postępować z dzieckiem z ADHD w przedszkolu? Przede wszystkim należy zachować spokój. Wszystkie polecenia należy przekazywać mu w sposób jasny i klarowny, upewniając się uprzednio, że nawiązaliśmy kontakt z dzieckiem, na przykład poprzez wymówienie jego imienia, spojrzenie w oczy, dotknięcie ramienia. Taki maluch będzie potrzebował częstego przypominania o obowiązujących zasadach, więc warto to robić przy każdej okazji, przekazując krótkie komunikaty.
    Dziecku borykającemu się z nadpobudliwością nie powinno się ograniczać ruchu bez potrzeby, gdy nie stanowi zagrożenia. Machanie rękami lub sięganie po gadżety do ściskania czy kręcenia pomoże mu lepiej się skoncentrować. Niezbędne mogą okazać się też częste przerwy.

    Jak postępować z dzieckiem z ADHD w szkole?

    Nauczyciele mają do odegrania ważną rolę, a wiedza na temat tego, jak postępować z dzieckiem z ADHD w szkole, pomaga im skutecznie wspierać jego proces edukacyjny. Taki uczeń potrzebuje regularności, zasad i konsekwentnych dorosłych.
    Jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym z deficytem uwagi w szkole?
  • Nie zwracać mu nieustannie uwagi, jeśli jego zachowanie nie stanowi zagrożenia.
  • Podsumowywać materiał, powtarzać najważniejsze informacje.
  • Podkreślać informacje warte zapisania.
  • Upewniać się, że uczeń nadąża za tokiem lekcji.
  • Ustalić niewerbalne znaki, które pomogą w komunikacji, oznaczające na przykład „wróć do zadania”.
  • Zwięźle przypominać o obowiązujących zasadach.
  • Wykazywać się cierpliwością w przypadku trudnych zachowań wynikających z zaburzeń.
  • Wspólne działanie dla dziecka z ADHD

    Każde dziecko zmaga się z innymi problemami i działają na nie inne sposoby ułatwiające naukę i codzienne funkcjonowanie. Sukces można osiągnąć poprzez wspólne działanie rodziców i placówki, do której uczęszcza młody człowiek. Dzięki temu będzie mógł rozwijać się we własnym tempie.
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym